صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دانشیار دانشگاه خوارزمی تهران گفت: در دوره های دکترا سه چالش وجود دارد؛ افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دکترا یکی از چالش ها است. چالش دوم کاهش یارانه های پژوهشی و ارز دانشجویی و چالش سوم نیز عدم نیاز بورسیه ها و ایجاد مشکل بورسیه ها است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ابهام در شیوه پذیرش در مقطع دکترا و با حضور دکتر محمدحسین کریم دانشیار دانشگاه خوارزمی تهران و مشاور کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به روی آنتن رفت.

محمدحسین کریم در آغاز با بیان اینکه از سال 90 ظرفیت پذیرش دانشجویان دکترا دو برابر و از پنج هزار و 600 نفر به ده هزار نفر رسید و به جای 14 هزار نفر، 20 هزار نفر برای مصاحبه دعوت شدند، عنوان کرد: از آن سال، شکل جدیدی در پذیرش دانشجویان دوره دکترا به وجود آمد و این ظرفیت بالای پذیرش دانشجو برای دوره دکترا مشکلاتی هم ایجاد کرد. در سال 93 دانشگاه آزاد نیز تقریبا برای پذیرش دو برابری دانشجویان دوره دکترا اقدام کرد.

دانشیار دانشگاه خوارزمی تهران به مصاحبه دوره پذیرش دکترا اشاره کرد و بیان داشت: این مصاحبه در دانشگاه های مختلف متفاوت است و روال یکنواختی وجود ندارد؛ بعضی دانشگاه ها امتیاز بیشتر و بعضی دیگر از دانشگاه ها امتیاز کمتری برای مصاحبه می دهند و در بعضی از دانشگاه ها ممکن است به فردی از قبل امتیاز داده باشند و یا در دانشگاهی، فرد با اینکه واجد الشرایط است، امتیاز ندهند.

مشاور کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دوره های تحصیلات تکمیلی بعد از پیروزی انقلاب شکل گرفته است، عنوان کرد: در سال 1364 مجلس مصوب کرد دوره های تحصیلات تکمیلی به عنوان دانشجویان بورسیه داخل و خارج برای تامین استاد تحصیل کنند. بنابراین ریشه و انگیزه اولیه دوره های دکترا، تامین استاد برای دانشگاه ها بود بخصوص آنکه در آن زمان موضوع دانشگاه تربیت مدرس نیز مطرح شد.

محمد حسین کریم تصریح کرد: در دوره های دکترا سه چالش وجود دارد؛ افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دکترا یکی از چالش ها است. چالش دوم کاهش یارانه های پژوهشی و ارز دانشجویی استو چالش سوم نیز عدم نیاز بورسیه ها و ایجاد مشکل بورسیه ها می باشد.

اخبار پربازدید

  • از روزهای تلخ و شیرین در استودیو تا تخصصی سازی در جشنواره بین المللی رادیو

  • حمایت از فرهنگ‌سازی و اولویت فرهنگ در جامعه امروز ایران

  • چرخه وزارت بهداشت نیازمند ورود خیرین است

  • عملیاتی شدن سیاست های مالی مستقل اروپایی با ایران، برگ برنده مهم دیپلماتیک است

  • حذف دلار زیر چتر کشورهای عضو بریکس

  • به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، با توجه به فرارسیدن روز حقوق بشر، رادیو ایران ویژه برنامه دیوار سکوت را تقدیم می کند.

  • اسناد لانه شیطان به روایت" یک سند یک نکته"

  • شهر الکترونیکی در رادیو تهران

  • با فرهنگ سفر کنیم

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!