صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

می خواهم به بهانه روشنایی دوباره چراغ جشنواره و آغاز چهاردهمین دوره جشنواره رادیو، قصه خودم و رادیو را بازگو کنم اما رادیو این واژه که نه این ماهیت عمیق و ژرف، آنقدر در وجودم تنیده شده که نمیدانم از کجا آغاز کنم و از چه بگویم...

نگین خواجه نصیر - نویسنده و گوینده رادیو
هفت، هشت ساله بودم که همچون کودکی نوپا به خانواده رادیو پیوستم و در سایه این درخت تنومند رشد کردم و بالنده شدم، فرا گرفتم و آزموده شدم، طعم تلخ شکست و لحظه های شیرین پیروزی را چشیدم و یاد گرفتم که برای رسیدن باید دلداده بود ...لحظه های شیرین شیطنت های کودکی را درکنار استاد بزرگوارم عذرا وکیلی رسم مهربانی انضباط و احترام به پیشکسوتان را آموختم و علیرغم جثه کوچکم درکنار بزرگان رادیو در برنامه های خانواده، بعدازظهر هفتمین روز و صبح جمعه با شما درسها آموختم.
هرگز فراموش نمی کنم دلشوره های درس و تکالیف مدرسه و شوق حضور هفتگی در رادیو و نوشتن تکالیف زمانیکه در آن بخش از برنامه فراغتی حاصل می شد چراکه به ما گفته بودند تنها شرط ادامه همکاری معدل بالا و نمرات درخشان است. البته خدا را شکرکه من همیشه جز شاگرد اولها بودم یادم می آید اولین بار در حالیکه شمع دهمین سال تولدم را فوت کردم.
نخستین تجربه اجرای برنامه زنده را در محضر جناب داریوش کاردان و سرکارخانم مهین فردنوا ترسیم کردم. کوچه های نوجوانی را در باغ بچه های انقلاب و بوی گل آفتاب و درسایه رهنمودهای مجید حمزه قدم زدم و یاد گرفتم راه و رسم پویایی و تلاش و دوستی و رفاقت را، رویاهای جوانی را در پهنه دریای خلاقیت و تلالو بارقه امید در برنامه های مختلف رادیو سراسری، رادیو تهران و رادیو نمایش در دامان آفرینش نقش های متفاوت زندگی در مکتب اساتید بزرگواری چون زنده یاد صدرالدین شجره، زنده یاد خسرو فرخزادی، زنده یاد همایون ایرانپوی، سرکارخانم ژاله علو بزرگوار، اساتید کار بلد، اکبر زنجانپور و میکاییل شهرستانی و رضا عمرانی سپری کردم و قطره ای ناچیز گشتم در کناره اقیانوس بیکران هنر در ادامه این راه پرفراز و نشیب تقدیر مرا به شبکه وزین فرهنگ رهنمون شد و با افتخار درصبح به وقت فرهنگ رادیو فرهنگ و در نوای موسیقای نیستان آموختم رسم مهربانی و ریشه های غنی معرفت در فرهنگ کهن ایران زمین را
و همقدم لحظه های ناب زندگی شدم در رادیو پیام درطی این مسیر دلپذیر گاهی قلم در دست گرفتم نوشتم و سرودم، اجرا کردم و بازی کردم در نقشهای زندگی و اثری خلق کردم برای شرکت در جشنواره ها و فراخوان های رادیویی مختلف و جوایزی کسب کردم برای رادیو تا بگویم رادیوی عزیزم من هستم.
درطی سالها جشنواره رادیو برگزار می شد و همه اهالی رادیو با شور و شوق و دلبستگی خاصی در تلاش و تکاپویی وصف ناپذیر دست به خلق آثاری می زدند که از جانشان برمی آمد جشنواره عرصه ای برای اثبات و ظهور و حضور خلاقیتها بویژه آنهایی بودکه می خواستند دیده شوند و حرفی برای گفتن داشتند دراین میان قدیمی ترها که حرفه ای بودند، اما جوانترها هم مجالی می خواستند تا دراین هوای تازه نفس بکشند، ببالند و قد بکشند. آنها هرچند درکنار پیشکسوتان کمتر دیده شدند اما ناامید نشدند و بازهم در دوره های بعد شانس خود را محک زدند. کم کم در حالیکه اکثر رادیویی ها طعم شرکت در رقابتی شیرین از جنس رادیو در عرصه داخلی و بین المللی را مزمزه کرده بودند و میزان آزمون و خطاها در نحوه انتخاب آثار و داوریها رو به زوال بود، آخرین دوره جشنواره رادیو در زیباکنار برگزار شد و دفترش به یکباره بسته شد و ما ماندیم و دنیایی دلتنگی برای ظهور و نواوری تا اینکه پس از وقفه ای چند ساله بازهم به همت و تدبیر معاونت محترم صدا جناب آقای دکتر شاه آبادی جشنواره رادیو حیاتی دوباره یافت و مطلع شدیم که دوره چهاردهم جشنواره رادیو در راه است و بارقه امید دگرباره در چشم آنهایی که دوستدار رادیو بودند درخشید.
جشنواره چهاردهم گاهی دیگر است برای بودن و ماندن و تبلور پویایی در میان اهالی صمیمی رادیو که امید دارم با ساختاری نوین، آثاری ماندگار و داوری بی عیب و نقص به یکی از ماندگارترین جشنواره های رادیو مبدل شده و سراغاز جشنواره های بعدی باشد و مجالی برای درخشش جوانترهای رادیو.
سخن را کوتاه می کنم هر چند دلم می خواهد آنقدر از رادیو و لحظه هایش بگویم که خوانندگان با خود بگویند مگر طومار شیخ شرزین است! بر خود لازم می دانم که خداوند مهربان را شاکر باشم. سپاس بی دریغم تقدیم به همه بزرگوارانی که مرا از روی مهر در این راه یاری کردند. خوب میدانم که وصف احساس من در ستایش رادیو فراتر از واژه هاست پس تنها به شعری بسنده میکنم. شاعر اینگونه سروده
آفتاب مهربانی، سایه تو بر سر من
ای که در پای تو پیچید ساقه نیلوفر من...

اخبار پربازدید

  • هر عکس یک پیام

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه

  • آمار خانه‌های خالی وجود دارد

  • ماه رمضان روی موج رادیو تهران/ با مسابقات میدانی به استقبال تابستان می رویم