صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

آیت‌الله سیداحمد خاتمی امروز در گفت وگو با برنامه «پارک شهر» رادیو تهران گفت: از جمله فقهایی که کاملا بر مسائل اقتصاد و حکم مسائل اقتصادی اشراف داشت و می دانست آیت الله عظمی شاهرودی بود.

آیت‌الله احمد خاتمی در گفت‌وگو با برنامه «پارک شهر» از رادیو تهران با اشاره به ویژگی های شخصیتی مرحوم آیت الله شاهرودی گفت: ایشان از مفاخر دو حوزه بودند؛ حوزه علمیه کهن نجف و یکی هم از مفاخر حوزه علمیه قم، ایشان از جهت علمی نصاب علمی را در حد مرجعیت داشتند. تحصیل کرده محضر امام، آیت الله خویی، شهید محمدباقر صدر و کتاب های بسیار نفیس و ارزشمند داشتند.
من به خود ایشان در زمان حیاتشان گفته ام؛ که ما در خبرگان اعلم تر از شما از لحاظ علمی نداریم، از جهت سیاسی ایشان از عمق جانش همراهی دین با سیاست را قبول داشت و معتقد به این بود که باید تلاش کرد دین در عرصه حاکمیت بیاید. به همین دلیل مبغوض رژیم جلاد صدام بود به حدی که چند بار ایشان را دستگیر کردند و این بار آخر که می خواستند دستگیر کنند با تدبیر آیت الله صدر به کویت رفتند و از کویت به ایران آمدند، سه برادر ایشان به دست رژیم جلاد حذب بعث به شهادت رسیدند.
این عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: ایشان تنها شخصیت برجسته ایران نبود، بلکه یک شخصیت برجسته عراق و لبنان بود، رهبر مجاهد حذب الله سیدحسن نصرالله ایشان را در عرصه تقلید بعد از مقام معظم رهبری می دید.
من در هیئت ریسه خبرگان که در کنار ایشان بودم می دیدم مهمان هایی که معمولا از برجستگان هستند، دعوت می کنیم، ایشان بهتر از برجستگان مسائل سیاسی و بخصوص مسائل اقتصادی را می فهمد، امیدوارم اهل مبالغه نباشم؛ از بین فقهای ما، از جمله فقهایی که کاملا بر مسائل اقتصاد و حکم مسائل اقتصادی اشراف داشت و می دانست آیت الله عظمی شاهرودی بود.
آیت الله خاتمی تاکید کرد: نکته ای که هرگز نباید فراموش کنم و مکرر بگویم؛ قصه ولایت فقیه و جانبداری ولایت فقیه است. بعضی ها شعار می دهند ایشان شعار نمی دادند، از عمق جان ولایت فقیه را قبول داشت و عشق ویژه به مقام معظم رهبری داشت.
عمومی حرف زدن ملاحظاتی دارد ولی در خصوصی که آدم ملاحظه ندارد و خودش را سانسور نمی کند، مرحوم آیت الله عظمی شاهرودی خصوصی که با ما صحبت می کردند با ملاحظه بودند. مقام معظم رهبری و هم جایگاه والای سیاسی مقام معظم رهبری را همان گونه که امام راحل عظیم الشان را قبول داشت همان گونه مقام معظم رهبری را قبول داشت و مطیع بود، زندگی سعادتمندانه ای داشت.
عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت و گو با برنامه پارک شهر از رادیو تهران افزود: جایگاه فعلی ایشان در حوزه علمیه قم و نجف جایگاه بالایی بود و خیلی ها در قم و نجف صحبت های ایشان را مورد توجه قرار می دادند. من حوزه ای خالصم، یعنی فقط در حوزه هستم و در جاهای دیگر که هستم در حاشیه ام و متن کارم در حوزه است. تمام حوزه ای ها جایگاه والای علمی ایشان را قبول داشتند و واقعا هم جای قبول داشتن بود. مانند کسی که فقه مثل موم در دستش باشد همان طور پاسخ گوی مسائل بود.
کتاب هایی که ایشان نوشته و از جاهایی که فقاهت یک فقیه را خوب می شود تشخیص داد؛ مسائل فقه معاصر و مسائل جدید ایشان در این عرصه ها یک قهرمان به تمام معنا بود.
مجله اهل فقه که تاکنون 100 شماره منتشر شده هم به زبان عربی و فارسی پر از مسائل جدید و استنباط های جدید در مسائل سخت فقه معاصر است. ایشان قهرمان، فقیه در عرصه معارف قرآن هم صاحب نظر و قرآنی است و به فضل خدا یک انقلابی، اگر بخواهیم یک الگو از جمله الگوهای برجسته بویژه طلاب جوان معرفی کنیم؛ مرحوم آیت الله عظمی حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی بود.
من بر این تاکید می کنم که هر کجا که ایشان حضور داشت حرف اول بود، من خودم در جلسه های چند نفره هم اول نظر ایشان را می گرفتم؛ چرا که یک عضو عادی نبود و در عرصه های مختلف صاحب نظر بود. بعضی ها در جلسات می نشینند و زینت المجالس هستند.
وی با تاکید بر این که مرحوم آیت الله شاهرودی یک نابغه است، گفت: عضو موثر در در شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری بود، شخصیتی که حرف اول را هم در صحن علنی و هم در هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری می زند، در یک کلمه ایشان به معنای دقیق کلمه نابغه بود، نابغه ایی در عرصه های مختلف فقه، اصول و مسائل سیاسی و اقتصادی و...

اخبار پربازدید

  • کافه هنری ها میزبان نوازنده مطرح پرکاشن

  • چرا نظام اسلامی را شکنجه می‌کنید؟

  • غرق دنیای دیگر با «کافه دریا»

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • قدردانی از رادیو نمایش در نشست سوره مهر

  • مصداق های ادب در کتاب های درسی

  • «کاروان قرآنی انقلاب» راهی شد

  • سیری در هویت ایرانی و حقوق فرهنگی بر امواج فضیلت و فطرت

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • گرایش نویسندگان لهستانی به معجزه زبان فارسی