صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: صندوق های بازنشستگی دچار بحران شده اند و امروز بین 40 تا 45 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور برای تامین منابع برخی از این صندوق ها هزینه می کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چالش های فراروی صندوق های بازنشستگی در کشور و با حضور دکتر عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

عبدالرضا مصری با اشاره به چالش های صندوق های بازنشستگی گفت: این صندوق ها به جز یک یا دو مورد که قدمت زیادی دارند، در 30 الی 40 سال گذشته فعالیت خود را آغاز کردند. صندوق بازنشستگی وقتی کار خود را آغاز می کند، بیمه پرداز دارد یعنی افراد حق بیمه خودشان را به این صندوق ها پرداخت می کنند و کمتر تعهد تامین منابع برای بازنشسته ها دارد.

وی افزود: وقتی سن صندوق ها بالا می رود و تعداد بازنشسته ها بیشتر می شوند، مهمترین چالش برای آن ها، عدد پشتیبان خواهد بود یعنی چند تعدادی بیمه پرداز می شوند و به ازای آن، تعدادی بازنشسته داریم که باید حقوق دریافت کنند. کسی که حقوق دریافت می کند، حق بیمه پرداخت نمی کند. اگر عدد پشتیبان شش یا هشت باشد، آن صندوق روی پای خودش می ایستد یعنی به ازای هر هشت نفر دریافت کننده از حق بیمه، یک نفر بازنشسته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره وضعیت فعلی صندوق های بازنشسته اظهار کرد: از 17 تا صندوق بازنشستگی فعلی در کشور، بدون استثناء همه آن ها به جز صندوق تامین اجتماعی زیر سه نفر هستند و حتی بعضی از این صندوق ها زیر یک نفر هستند یعنی از 100 نفر حق بیمه می گیرد اما به 110 نفر بازنشسته باید حقوق کامل بدهد که طبیعتا باعث می شود صندوق های بازنشستگی دچار بحران شوند به طوری که امروز بین 40 تا 45 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور برای تامین منابع برخی از این صندوق ها هزینه می کنیم. همچنین خیلی از این صندوق ها نیز از طریق دستگاه های مربوطه تامین مالی می شوند.

وی درباره چالش دیگر صندوق های بازنشستگی توضیح داد و عنوان کرد: مسئله دیگر تفاوت قدرت خرید است؛ صندوق ها بر اساس محاسبات، مبلغی را برای پرداخت حق بازنشستگی به بازنشسته ها تعیین می کنند اما جریانات اقتصادی که در کشور پیش می آید و قدرت خرید نصف می شود، حقوق ها تامین کننده نیاز بازنشسته نمی شود در حالی که اگر تورم اندک باشد، حقوقی که به بازنشسته داده می شود، تامین کننده حداقل معاش برای بازنشسته است و این در حالی است که در چند ماه گذشته با افزایش شدید قیمت ها، قدرت خرید بازنشسته ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

اخبار پربازدید

  • از روزهای تلخ و شیرین در استودیو تا تخصصی سازی در جشنواره بین المللی رادیو

  • حمایت از فرهنگ‌سازی و اولویت فرهنگ در جامعه امروز ایران

  • چرخه وزارت بهداشت نیازمند ورود خیرین است

  • عملیاتی شدن سیاست های مالی مستقل اروپایی با ایران، برگ برنده مهم دیپلماتیک است

  • حذف دلار زیر چتر کشورهای عضو بریکس

  • به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، با توجه به فرارسیدن روز حقوق بشر، رادیو ایران ویژه برنامه دیوار سکوت را تقدیم می کند.

  • اسناد لانه شیطان به روایت" یک سند یک نکته"

  • شهر الکترونیکی در رادیو تهران

  • با فرهنگ سفر کنیم

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!