صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

ملایی گزارشگر رادیو عنوان کرد: کار در رادیو، فعالیتی حرفه ای همراه با عشق است و من نمی توانم موافق حضور گویندگان رادیو در قاب تلویزیون باشم.

به گزارش ستاد کمیته اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا؛ رضا ملایی، متولد فروردین 1354 و اهل کاشان است. او کار خود را در رادیو با گزارشگری آغاز کرد و اکنون اجرای برنامه‌هایی مانند «دین و زندگی»، «عصر جوانی»، «عطر جوانی»، «صبح روشن» و «پرسمان‌های کودک و نوجوان و اعتقادی» را در رادیو معارف بر عهده دارد. به مناسبت برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و صدا با این گوینده رادیو گفت‌وگو کردیم که در ادامه می خوانید:
*فعالیت در رادیو را چگونه آغاز کردید؟
-از سال 1378 بعد از تست گزارشگری و پذیرفته شدن به عنوان گزارشگر وارد رادیو شدم و در همان سال دوره پیشرفته گزارشگری را در کنار دوستان خوبم از جمله آقایان داریوش فرضیایی، بهرام سلطان‌پور، عباس سنجری، استاد براری و... زیر نظر آقای «بری کلارک» مدرس رادیو و تلویزیون آسیا و اقیانوسیه ABU طی کردم و تا امروز افتخار تهیه گزارش برای برنامه‌های مختلف رادیو معارف را دارم. در این سال‌ها در کنار یادگیری اصول گویندگی و اجرا تا امروز اجرای بسیاری از برنامه های شاخص رادیو معارف برعهده من بود. برنامه‌هایی مثل «دین و زندگی»، «عصر جوانی»، «عطر جوانی»، «صبح روشن»، «پرسمان‌های کودک و نوجوان و اعتقادی»، ویژه برنامه‌های مناسبتی(ماه رمضان و محرم) و برنامه‌های مختلف تولیدی. همچنین از بهار سال 1393 برنامه صبحگاهی «مهربان باشیم» (که اکنون هم روی آنتن رادیو معارف است) را اجرا می کنم.
*خاطره‌ای از این سال‌ها دارید؟
-همه لحظه‌های کار در رادیو شیرین و خاطره‌انگیز است، از جمله حضور در کلاس‌های مرحوم مهران دوستی جزو بهترین اوقاتم در رادیو محسوب می شد.
*چه چیزی کار در رادیو را برای شما جذاب می‌کند؟
-از روز اولی که وارد فضای رادیو شدم به خوبی حال و هوای جذاب و خوب فعالیت در رادیو را حس کردم و گرمای این رسانه و ظرفیت بالای آن را برای تعامل و ارتباط با مخاطب درک کردم. من معتقدم که رادیو ویژگی‌های منحصر بفردی دارد که آن را از سایر رسانه ها (دیداری، نوشتاری، فضای مجازی و‌...) کاملا جدا می‌کند. کار کردن در رادیو فقط یک شغل نیست بلکه یک فعالیت همراه با عشق است. کسی که در رادیو کار می‌کند لاجرم عاشق کار و برنامه‌هایی می‌شود که در آنها حضور دارد. کسی که عاشق نباشد لذت واقعی کار کردن و برنامه‌سازی در رادیو را درک نخواهد کرد.
*در این حال و هوای جذاب و خوب رادیو، نقش گوینده ها به چه صورت است؟
-گوینده یا مجری در رادیو نقش تعیین‌کننده و بی‌بدیل در انتقال پیام و ارتباط مخاطب با رادیو دارد. شنونده از گوینده یا مجری رادیو تصویری در ذهن خود می‌سازد و حتی سال‌ها با اون تصویر خیال‌پردازی می‌کند. به همین دلیل موافق حضور گویندگان و مجریان رادیو در قاب تلویزیون نیستم و اعتقاد دارم تصویری که شنونده در ذهنش از گوینده رادیو ساخته باید حفظ شود.
*برگزاری این جشنواره چه تاثیری در کار اهالی رادیو و نهایتا ارتقای کیفیت برنامه‌ها می‌تواند داشته باشد؟
-جشنواره‌ها و مسابقات از مهم‌ترین اتفاقات رادیو در زمینه برنامه‌سازی محسوب می‌شوند. جشنواره بین‌المللی رادیو فرصتی برای شنیده شدن و رقابت برنامه‌سازان، دورهمی صمیمانه به قصد هم‌افزایی اطلاعات و دانسته‌ها و جایی برای محک زدن توانمندی‌ها و پیشرفت هاست. امسال که به همت معاون محترم صدا جناب آقای دکتر شاه‌آبادی و تلاش همکاران ایشان جشنواره صدا بعد از وقفه چند ساله مجددا فعال شده است انگیزه‌های همکاران برنامه‌ساز هم برای رقابت دوستانه و سازنده در عرصه برنامه‌سازی جان دوباره‌ای گرفته و ازین بابت به سهم خود به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ رادیو از جناب دکتر شاه‌آبادی تشکر می‌کنم و به همه خداقوت می‌گویم.
*آیا تجربه ای از حضور در دوره های پیشین جشنواره رادیو دارید؟
-در سال‌های گذشته در جشنواره برنامه های ویژه رمضان چند بار کاندیدای گوینده برتر بوده‌ام و یک بار هم جایزه گوینده برتر را کسب کردم. هر روز برای بهتر شدن تلاش می‌کنم.

اخبار پربازدید

  • هر عکس یک پیام

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه

  • آمار خانه‌های خالی وجود دارد

  • ماه رمضان روی موج رادیو تهران/ با مسابقات میدانی به استقبال تابستان می رویم