صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

استاد ابوالقاسمی گفت: اگر مردم در رفتار شخصی که به قرآن منتسب است، رفتار و اخلاقی نیکو ببینند و او را از دیگران متمایز کنند، در این صورت، کاری قرآنی انجام گرفته، اشتباه ما این است که می‌خواهیم مردم را جلب قرآن کنیم، اما خودمان را نه!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، احمد ابوالقاسمی، قاری و داور بین‌المللی قرآن کریم که همراه با «کاروان قرآنی انقلاب» در استان خراسان جنوبی به سر می‌برد، در کارگاه تخصصی تلاوت، ویژه قرآن‌آموزان طبس با بیان اینکه برای تربیت قاری و حافظ به ترسیم مسیر نیاز داریم، اظهار کرد: ابتدا باید استعدادیابى کنیم، در این راستا باید جلسات قرآن خانگى را که اثرات مطلوبى هم دارند، جدی بگیریم. با حضور و رونق این جلسات ضمن اینکه به معنویت خانواده و فرزندان کمک می‌شود، استعدادها در زمینه قرآن شکوفا و کشف می‌شوند.
وی افزود: در ادامه مسیر، به برنامه‌ریزی صحیح نهادهای مسئول در زمینه قرآن نیاز داریم. به موازى‌کارى در زمینه کارهای قرآنی معتقد نیستیم، اینکه مدتی است بعضی فعالیت‌های قرآنی با اراده جمعی و حضور افراد مختلف از قرآنیان شکل می‌گیرد به دلیل همدلی و همکارى مسئولان قرآنی با یکدیگر است.
ابوالقاسمی به احتمال دلسردشدن بعضی افراد در کار قرآنی اشاره کرد و گفت: بعضی شاید بگویند اگر از فعالیت‌های قرآنی نتیجه مطلوب را در جامعه نگرفتیم چه می‌شود؟ باید توجه کنیم قرار نیست، لزوماً پیروز شویم، پیامبران الهی و بزرگان دین الزاماً به نتیجه فکر نمی‌کردند.
این پیشکسوت قرآنی تصریح کرد: اگر شخصی که فعالیت قرآنى انجام می‌دهد خودش قرآنى باشد، کار جلو می‌رود. اگر مردم در رفتار من که به قرآن منتسب هستم، رفتار و اخلاقی نیکو ببینند و من را از دیگران متمایز کنند، در این صورت، کاری قرآنى انجام گرفته است. اشتباه ما این است که می‌خواهیم مردم را جلب قرآن کنیم، اما خودمان را نه!
وی در ادامه با اشاره به آیه «وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا»(عنکبوت/ 69) گفت: خداوند کسانی را که در راه او مجاهدت کنند، به هر طریقی که صلاح بداند کمک می‌کند، ممکن نیست تلاش کنیم و ثمر آن را نبینیم، حال ممکن است نتیجه بعضی تلاش‌های ما در راه خدا چندان ملموس به نظر نرسد، اما با گذشت زمان، فایده خود را بر خودمان و جامعه نشان می‌دهد.
ابوالقاسمی تصریح کرد: مثلا در تاریخ فوتبال چند میلیارد گل زده می‌شود و چه اتفاقى می‌افتد؟ گل‌زدن بهانه دویدن است. نتیجه فوتبال تقویت عضلات و سلامتی فرد است، جداى از اینکه نتیجه مطلوب به دست بیاید یا نه، سختى‌هاى ما در راه قرآن نیز براى رشد است و حداقلش این است که خودمان رشد می‌کنیم.
این مدرس قرآن کریم یادآور شد: اکثراً این نقطه را فراموش می‌کنند که در کار قرآنی باید ابتدا به فکر رشد خودمان باشیم، بعضی فکر می‌کنند اگر در راه خدا فعالیتی کردیم خدا هم بدون هیچ آزمایش و بی‌هیچ قیدی ما را رشد می‌دهد و موفق می‌کند، در حالی که شرط خدا برای موفق‌کردن ما تلاش است؛ «وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى»(نجم/ 39)
ابوالقاسمی در پایان گفت: معامله با خدا یعنى در راه قرآن تلاش کنیم و مأیوس نشویم. شاید بعضی افراد در جامعه به هر دلیلی نسبت به قرائت قرآن موضع منفی داشته باشند، اما نباید از رفتار این عده معدود مأیوس شویم، بلکه باید قوى‌تر در این راه حرکت کنیم.
گزارش از محمدرضا رجبی

اخبار پربازدید

  • برگی از حقایق قیام 29 بهمن تبریز

  • خرید و فروش گونه های کمیاب حیات وحش در فضای مجازی

  • جشنواره بین المللی رادیو فرصتی برای تطابق سازی جهانی

  • در جشنواره چهاردهم از 4 داور بین المللی نیز استفاده می کنیم

  • با وجود بارش باران، ایران همچنان در بحران کم آبی

  • میهمان‌هایی از بلژیک، فرانسه و استرالیا در راهند

  • الزامات صنعتی شدن سینما در کشور

  • معرفی آیین های ناب ازدواج در فرهنگ دیرین ایران زمین

  • شیرین بینا در پارک ساعی؛ از سینما تا زندگی شخصی

  • آئین استقبال از کاروان قرآنی انقلاب برگزار شد