صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت وگو با رادیو تهران اعلام کرد: حدود 20 تا 30 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان در کشور ما سرریز می شود.

معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت وگو با رادیو تهران اعلام کرد: حدود 20 تا 30 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان از مسیر جمهوری اسلامی به مسیر بالکان و اروپا انتقال داده شود که این موضوع سبب رسوب و سرریز این مواد در کشور ما می شود.
دکتر «پرویز افشار»، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت و گو با رادیو تهران برنامه «جمعه با سیاست» گفت: زمانی که ناتو وارد افغانستان شد حداکثر تولید این کشور 180 تا 200 تن بوده است. سال گذشته این میزان در افغانستان 4 هزار و 600 تن بوده و امسال به 10 هزار تن رسیده است. تلاش می شود حدود 20 تا 30 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان از مسیر جمهوری اسلامی به مسیر بالکان و اروپا انتقال داده شود که این موضوع سبب رسوب و سرریز این مواد در کشور ما می شود.
وی تاکید کرد: نباید شیوه های نوین ورود و تبلیغ مواد مخدر که جوانان و نوجوانان را هدف گرفته، نادیده گرفته شود. آن چیزی که در حال حاضر به عنوان سیاست محوری در خصوص مواد مخدر در دنیا مطرح است، سیاست مهار، کنترل و مدیریت موضوع به صورتی است که این روند شتابان و فزاینده مهار شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: 15 سال پیش تعداد مصرف کنندگان مواد در دنیا 200 میلیون نفر بوده اما در حال حاضر نزدیک به 350 میلیون نفر است. تنوع مواد در 2 دهه پیش شاید به تعداد انگشتان 2 دست بوده اما در حال حاضر بیش از 800 نوع ماده محرک جدید وارد دنیا شده که این موضوع اهمیت آگاه سازی و آموزش جوانان و خانواده ها را چندین برابر می کند.
پرویز افشار خاطر نشان کرد: اینکه گفته می شود تهیه مواد بسیار آسان بوده و زمان تهیه آن 5 یا 3 دقیقه است کاملا غیر کارشناسی است. در حال حاضر افزایش کشفیات در استان هایی مانند هرمزگان، خوزستان ، بوشهر حکایت از آن دارد که توزیع کنندگان به علت وجود راه های مناسب و سودآوری فراوان ریسک ورود و عبور مواد از ایران را پذیرفته اند. ساز و کار طرحی شده برای جمع آوری متعادان متجاهر و خرده فروشان سبب می شود دسترسی به مواد کم تر شود.
به گفته معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر بحث اطلاع رسانی در خصوص مواد مخدر جدید بسیار مهم است. مواد جدیدی که می خواهند جایگزین مواد قدیمی شوند ابتدا از سوی سوداگران به عنوان مواد درمانگر، بدون ضرر، معجزه آسا و ... معرفی می شوند. در حال حاضر تبلیغات در خصوص ماده مخدر «گل» با شعار گل حس زندگی بهتری به شما می دهد آغاز شده و ضروری است جوانان را نسبت به مضرات و خطرات این ماده مخدر آگاه سازیم.
پرویز افشار از برخورد جدی با مرکز غیر مجاز نگهداری معتادان خبر داد و گفت: سوء رفتار در بعضی مراکز نگهداری معتادان به نام همه نوشته شده است در حالی که مراکز دارای مجوز اینگونه نیستند.حدود 200 مرکز غیر مجاز نگهداری معتادان با شکایات مردم جمع آوری و برخورد جدی با آنان شده است. افراد باید بدانند در مراجعه به مراکز درمانی ترک اعتیاد اول از همه باید از صحت پروانه اصولی بهره برداری و پروانه مسئول فنی که دارای تاریخ اعتبار است مطمئن شوند.
اعتیاد یک بیماری است، درست است که تعداد قابل توجهی از افراد به طور اختیاری برای اولین بار این مواد را مصرف کرده اند اما در این اختیار مصرف نیز یکسری کمبود ها وجود دارد که باید توسط روان شناس درمان شود. سال گذشته سازمان فنی و حرفه ای حدود 40 هزار نفر از معتادان بهبود یافته را در یکی از رشته های 36 گانه مورد آموزش قرار داده و به آنها گواهی مهارت داده است.

اخبار پربازدید

  • برگی از حقایق قیام 29 بهمن تبریز

  • خرید و فروش گونه های کمیاب حیات وحش در فضای مجازی

  • جشنواره بین المللی رادیو فرصتی برای تطابق سازی جهانی

  • در جشنواره چهاردهم از 4 داور بین المللی نیز استفاده می کنیم

  • با وجود بارش باران، ایران همچنان در بحران کم آبی

  • میهمان‌هایی از بلژیک، فرانسه و استرالیا در راهند

  • الزامات صنعتی شدن سینما در کشور

  • معرفی آیین های ناب ازدواج در فرهنگ دیرین ایران زمین

  • شیرین بینا در پارک ساعی؛ از سینما تا زندگی شخصی

  • آئین استقبال از کاروان قرآنی انقلاب برگزار شد