صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت وگو با رادیو تهران حمله تروریستی به اتوبوس زائران ایرانی در شهر بلد عراق را محکوم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در گفت وگو با برنامه «پارک شهر» رادیو تهران درباره حادثه تروریسی زائران کربلا گفت: بابت این اتفاق ابراز تأسف دارم و این ماجرا را محکوم می کنم. این اقدام نشان می دهد، که اگر تروریست ها را آزاد بگذارند، می توانند هر لحظه و هر روز سیاست های مخرب خود را در درون عراق و سایر کشورهای منطقه ادامه دهند.
قاسمی با بیان اینکه ریشه و عوامل این اقدام تروریستی روشن است ادامه داد: همه جهان باید به این بیندیشد که تروریسم در همه جا باید محکوم باشد و باید با آن مبارزه کرد و نمی شود در یک نقطه از جهان دست تروریست ها را باز و در نقطه ای دیگر از جهان با آن ها مقابله کنیم. سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست روشن و شفاف در مبارزه با تروریسم است و در این مسیر از همه امکانات استفاده خواهد کرد.
وی بیان کرد: این حادثه بسیار تلخ بود، امیدوارم حال مصدومان حادثه هر چه زودتر بهبود یابد. با دولت عراق و این کشور در تماس هستیم. این تروریست ها به سزای اعمال خود خواهند رسید.
موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات فرانسه
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این گفت وگوی رادیویی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات فرانسه و موضوع جلیغه زردها گفت: مسئله داخلی فرانسه است و خیلی نمی‌خواهیم در مورد مسئله داخلی این کشور صحبتی کنیم. دولت فرانسه در این خصوص باید با متانت و رفتار خویشتن دارانه‌ای درباره معترضین برخورد کند، هر نوع گسترش خشونت در این کشور و سایر کشورها برای جامعه جهانی و برای مجموعه کشورها می‌تواند آثار منفی نامطلوبی داشته باشد. به هر حال این مسئله نشان می‌دهد یک سری نارضایتی‌ها و گلایه مندی‌ها در آنجا وجود دارد و این موضوعات انباشته شده و نهایتاً امروز به این شکل خودش را نشان می‌دهد و قطعاً میز مذاکره و مذاکرات و گفتگو و تفاهم می‌تواند براین معضلات پیروز شود و وجود یک خشونت و خشونت‌گرایی را به هر شکل ممکن باید پیشگیری کنند. توصیه ما به دولت فرانسه خویشتن داری و تعامل با بخشی از جامعه خودش است.
قاسمی در ادامه در خصوص برخی انتقادات نسبت به رویکرد وزارت خارجه به اعتراضات جاری در فرانسه در مقایسه با عملکرد پاریس؛ گفت: فکر می‌کنم برخورد ما یک برخورد منطقی، متمدنانه و اصولی است. هرآنچه در گذشته ما در سیاست‌های دولت فرانسه نسبت به ایران یا سیاست فرانسه به سایر کشورها بوده، یک سیاست زیاده‌خواهانه و دخالت‌جویانه در مسائل سایرکشورها است. قطعاً این نوع اقدامات محکوم است و هیچ کشوری حق ندارد در مسائل داخلی سایر کشورها دخالت کند و من تأکید می‌کنم برخورد ما یک برخورد اصولی متمدنانه و از سرآگاهای است و اگر دولت فرانسه سخنان ناروایی در گذشته مطرح کرده حتماً دچار یک اشتباه و خطای بزرگ شده و قابل سرزنش است و امیدوارم که سیاست‌مداران فرانسه بیاموزند که دنیا به هم پیوسته است و دنیا مسائلش در هم تنیده است و نمی‌توانند از استانداردهای دوگانه پیروی کنند و اگر علاقه مند هستند که دیگران در مورد مسائل داخلی آنها صحبت و دخالت نکنند؛ آنها هم باید یاد بگیرند.
تکذیب ادعای کذب رژیم صهیونیستی
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینکه در سوریه رژیم صهیونیستی ادعا کرده که به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه حمله کرده در این باره موضع وزارت امور خارجه چیست؟ افزود: رژیم صهیونیستی فکر می‌کنم نیاز به توضیح و تشریح ندارد وماهیت اشغالگر و متجاوز این رژیم مبتنی بر دروغگویی و حرف‌های بی‌ربط و ادعاهای بیجا داشتن است. رژیم صهیونیست برای فرار از معضلاتی که در آن قرار دارد و فشارهایی که در آن وارد می‌شود، بخصوص توسط مبارزین فلسطینی و برخی وجدا‌ن‌های بیدار جامعه جهانی؛‌گاهی مجبور است؛ دست به فرافکنی بزند؛ و برای خودش دشمن‌های تخیلی فرضی ایجاد کند که می‌تواند آنها را هر دقیقه و هر ثانیه بمباران کند و اینها دروغ‌هایی است که توسط این رژیم مطرح می‌شود.
قاسمی گفت: اگر آمار و ارقام میزان بمباران‌های این رژیم علیه نیروهای ایرانی را که وجود ندارد بخواهیم بشماریم و در یک جدول گردهم آوریم، قطعاً فکر می‌کنم میزان تلفاتی که آقای نخست وزیر دروغگوی رژیم صهیونیستی مطرح می‌کند بیش از تمام تسلیحات و نیروهای کل منطقه خاورمیانه خواهد بود. لذا فکر می‌کنم همه این سخنان سخنانی بی‌جا و بی‌ربط و نادرستی است. همه می‌دانند که ما در سوریه نه یگان نظامی داریم و نه نیروهای نظامی. هرآنچه که ما در سوریه در اختیار دولت قانونی سوریه قرار داده ایم؛ نیروهای مستشاری ایران بود که به درخواست دولت سوریه و به درخواست رسمی این کشور برای کمک به مبارزه با تروریسمی که مورد حمایت صهیونیست‌ها است فرستاده شده بود.
وی بیان کرد: نگرانی و عصبانیت این رژیم این است که نهایتاً با کمک نیروهای مستشاری ایران و با همکاری کشورهای ترکیه، روسیه و نیروهای نظامی سوریه دولت سوریه توانسته بخش مهمی از خاک و اراضی خودش را از دست اشغالگران تروریست خالی کند و آنها را اخراج کند؛ این عصبانیت موجب دروغ پراکنی و دروغ پردازی‌های این رژیم است. سخنان و گفتار مقامات این کشور را بار دیگر تکذیب می‌کنم.
مشکلی برای تقاضا و صدور ویزا برای شهروندان ایرانی وجود ندارد
قاسمی درباره اینکه استرالیا اعلام کرده که بخش روادید سفارت خودش در تهران را فعلا ًمتوقف خواهد کرد و اعلام کرده آنجا تخلفاتی رخ داده است آیا وزارت امور خارجه در جریان این موضوع است؟ آیا کارمندان آن بخش ایرانی بودند و از خود دولت استرالیا بودند؟ گفت: اخباری در مورد بخش سفارت استرالیا دریافت کردیم، ولی می‌دانیم برسر جا و مکان و ساختمانی که کنسولگری درآنجا مستقر باشد دچار مشکلات خاصی بودند و نهایتاً فکر می‌کنم ویزا به صورت آنلاین صادر می‌شود و کاملاً آنلاین هستند و مشکلی برای تقاضای ویزا و صدور ویزا برای شهروندان ایرانی وجود ندارد.
بحث مسائل داخلی سفارت استرالیا به خودشان مربوط است و به دولت استرالیا مربوط است و اینکه چه تعداد نیروهای رسمی و کارمندان رسمی در بخش کنسولی شاغل بودند و چه تعداد محلی هستند، آمارش را در اختیار ندارم . ولی نهایتاً آنها به صورت آنلاین کارشان را انجام می‌دهند و مشکلی برای شهروندان عزیز ایرانی وجود نخواهد داشت.
شما شنوندگان می توانید برای آگاهی بیشتر از اتفاقات و رویدادهای روز گفت وگوی ویژه برنامه پارک شهر رادیو تهران را با مسئولین کشوری و لشکری حوالی ساعت 9 در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دنبال کنید.

اخبار پربازدید

  • احیای باشگاه رادیویی معاونت صدا

  • آغاز پخش یک سریال نمایشی با همکاری 2 شبکه رادیویی

  • انتصاب فرمانده بسیج حوزه معاونت صدای رسانه ملی

  • انتصاب مدیر کل برنامه ریزی و نظارت معاونت صدا

  • سلبریتی ها و مهندسی فرهنگی در میدان آزادی رادیو فرهنگ

  • خوانش بخشی از کتاب « اشتباه در بخت ستارگان» در «رویای کاغذی»

  • انگیزه «میرزا رضا کرمانی» از قتل ناصرالدین‌شاه در« شنیدنی های تاریخ»

  • جمعه در رادیو فرهنگ بشنوید: بررسی موسیقی فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»

  • نگاهی بر ویژگیهای فعال رسانه ای منتظر در برنامه "تا جمعه ظهور"

  • راهکاری برای مقابله لجبازی کودکان و نوجوانان دربرنامه «خشت اول»