صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عمادی گفت: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد و این مراحل استانداردسازی شده اند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نقش سوابق تحصیلی در کنکور و با حضور عبدالرسول عمادی معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

عمادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: آخرین تصمیمی که در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای سال 98 گرفته شد لحاظ کردن تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دانش آموزان بود.

وی در توضیح این مطلب افزود: اگر سوابق تحصیلی در کنار نمرات آزمون های عمومی و اختصاصی کنکور منجر به بهبود رتبه کل داوطلب شود لحاظ خواهد شد و در غیر این صورت تأثیر داده نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: سوابق تحصیلی مطابق تعریف قانون سنجش و پذیرش دانشجو و اصلاحیه آن در سال 1395، مربوط به نمرات دروس امتحان نهایی است که مطابق استانداردهای مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تولید شده باشد. سوالات امتحانات نهایی به صورت سراسری طراحی و به صورت الکترونیکی ارسال می شوند و امکان لو رفتن سوالات منتفی است.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد. بنابراین این مراحل استانداردسازی شده و دیگر امکان شکل گیری مافیا در این حوزه نیست.

عمادی همچنین متذکر شد: کارکرد نهایی و اصلی برگزاری امتحانات نهایی، صدور دانش نامه دیپلم است. به عبارت دیگر سابقه تحصیلی کارکرد دوم امتحانات نهایی محسوب می شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حال حاضر با افزایش ظرفیت های دانشگاه های کشور و با قانون سنجش و پذیرش عملاً کنکور به رقابت بین افرادی تبدیل شده که قصد دارند در 15 هزار ظرفیت رشته پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند. ضمن اینکه نظام تعلیم و تربیت اقتضائات خاص خود را دارد و این کنکور محدود را می توان در یک بازه زمانی دیگر نیز انجام داد.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو ابراز داشت: نظام تعلیم و تربیت عمومی 12 سال است و ماموریت آن تربیت شهروند مطلوب است. کنکور هم یک آزمون غربالگری است تا مشخص کند چه کسی و بر روی کدام صندلی دانشگاه بنشیند. بنابراین آموزش و پرورش نمی تواند مأموریت خود را فدای آزمون یک روزه کنکور کند اما سازمان سنجش و وزارت علوم باید در این رابطه تمهیداتی بیندیشند.

اخبار پربازدید

  • از روزهای تلخ و شیرین در استودیو تا تخصصی سازی در جشنواره بین المللی رادیو

  • حمایت از فرهنگ‌سازی و اولویت فرهنگ در جامعه امروز ایران

  • چرخه وزارت بهداشت نیازمند ورود خیرین است

  • عملیاتی شدن سیاست های مالی مستقل اروپایی با ایران، برگ برنده مهم دیپلماتیک است

  • حذف دلار زیر چتر کشورهای عضو بریکس

  • به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، با توجه به فرارسیدن روز حقوق بشر، رادیو ایران ویژه برنامه دیوار سکوت را تقدیم می کند.

  • اسناد لانه شیطان به روایت" یک سند یک نکته"

  • شهر الکترونیکی در رادیو تهران

  • با فرهنگ سفر کنیم

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!