صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

اخگری از استقبال قابل توجه پژوهشگران و اندیشمندان ایرانی و خارجی از این اجلاس خبر داد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو دکتر محمد اخگری، رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا در مراسم افتتاحیه این اجلاس با خوشامدگویی به مهمانان داخلی و خارجی گفت: «صدا» در عصر رسانه‌های نو دوران جدیدی را تجربه می کند. فناوری های نوین ارتباطی افق های تازه ای را بر روی رادیو گشوده اند. بهره گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در قالب پادکست بر بستر وب، پیوند رادیو با رسانه های اجتماعی، پیوند رادیو با تصویر در رادیو دیداری و ارائه خدمات مکان محور از جمله این تحولات است.
وی با بیان اینکه در این موارد باید صدای داده مبنا را نیز افزود، ادامه داد: ابزارهای نوین داده مبنا مانند رادیویی هوشمند، رادیوی کوچکگرد و یا بلندگوی هوشمند بر مبنای این نوآوری رشد و توسعه یافته اند و پیش بینی می‌شود که در سال‌های آتی این ابزارها اصلی‌ترین وسیله شنیدن محتوای صوتی باشند. این تحولات حکایت از آن دارد که رادیو هنوز عرصه های تازه ای را در فضای میان رسانه ای تجربه می کند.
اخگری گفت: «عصر شبکه» اگرچه جلوه‌های گوناگونی از فناوری را پدید آورده است نه تنها از اهمیت صدا و شنیدن نکاسته است، بلکه «گوش» که به تعبیر مولانای بلخی مایه فربه شدن اندیشه بشر است: «آدمی می فربه شود از راه گوش» همچنان با بهره گرفتن از فرصت‌های عصرشبکه پیش می تازد.
رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا با اشاره به فراخوان مقالات اجلاس در 6 محور اصلی یاد آور شد: رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده‌پژوهی، رادیو و نوآوری در برنامه سازی، رادیو و فرهنگ، رادیو و جامعه و رادیو و اقتصاد با همکاری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU دانشگاه صدا و سیما از دی ماه 97 اعلام شد که خوشبختانه با استقبال خوب پژوهشگران روبه رو و در نهایت 162 عنوان چکیده مقاله در دبیرخانه اجلاس پذیرفته شد.
وی افزود: برخی از دستاوردهای ششمین اجلاس جهانی صدا عبارتند از: 1 - تجمیع و گردآوری ادبیات تحقیق موجود معاونت صدا درباره رادیو با عنوان «گنجینه پژوهشی رادیو» و در قالب کتابخانه الکترونیک شامل 70 عنوان کتاب و کل شمارگان در مجله رادیو مجله نجوای فرهنگ و مجله فرهنگ مردم ایران
2 - انتشار پنج عنوان کتاب شامل سه عنوان کتاب پژوهشی در همکاری با دانشگاه صدا و سیما در ذیل عناوین: رادیو؛ مفاهیم انتقادی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای، چکیده مقالات اجلاس ششم چکیده پایان‌نامه‌های گروه رادیوی دانشگاه صدا و سیما طی 10 سال از سال 87 تا 97 (180 پایان نامه) و دو عنوان کتاب آموزشی بر همکاری با مرکز آموزش سازمانی با عنوان: گزارشگری در وضعیت تروما و برنامه های گفتگو محور در رادیو.
3 - برنامه ریزی برای حضور میهمانان خارجی در همکاری با اداره کل بین الملل سازمان جهت برگزاری پنل های علمی و کارگاه های آموزشی با حضور استادان و پژوهشگران و مدرسان بین المللی که طی سه روز آینده انشاالله برگزار خواهد شد.
اخگری با سپاس از حمایت های معاون صدا، مدیران، داوران، پژوهشگران داخلی و خارجی و همکاران و برنامه سازان رادیو، جمع‌بندی حاصل از مقالات دریافتی را در چند محور عنوان کرد: 1 - مقالات دریافتی از نظر تنوع و تکثر موضوعی و رتبه علمی نویسندگان وضعیت مطلوبی داشت. تقریباً غالب مشارکت‌کنندگان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر بودند و حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه ها نیز اجلاس چشمگیر بود.
2 - نکته قابل توجه در مقالات دریافتی در موضوع نوآوری در برنامه سازی رادیو و فرهنگ و رادیو و جالب آن بود که پژوهشگران بر مبنای نظریات علمی، ظرفیت های بومی موجود در ادبیات و فرهنگ ایرانی را مورد مطالعه قرار می دادند که این نگاه پژوهشی از دیدگاه کمیته داوری اجلاس قابل تقدیر است.
3 - مقالات علمی محور رادیو در عصر شبکه و آینده‌پژوهی نوید بخش نگاه نو و آینده نگرانه پژوهشگران نسبت به رادیو است که لازم است در همایش های علمی و اجلاس هفتم مورد توجه قرار گیرد.
رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا گفت: رادیو در عصر رسانه های نوپدید، همچنان رادیو است به سبب فرصت‌هایی که برای ادامه حیات فرهنگی و اجتماعی و نیز امکان اندیشه ورزی فراهم می‌کند. عصر شبکه با همه تنوع و تکثر و تلونش نقش فرصت های بیشتری را در اختیار این رسانه شنیداری قرار می‌دهد فرصتهایی که به سبب تعاملی بودن و دوسویگی بر ظرفیت های پیشین رادیو می افزاید.

اخبار پربازدید

  • هر عکس یک پیام

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه

  • آمار خانه‌های خالی وجود دارد

  • ماه رمضان روی موج رادیو تهران/ با مسابقات میدانی به استقبال تابستان می رویم