صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: بیش از گذشته باید نسبت به مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی این جشنواره توجه کرد.

برنامه "اقتصاد حوالی فرهنگ" رادیو اقتصاد پیرامون موضوع تأثیر جشنواره فیلم فجر بر اقتصاد سینما و با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در محل برگزاری سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به روی آنتن رفت.

تابش در گفتگو با رادیو اقتصاد اظهارکرد: سینمای ایران دستاورد بزرگ فرهنگیِ انقلاب اسلامی است چراکه هم اکنون شاهد تحول، استقلال و پیشرفت در سینما هستیم.

وی با بیان اینکه سینما در معرفی دستاوردهای جدید ایران نقش موثر و تعیین کننده ای دارد و نماد یک تحول اخلاقی و انسانی است افزود: در حال حاضر سینمای ایران به عنوان یک سینمای فراتر از منطقه و حتی در سطح جهانی مطرح است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر که امروز به راحتی برگزار می شود در 37 سال قبل با خون دلها و مرارت های زیادی راه اندازی شد. اهمیت جشنواره از این جهت است که ما می توانیم آثار تولید شده سینمایی توسط نسل های مختلف سینمایی را در یک سال تماشا کنیم.

تابش یادآورشد: این جشنواره حتی در هشت سال جنگ تحمیلی و با تلاش هنرمندان و مردم برگزار شد و این موضوع جهانیان را متعجب ساخت.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم روزآمد کردن روند تولید، برگزاری جشنواره فیلم فجر و اکران فیلم ها عنوان کرد: فیلم ها باید در جشنواره فرصت دیده شدن و اکران پیدا کنند اما ما باید در شیوه های خود پس از گذشت سی و هفت دوره جشنواره تجدیدنظر کنیم و ساختارهای جدیدی را مدنظر قرار دهیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در رابطه با هزینه های برگزاری جشنواره فیلم فجر بیان داشت: یکی از اتفاقات در سال گذشته و امسال شفاف سازی درباره هزینه های جشنواره هاست که این موضوع زمینه بررسی و نقد مشفقانه فیلم ها توسط متخصصان و اصحاب رسانه را فراهم کرده است.

تابش در برنامه اقتصاد حوالی فرهنگ رادیو اقتصاد تأکیدکرد: بیش از گذشته باید نسبت به مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی این جشنواره توجه کرد.

وی جشنواره فیلم فجر را یک زنجیره ارزشی و نیازمند بازنگری و تحول دانست و ابراز داشت: پیشرفت های عرصه فناوری ضمن اینکه تأثیر بسزایی بر صنعت سینما گذاشته بر پیچیدگی این صنعت و البته جشنواره های سینمایی نیز افزوده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی افزود: زنجیره ارزش باید به گونه ای اصلاح شود که ضمن اصلاح ساختار صنعت و به روز کردن جشنواره بتواند محرک بازار و سرمایه گذاری بر پروژه های سینمایی نیز باشد.

تابش با انتقاد از اینکه اقدام موثری برای ترغیب سرمایه گذاران و حضور شفاف در جشنواره انجام نشده مطرح کرد: جشنواره می تواند محرک بازار سرمایه و یا سرمایه گذاران جدی در حوزه سینما باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از روش های نوین تأمین مالی و طراحی مدل های کسب و کار سینما در جهت توسعه و رشد تأمین هدف تجاری سازی فیلمها نادیده گرفته شده گفت: خانه سینما و اتحادیه تهیه کنندگان باید به این موضوع توجه جدی کنند.

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی فرزانه صادقیان از شنبه تا پنجشنبه هر شب ساعت 22 به مدت 55 دقیقه با هدف حمایت از کارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر به منظور تحقق بخشی در سیاست های اقتصاد مقاومتی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • برگی از حقایق قیام 29 بهمن تبریز

  • خرید و فروش گونه های کمیاب حیات وحش در فضای مجازی

  • جشنواره بین المللی رادیو فرصتی برای تطابق سازی جهانی

  • در جشنواره چهاردهم از 4 داور بین المللی نیز استفاده می کنیم

  • با وجود بارش باران، ایران همچنان در بحران کم آبی

  • میهمان‌هایی از بلژیک، فرانسه و استرالیا در راهند

  • الزامات صنعتی شدن سینما در کشور

  • معرفی آیین های ناب ازدواج در فرهنگ دیرین ایران زمین

  • شیرین بینا در پارک ساعی؛ از سینما تا زندگی شخصی

  • آئین استقبال از کاروان قرآنی انقلاب برگزار شد