صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه «نقطه سرشب» شب های یکشنبه در حوزه سینما با آیتمی با عنوان «سینما تهران» تهیه و پخش می شود.

این اولین حضور حجت قاسم زاده اصل در رادیو است، قاسم زاده اصل، پسوند فامیلی اش را دوست دارد و اصرار دارد اصل آن هم باشد. این نویسنده و کارگردان تا قبل از حضور در دانشگاه در اردبیل زندگی می کرده است، قاسم زاده اصل ورودی سال 66 و ادبیات دراماتیک خوانده و از هم دوره ای های صادق صفایی، حاتمی کیا، کامبیز اخوان، مهتاب نصیری بوده است.
قاسم زاده اصل با حضور در شبکه رادیویی تهران، برنامه نقطه سر شب که به موضوع سینما می پردازد، درباره خودش و در خصوص این که چرا تا به حال کار سینمایی نساخته و بیشتر تله فیلم کار کرده است، توضیح می دهد و...
کارگردان "تنهایی" خیلی اهل کتاب خواندن است و می گوید: من اصولا کتاب خوان هستم و بیشتر رمان می خوانم، تقریبا رمانی نیست که من نخوانده باشم. ما نسلی بودیم که بی راهنمایی بزرگ شدیم، آزمون و خطای عجیب و غریبی داشتیم. من درس خوان نبوم و دوستانم وقتی شنیده اند که من می نویسم تعجب کردند، اما شاید به دلیل رمان های زیادی که خوانده بودم شروع به نوشتن کردم. پدرم خیلی اصرار داشت که کتاب بخوانیم و عادت به کتاب خواندن پیدا کنیم. با رویا غفاری در دانشگاه آشنا شدم و این آشنایی منجر به ازدواج شد. چند سالی بعد از ازدواج کار تبلیغاتی می کردم و بعد از آن به تلویزیون آمدم و وارد سریال سازی شدم. اولیم کارم "ثقه‌الاسلام تبریزی" است که هنوز هم پخش می شود. ده سال بعد از آن تله فیلم کار کردم "تنهایی" قصه های واقعیت که بیشتر مردم دیده اند. آخرین تله فیلم را سال 90 کار کرده ام، سالی یک تله فیلم کار می کرده ام، من در زندگی آدم خوش شانسی هستم. بعد از آن هم من 10 تا کار کردم از جمله سریال "یادآوری" که متنش را خانم غفاری نوشته است و بعدش هم "تاریکی شب روشنایی روز" که هنوز پخش نشده است.
وی در پاسخ به پرسش وحید رونقی مجری برنامه نقطه سر شب از رادیو تهران درباره این که چطور تاکنون کار سینمایی انجام نداده است، می افزاید: هرآدمی یک خودخواهی و جاه طلبی هایی دارد، به نظر من در عرصه هنر جاه طلبی چیز بدی نیست به شرطی که آدم را به زمین نزند. صادقا باید بگویم که با تله فیلم جاه طلبی هایم ارضاء می شد؛ به جشنواره های داخل و خارجی زیادی از جمله هند، مسکو و... رفته ام. کار خوب را همه می خواهند و دیده می شود. اگر کار سینمایی هم می کردم همان اتفاق می افتاد. در واقع نمی خواستم برای سینما کار کنم. در حال حاضر اولین کاری سینمایی را که تاکنون دو بار پروانه ساخت گرفته را در دست اقدام دارم اما هنوز موفق نشده ام و ...
قاسم زاده اصل با تاکید بر این که بیشتر کارهای او با عشق انجام شده می گوید: فکر نکنم کارهایی که کرده ام حتی متوسط باشد، البته من نمی گویم و به تائید دیگران می گویم. من کارهایی را که می کنم باور دارم و همیشه به این فکر می کنم که این آخرین کار عمرم است و باعث نشود که بچه و خانواده ام خجل شوند. تا به حالا که پیش شما نشسته ام نه کار سفارشی کرده ام نه مناسبتی. خیلی خوش شانس از این نظر هستم که کارهایی که دوست داشته ام را ساخته ام. کار سفارشی و مناسبتی را به شدت بد می دانم، چون مصرفی هستند و قابلیت یک بار پخش شدن بیشتر را ندارند، چون برای یک مناسبت خاص تولید شده اند و ساختارها به قدری ضعیف است که حتی قابلیت پخش مجدد برای سالی یک بار هم ندارند.
وی ادامه می دهد: زمانی که من "قصه های بابک" را ساختم تا آخر سال که خودم شمردم 23 بار پخش شد. یا "تنهایی" سالی چند بار پخش می شود و جزو خوشحالی های بزرگ من است که هنوز کسی نگفته اه باز هم این. خیلی مهم که یک فیلم بسازی که هر دفعه قابل دیدن باشد. ما به عنوان فیلم ساز، کارگردان وظیفه داریم یک چیزهایی را دقت کنیم و وسواس داشته باشیم که هر دفعه بیننده در آن چیزهای جدیدی را پیدا کند.
من معتقدم که حق بیننده است که تصویر خوب ببیند و صدای خوب بشنود، فیلم های یک بار مصرف سرسری ساخته می شوند، من اعتقاد بر این دارم که ما نه خوب هستیم و نه بد بلکه در مسیر غلط قرار گرفته ایم.
برنامه «نقطه سرشب» شب های یکشنبه در حوزه سینما با آیتمی با عنوان «سینما تهران» تهیه و پخش می شود. در این برنامه مهمانانی از سینما و تلویزیون خواهیم داشت. گفت وگو پیرامون جدیدترین آثار و تحلیل و بررسی آنها بخش هایی از این برنامه است.
اسماعیل باستانی تهیه کننده، وحید رونقی گوینده و محمدرضا مقدسیان کارشناس و منتقد این برنامه رادیویی از ساعت 22 و 30 دقیقه روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز همراه شما خوبان خواهند بود.

اخبار پربازدید

  • برگی از حقایق قیام 29 بهمن تبریز

  • خرید و فروش گونه های کمیاب حیات وحش در فضای مجازی

  • جشنواره بین المللی رادیو فرصتی برای تطابق سازی جهانی

  • در جشنواره چهاردهم از 4 داور بین المللی نیز استفاده می کنیم

  • با وجود بارش باران، ایران همچنان در بحران کم آبی

  • میهمان‌هایی از بلژیک، فرانسه و استرالیا در راهند

  • الزامات صنعتی شدن سینما در کشور

  • معرفی آیین های ناب ازدواج در فرهنگ دیرین ایران زمین

  • شیرین بینا در پارک ساعی؛ از سینما تا زندگی شخصی

  • آئین استقبال از کاروان قرآنی انقلاب برگزار شد