صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عمادی گفت: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد و این مراحل استانداردسازی شده اند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نقش سوابق تحصیلی در کنکور و با حضور عبدالرسول عمادی معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

عمادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: آخرین تصمیمی که در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای سال 98 گرفته شد لحاظ کردن تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دانش آموزان بود.

وی در توضیح این مطلب افزود: اگر سوابق تحصیلی در کنار نمرات آزمون های عمومی و اختصاصی کنکور منجر به بهبود رتبه کل داوطلب شود لحاظ خواهد شد و در غیر این صورت تأثیر داده نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: سوابق تحصیلی مطابق تعریف قانون سنجش و پذیرش دانشجو و اصلاحیه آن در سال 1395، مربوط به نمرات دروس امتحان نهایی است که مطابق استانداردهای مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تولید شده باشد. سوالات امتحانات نهایی به صورت سراسری طراحی و به صورت الکترونیکی ارسال می شوند و امکان لو رفتن سوالات منتفی است.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد. بنابراین این مراحل استانداردسازی شده و دیگر امکان شکل گیری مافیا در این حوزه نیست.

عمادی همچنین متذکر شد: کارکرد نهایی و اصلی برگزاری امتحانات نهایی، صدور دانش نامه دیپلم است. به عبارت دیگر سابقه تحصیلی کارکرد دوم امتحانات نهایی محسوب می شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حال حاضر با افزایش ظرفیت های دانشگاه های کشور و با قانون سنجش و پذیرش عملاً کنکور به رقابت بین افرادی تبدیل شده که قصد دارند در 15 هزار ظرفیت رشته پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند. ضمن اینکه نظام تعلیم و تربیت اقتضائات خاص خود را دارد و این کنکور محدود را می توان در یک بازه زمانی دیگر نیز انجام داد.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو ابراز داشت: نظام تعلیم و تربیت عمومی 12 سال است و ماموریت آن تربیت شهروند مطلوب است. کنکور هم یک آزمون غربالگری است تا مشخص کند چه کسی و بر روی کدام صندلی دانشگاه بنشیند. بنابراین آموزش و پرورش نمی تواند مأموریت خود را فدای آزمون یک روزه کنکور کند اما سازمان سنجش و وزارت علوم باید در این رابطه تمهیداتی بیندیشند.

اخبار پربازدید

  • رادیو فرهنگ با «صدای کتاب» به نمایشگاه کتاب آمد

  • بررسی تاثیر کاهش جرم با راه اندازی بانک اطلاعات ژنتیک در "میدان آزادی"

  • جشنواره رادیو فرصتی برای بهترشدن

  • جشنواره رادیو باید به دنبال کشف استعدادهای خلاق باشد

  • رادیو رسانه ای پویا هم در گذشته هم در آینده

  • رادیو رسانه ی لحظه‌ها

  • بازدید مدیر ارشد نوآوری و توسعه تکنولوژی اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه(ABU) از مجموعه ایران صدا

  • آیین راه اندازی صدای کتاب، صدای دانایی

  • جشنواره رادیو، تبلور فرهیختگی اهالی رادیو

  • خاطرات من و رادیو