صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون صدا اظهار کرد: پیشکسوتان رسانه عمر خود را در عرصه کودک صرف کرده‌اند و باید این عصاره را به شیوه‌ای نو در اختیار کودکان قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا در آیین رونمایی از پایگاه جامع کودک ایران صدا در فضای مجازی و تقدیر از پیشکسوتان عرصه کودک ، دکتر حمید شاه‌آبادی معاون صدا در سخنانی اظهار کرد: وقتی اسم رادیو می‌آید فکر می‌کنیم فقط دستگاه گیرنده‌ای است که صدایی از آن شنیده می‌شود. اما امروز سپهر رسانه‌ای صدا اوضاع دیگری را ترسیم می‌کند. حوزه شنیدن صرفا رادیو نیست، بلکه صحنه و عرصه متفاوتی در آن ایجاد شده است. در این میان اگر سهم کودک را در این راستا پر نکنیم سایرین این کار را انجام می‌دهند . فضا و سپهر حوزه صدا تغییر کرده و دستگاه‌ها و وسایلی جدید ابداع شده‌اند و به همین خاطر هم کودکان ما حق انتخاب‌های جدیدی پیدا کرده‌اند.
او با بیان اینکه «اگر خود را محکوم کنیم که در حوزه صدا فقط در رادیو بمانیم، اشتباه است» و با طرح این پرسش که کودکان ما چقدر از بازی یارانه‌ای داخل استفاده می‌کنند و چقدر دیگران این بازی را تامین می‌کنند؟، ادامه داد: باید بتوانیم همه گذشته‌ها در حوزه صدا را به‌روز کنیم و در اختیار نسل‌های بعد قرار دهیم. پیشکسوتان عمر خود را در این راستا صرف کرده‌اند و باید این عصاره را به شیوه‌ای نو در اختیار کودکان قرار دهیم. قوه خیال را از طریق شنیدن تحریک می‌شود و ما مسئولیت داریم که در پایگاه جامع کودک رادیو محصولات را با سبک ایرانی اسلامی عرضه کنیم.
شاه آبادی بیان کرد: بیش از 1000 کتاب در پایگاه جامع کودک رادیو قرار داده می‌شود که ساعت خالی کودکان را به این حوزه اختصاص می‌دهد.وی در ادامه گفت: نگاه نوآورانه به برنامه شنیداری کودک را نیاز داریم و گاهی نگاه بصری نمی‌گذارد قوه خیال بر اساس ظرفیت شنیداری تحریک شود. اگر از مختصصان حوزه ارتباطات و کودک استفاده نکنیم دستمان خالی خواهد بود.
او اضافه کرد: نسل مولف ما باید نوآورانه عمل کند. باید از کسانی که توانی در حوزه مختلف دارند و خلاقانه حرکت می‌کنند، صیانت و پاسداشت شود. هم اینکه کسانی که تخصص ندارند پای خود را از این حوزه بیرون بکشند. اگر این فضا را رها کنیم بنگاه‌های تجاری و ... وارد حوزه کودک می‌شوند. ورود دستگاه‌هایی که کودک را به شکل قلک می‌بینند و به فکر پول درآوردن هستند. در پیام بازرگانی ما هم این نگاه وجود دارد.این حوزه متولیانی دارد که باید در این عرصه حرکت کنند. باید بتوانیم جامعه آینده را توسط کودکانی اداره کنیم که منبطق بر فرهنگ ما رشد کرده‌اند.
تاکید پایگاه ایران صدا بر سه حوزه قصه‌گویی، ترانه و موسیقی کودکان، برنامه‌های آموزشی و مهارتی
همچنین مهدی شاملو، مدیر پایگاه ایران صدا نیز بیان کرد: فضای مجازی فراگیر بوده و وقتی مردم درگیر ابزار رسانه‌ای می‌شوند، اگر استفاده درست از آن را ندانند، دچار آسیب خواهند شد. برای دسترسی به مجموعه پاک، آموزنده و کاربردی نیاز به آموزه استفاده از فضای مجازی است و اگر نباشد به مجموعه نازل دسترسی پیدا می‌کنند. سازمان صدا رسالت خود را در این راستا انجام می‌دهند.
او ادامه داد: کودکان درک بصری دارند. تخیل و فعالیت ذهنیشان دچار محدودیت می‌شود؛ بنابراین فرصت خوبی برای ایجاد محصولات صدا محور است. رسانه سنتی به دلیل نداشتن رنگ و لعاب شاید نتوانست مخاطب را جذب کند. با تلفیق فضای مجازی و صدا به نظر می‌رسد که می‌توان خلاقیت کودکان را گسترش داد.
شاملو اضافه کرد: در پایگاه ایران صدا بر سه حوزه قصه‌گویی، ترانه و موسیقی کودکان، برنامه‌های آموزشی و مهارتی تاکید شده است. با سازمان‌هایی که مربوط به کودکان می‌شود تعامل داشتیم. همچنین با بهزیستی و کانون پرورش فکری کودکان همکاری کرده‌ایم. صداوسیما نیز در شبکه دو با مدیریت جعفری‌جلوه و خانم آذرنوش به ما کمک کردند.
او اظهار کرد: 5000 قطعه در این یک سال در سایت بارگذاری شده است و در حوزه موسیقی کودکان کار شاخصی را انجام داده‌ایم که با رنگ و لعاب موسیقی سنتی، اما طبق میل حوزه کودک تلفیق شده است. همچنین با رشد تکنولوژی آثار فاخری که بر روی نوارهای کاست‌ بود کمتر شده و کارهای جدیدی با ذائقه مخاطب امروز تولید خواهد شد.
در کنار خانواده و مدرسه، فضای مجازی در تربیت کودکان تاثیر دارد
رضوان حکیم زاده، معاون ابتدایی و پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: ما خوش شانس بودیم که دسترسی به تلویزیون نداشتیم و رادیو گوش می‌دادیم؛ زیرا عوامل آن فرصتی برای خلاقیت ما ایجاد کردند. همچنین به کودکان ایرانی کمک کردند که تخیل خود را پرورش دهند و قصه بشنوند. بعد از اینکه تصویر به وجود آمد خاطره خوبی از چهره‌های ماندگار این عرصه همچنین گیتی خامنه و الهه رضایی از یاد ما نمی‌رود.
او ادامه داد: با توجه به مسئولیت هشت میلیون کودکی که در اختیار ماست دریافتیم امروز در کنار خانواده و مدرسه، فضای مجازی در تربیت کودکان تاثیر دارد. مواجهه خردمندانه و برخورد هوشمندانه ایجاب می‌کند که این فضا به فرصت خوبی تبدیل شود.
حکیم زاده بیان کرد: ما در معاونت آموزش و پرورش به سه اصل اعتقاد داریم: کودکان سرمایه‌اند، کودک، کودک است و نباید او را کلاس‌های مختلف ببریم و آرزوهای خود را در او ببینیم و بخواهیم به آرزوی ما برسد. همچنین تربیت کودک تخصصی است، بنابراین برنامه‌هایی که تولید می‌کنیم بر شکل‌گیری نگرش کودکان تاثیر دارد و نباید ممیزی داشته باشد.
در ادامه مراسم از محمد میرکیانی (نویسنده)، حجت‌الاسلام محمد حسن راستگو (مجری)، مژگان عظیمی( دوبلور)، عذرا وکیلی (تهیه کننده و گوینده برنامه«سلام کوچولو») و بهرام سروری نژاد(بازیگر و گوینده) تقدیر شد.
همچنین در این مراسم از مریم نشیبا نیز تقدیر شد، اما به دلیل اینکه حضور نداشت، مدیر رادیو ایران لوح تقدیر وی را دریافت کرد.
عذرا وکیلی نیز بعد از تقدیر از معاون صدا تشکر و خطاب به او اظهار کرد: می‌دانم که سعی می‌کنید برای کودکان ارزش بیشتری قائل شوید. پنجاه سال برای کودکان کار کردم فقط در رادیو ایران حضور داشتم و هرگز تلویزیون نرفتم. اما شیده معاونی مجری تلویزیون را ما تربیت ‌کردیم. مژگان عظیمی و ژاله صادقیان روی پای من می‌نشستند که در تلویزیون موفق شدند.
مژگان عظیمی نیز در ادامه بیان کرد: من هر چه دارم از زحمات خانم وکیلی است. ایشان من را در رادیو یاری می‌کرد.
بهرام سروری نژاد هم گفت: واقعا در کنار پیشکسوتانی که سال‌ها کار می کنند، احساس حقارت می‌کنم. اما راه خود را در کنار آقای شاملو استوارتر ادامه می‌دهم تا بیست یا سی سال بعد بگویند یادش بخیر.
همچنین میرکیانی اظهار کرد: رادیو کاری عاشقانه و عارفانه است. بسیاری ممکن است کار کنند و شناخته نشوند. من جایزه در بیرون سازمان گرفتم و مطرح بودم اما بعد از 37سال از من در صداوسیما تقدیر می‌شود. به نظرم برای پیشرفت حوزه تولید فکر باید به واژه توجه کنیم، زیرا ابزار رسانه رادیو، واژه است. اگر گوشی برای شنیدن نداشته باشیم حرفی هم برای گفتن نخواهیم داشت.
این مراسم با حضور دکتر حمید شاه‌آبادی معاون صدا ، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن راستگو، محمد رحمانیان (مدیر رادیو فرهنگ)، محمد جعفر محمدزاده (مدیر رادیو ایران)، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،رضوان حکیم‌زاده معاون آموزشی پیش دبستانی ها و دبستانی های وزارت آموزش و پرورش ،شیده معاونی، گیتی خامنه، منوچهر والی‌زاده، عذرا وکیلی، مسعود فروتن، علی فروتن، حمید گلی ،محمدمیر کیانی نویسنده کودک،مژگان عظیمی،امیر نوری،جواد انصافی،بهرام سروری نژاد و جمعی از فعالان رسانه در حوزه کودک امروز (18 دی ماه) در استودیو شماره 8 ساختمان شهدای رادیو با حضوربرگزار شد.

اخبار پربازدید

  • قدم زدن در خیابان ایران با یاد حماسه سازان هم پیمان این سرزمین

  • شوخی با تعمیرکاران رادیاتور در «عصر صبا»

  • بررسی چگونگی و چرایی ترویج کتابخوانی برای زنان شهر نشین در «کتاب بان»

  • نقد و بررسی کتاب خوشنویسی اسلامی در «سیم و زر»

  • گفتگو با منوچهر صهبایی در وقتی خیال در میزند

  • نگاهی به اشعار عمران صلاحی در شاعر در آینه

  • پخش سریال جدید « قوطی کبریت» از « قوطی کبریت»

  • زندگی استاد ابوالحسن صبا در«ردپای قلم»

  • خبر خوش کانون پرورش فکری برای روشندلان؛ آمارانتشار کتاب به خط بریل افزایش یافته است

  • مولفه های هویت اسلامی ایرانی در " دیار سلمان"