صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

نوروزیان گفت: در حوزه بورسیه با توجه به رانت هایی که وجود دارد، عملا یک سیستم به هم ریخته دود آلود داریم که اصلا مشخص نیست بورسیه درکجا مصرف می شود و با این روش، هیچ آینده مشخصی برای آموزش عالی کشورمان نداریم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع مشکلات بورسیه های داخل و خارج در دوره دکترا و با حضور دکتر مسعود نوروزیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب به روی آنتن رفت.

مسعود نوروزیان در آغاز با بیان اینکه آموزش عالی در اکثر کشورهای توسعه یافته یک فرآیند بسیار پر سود است، گفت: اما در ایران آموزش عالی یک کار زیان ده است و اصلا پر سود نیست و علت آن است که هیچ چیز سر جای خود نیست و هر بخش علیه بخش دیگر عمل می کند.

وی با اشاره به نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: باید بر اساس نقشه جامع علمی کشور عمل کرد یعنی مشخص کنیم در هر بخش چه پتانسیلی داریم و سپس به هر سازمان ماموریت دهیم اما پس از تصویب نقشه جامع علمی کشور به هیچ سازمانی ماموریت داده نشده است و طبیعتا به هیچ کدام از دانشگاه ها نیز ماموریتی برای انجام کارها داده نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب تصریح کرد: نقشه جامع علمی کشور، آمایش سرزمینی و سند چشم انداز، دارای سند های خوبی هستند که فقط در کتابخانه ها باقی مانده اند و اجرا نمی شوند زیرا سود آور نیستند.

وی اشاره کرد: بر اساس آمار سازمان یونسکو، به ازای هر هفت نفر دانشجوی خارجی ثبت نام شده، سه شغل در آمریکا ایجاد شده است. در طی سال 2014، حدود 340 هزار شغل ایجاد شده است. آمریکا به دانشجویانی که بورسیه می دهد بعدها از طریق مالیات و راه های دیگر جبران می کند و دانشجویان در خدمت توسعه علمی آمریکا قرار می گیرند.

نوروزیان با طرح این سوال که بورسیه باید در کجا هزینه شود، اظهار کرد: این سوال مهمی است زیرا سالانه متقاضیان زیادی برای بورسیه داریم که شاید خیلی از آن ها به درد سیستم نخورند اما برای کسانی که قرار است در یک سیستم دولتی و یا دانشگاهی قرار بگیرند و مثمر ثمر باشند، باید سرمایه گذاری صورت بگیرد.

عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب بیان کرد: در حوزه بورسیه با توجه به رانت هایی که وجود دارد، عملا یک سیستم به هم ریخته دود آلود داریم که اصلا مشخص نیست بورسیه از کجا می آید و در کجا مصرف می شود و با این روش، هیچ آینده مشخصی برای آموزش عالی کشورمان نداریم.

اخبار پربازدید

  • ایستگاه رادیو موج جایزه

  • معاون صدا: ارتقای آثار کیفی رادیویی در گام دوم انقلاب

  • آغاز مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره رادیو

  • رادیو فرهنگ با «صدای کتاب» به نمایشگاه کتاب آمد

  • بررسی تاثیر کاهش جرم با راه اندازی بانک اطلاعات ژنتیک در "میدان آزادی"

  • جشنواره رادیو فرصتی برای بهترشدن

  • جشنواره رادیو باید به دنبال کشف استعدادهای خلاق باشد

  • رادیو رسانه ای پویا هم در گذشته هم در آینده

  • رادیو رسانه ی لحظه‌ها

  • بازدید مدیر ارشد نوآوری و توسعه تکنولوژی اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه(ABU) از مجموعه ایران صدا