صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عمادی گفت: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد و این مراحل استانداردسازی شده اند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نقش سوابق تحصیلی در کنکور و با حضور عبدالرسول عمادی معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

عمادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: آخرین تصمیمی که در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای سال 98 گرفته شد لحاظ کردن تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دانش آموزان بود.

وی در توضیح این مطلب افزود: اگر سوابق تحصیلی در کنار نمرات آزمون های عمومی و اختصاصی کنکور منجر به بهبود رتبه کل داوطلب شود لحاظ خواهد شد و در غیر این صورت تأثیر داده نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: سوابق تحصیلی مطابق تعریف قانون سنجش و پذیرش دانشجو و اصلاحیه آن در سال 1395، مربوط به نمرات دروس امتحان نهایی است که مطابق استانداردهای مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تولید شده باشد. سوالات امتحانات نهایی به صورت سراسری طراحی و به صورت الکترونیکی ارسال می شوند و امکان لو رفتن سوالات منتفی است.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از دی ماه سال 1397 تصحیح برگه های آزمون و ثبت نمرات هم به صورت الکترونیکی انجام می شود و نهایتاً در سامانه صدور کارنامه صادر خواهد شد. بنابراین این مراحل استانداردسازی شده و دیگر امکان شکل گیری مافیا در این حوزه نیست.

عمادی همچنین متذکر شد: کارکرد نهایی و اصلی برگزاری امتحانات نهایی، صدور دانش نامه دیپلم است. به عبارت دیگر سابقه تحصیلی کارکرد دوم امتحانات نهایی محسوب می شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حال حاضر با افزایش ظرفیت های دانشگاه های کشور و با قانون سنجش و پذیرش عملاً کنکور به رقابت بین افرادی تبدیل شده که قصد دارند در 15 هزار ظرفیت رشته پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند. ضمن اینکه نظام تعلیم و تربیت اقتضائات خاص خود را دارد و این کنکور محدود را می توان در یک بازه زمانی دیگر نیز انجام داد.

معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو ابراز داشت: نظام تعلیم و تربیت عمومی 12 سال است و ماموریت آن تربیت شهروند مطلوب است. کنکور هم یک آزمون غربالگری است تا مشخص کند چه کسی و بر روی کدام صندلی دانشگاه بنشیند. بنابراین آموزش و پرورش نمی تواند مأموریت خود را فدای آزمون یک روزه کنکور کند اما سازمان سنجش و وزارت علوم باید در این رابطه تمهیداتی بیندیشند.

اخبار پربازدید

  • آواها و نواها در شب شهادت حضرت زینب (س)

  • تبیین ویژگیهای اخلاقی و معنوی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) درهمتای آینه

  • گفت و گو با بهار در لحظات شیرین تحویل سال نو

  • نگاهی به تاریخ ملی شدن صنعت نفت، فرازها، فرودها و آینده این صنعت

  • افزایش 15 تا 20 درصدی آمار سفر نسبت به سال 97

  • مداحان برجسته کشور در راهیان نور حضور دارند

  • کاربرد فناوری نانو در صنعت آب کشور

  • پخش زنده بیانات مقام معظم رهبری از رادیو معارف

  • اقدامات و برنامه ریزی ایمنی سازمان آتش نشانی و اورژانس کشور

  • پارک شهر ویژه سال تحویل از رادیو تهران