صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

شهید محلاتی در 22 بهمن ماه57، پیروزی انقلاب اسلامی را از رادیو ایران اعلام می‌کند،و امروز درچهل سالگی انقلاب اسلامی، رادیو با دست پر به استقبال چشن پیروزی می رود.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا بیش از چند ماه است که با تشکیل ستاد نکوداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در معاونت صدا شورو شوق خاصی در شبکه‌های رادیویی به وجود آمده است،اکثر شبکه ها با تولید ویژه برنامه‌هایی در نکوداشت این پیروزی تلاش می‌کنند.
دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه تهیه 77 عنوان برنامه در قالب ساختارهای متنوع رادیوییاز جمله مستند، مجله، گفتگو، نمایش، فیچر، بسته‌های کوتاه csa، آنونس، گزارش چند رسانه‌ای ، کتاب گویاو... برای نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دستور کار گرفته است، خاطر نشان می‌کند : این 77عنوان برنامه ای که با موضوع نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی، دستاوردها، خدمات و پیشرفت‌های کشور تهیه می شود نسبت به برنامه هایی که از آنتن رادیو پخش میشود کم است اما چون به دنبال ارتقاء کیفیت هستیم بایستی شاخصه های برنامه سازی را در آن لحاظ کرده تا بتوانیم برنامه ای در خور چهل سالگی انقلاب اسلامی تهیه کنیم.
فعالیت‌ها و اقدامات رادیو انقلاب
دکترعلیرضا حبیبی دبیر ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به راه اندازی رادیو انقلاب در 20 آبان ماه سالجاری به تبیین سیاستها و محورهای برنامه سازی دراین رادیو اشاره کرده و می‌گوید: رادیو‌ انقلاب در راستای رسالت ذاتی خود و با عنایت به نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با بهره گیری از ظرفیت های جدید حوزه های تولید پیام و انتشار آن، برای سومین سال در پانزدهم بهمن ماه سال 1396 راه اندازی شد و تا کنون نیز پشتیبان شبکه های رادیویی بوده است.
او تبیین هویت و ماهیت انقلاب اسلامی و معرفی کارنامه چهل ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با رویکردهای ظرفیت سازی، برندسازی، کیفی سازی و جریان سازی با موضوع انقلاب اسلامی را از اهداف اصلی این شبکه رادیویی دانسته ومی‌گوید:رادیو انقلاب برای تولید برنامه‌ها، نه تنها به تولیدات مشترک با شبکه های رادیویی و تلویزیونی اقدام نموده بلکه تولیدات ویژه رادیو انقلاب را با مراکز استانها، شبکه‌های تلویزیونی،معاونت سیاسی نیز در دستور کار خود قرار داده است.
حبیبی ادامه می‌دهد: تدوین بانک موضوعی و ساختاری برنامه های فاخر رادیو، تامین برنامه‌های تولیدی موفق و جذاب شبکه ها درسالهای گذشته،باز تولید برنامه هایی مبتنی بر مواد و منابع آرشیوی، تامین برنامه های شنیدنی و محتوایی نهاد ها ودستگاه های خارج از سازمان از دیگر اقداماتی است که این رادیو انجام داده است.
دبیر ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به این مهم که این رادیو در بخش "تاریخ انقلاب اسلامی ایران" به وقایع و نقاط عطف تاریخ انقلاب از دوره مشروطه تا پیروزی 1357 و دوره چهل سال از بهمن 1357 تا 1397 می پردازد،خاطر نشان می‌کند: برنامه‌سازی در محورهای (( دستاوردها، خدمات و پیشرفت های چهل ساله در عرصه های دینی و معنوی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی، اقتصادی و صنعتی، فرهنگی، علمی و فناوری، پزشکی و سلامت، نظامی و دفاعی از دیگر فعالیت‌های این شبکه رادیویی است.

او با اشاره به تولید مجموعه برنامه های " شنبه های انقلاب"تصریح می‌کند:این برنامه در 40 موضوع مهم و شاخص در عرصه های خدمات و دستاوردهای چهل ساله کشور با همکاری ستاد مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب تهیه و تولید می‌شود.
گزارش عملکرد معاونت صدا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
از بهمن 1396 نه تنها ستاد چهل سالگی در معاونت صدا، شورای سیاستگذاری، کمیته برنامه ریزی محتوایی، کمیته نظارت و ارزیابی تشکیل شده است ، بلکه تا پایان سال استمرار می یابد. تدوین سیاست‌ها و محورهای برنامه‌سازی معاونت صدا در قالب کتابی با عنوان "رادیو در بهار چهل سالگی" در شش بخش و چاپ آن و توزیع در میان مدیران و برنامه‌سازان رادیو به منظور طراحی برنامه‌های مورد انتظار در شبکه ها، طراحی و تولید برنامه‌های شبکه‌ها در سه بخش و چاپ آن در قالب کتاب "تولیدات رادیو در چهلمین سال انقلاب" با عناوین برنامه‌های شاخص و روتین شبکه‌ها که منعطف شده به موضوع چهل سالگی شده‌اند، برنامه‌های ویژه و اختصاصی که کاملاً با موضوع چهل سالگی طراحی شده اند و برنامه‌های مشترک با رادیو انقلاب و شبکه‌ها در قالب تولید و بودجه متمرکز،تدوین و نگارش بسته‌های پژوهشی با موضوع "اطلس محتوایی انقلاب اسلامی" در پنج رهیافت جامعه شناختی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و دسته بندی موضوعی منویات رهبر معظم انقلاب در چهل سالگی انقلاب،برگزاری نخستین هم‌اندیشی مدیران و برنامه‌سازان رادیو با موضوع تبیین سیاست‌ها و محورهای برنامه‌سازی و با حضور مشاغل مختلف برنامه‌سازی از جمله تهیه کنندگان، مجریان و گویندگان، نویسندگان، گزارشگران، کارگردان، بازیگران و کارشناسان در تاریخ 5/6/1397، رونمایی از 14 لوح فشرده فعالیت‌های معاونت صدا در پنج ماهه اول سال 1397،تولیدات شبکه‌ها براساس جدول تناسب‌سازی و تبیین اولویت‌ها ،تولیدات پژوهشی و منابع پشتوانه برنامه‌سازی ،تولید نمایش‌های رادیویی،تولید بسته‌های کوتاه CSA – 30 قطعه در موضوعات و دستاوردهای انقلاب ،منابع موسیقایی آرشیویی در دسته‌بندی‌های مختلف ،رجال و شخصیت‌های پهلوی و ساواک ،شخصیت‌ها و دولتمردان انقلاب، منویات و کلام امام راحل (ره)، برنامه‌های رادیو در چهل سال گذشته،شنبه‌های رادیو در چهل سال گذشته ،همکاری با ستاد مردمی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کشور و دسته‌بندی موضوعی و چاپ آن در قالب کتاب "چله انقلاب" ، از دیگر اقدامات معاونت صدا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.ضمن اینکه برای برگزاری مسابقه بزرگ 1397 جایزه در رادیو با مشارکت همه شبکه‌ها و تعیین سرفصل‌های موضوعی متناسب با هر شبکه و تعامل با مخاطبان در قالب برنامه‌های کوتاه رادیو و چند رسانه‌ای با عنوان شهروند مخاطبان برنامه‌ریزی شده و مسابقه آنونس و بسته‌های کوتاه رادیویی، از جمله CSA، مینی فیچر، گزارش، مستند کوتاه و ایجاد رقابت میان برنامه‌سازان و شبکه‌ها صورت گرفته است.
همچنین بامعاونت‌های سیما، استانها و سیاسی در برنامه‌سازی مشترک تعامل برنامه‌سازی صورت گرفته‌است.درویژه‌برنامه«روایتی دیگر» با شخصیت‌های تاثیرگذارانقلاب گفتگو می‌شود که این برنامه از شبکه افق سیما نیز پخش می‌شود.
ویژه‌برنامه« مثبت چهل » در گفتگو با استانداران که همزمان از رادیو جوان، از مراکز استانها هم پخش می‌شود. تولید مستند«رصد» که دستاوردهای کشور با اقرار بیگانگان روایت می‌شود.
در ادامه این گزارش اقدامات مهم شبکه‌های رادیویی بیان می‌شود.
رادیو ایران با 20 برنامه و(مینی فیچر) مستند داستانی کوتاه
در«چلستون» دستاوردهای انقلاب در زمینه های اقتصادی ، فرهنگی ، نظامی و ... ، طی چهار دهه انقلاب شکوهمند اسلامی،«روی دیگر تاریخ» سینمای قبل از انقلاب و چگونگی استفاده ابزاری از زنان به عنوان بازیگر و کارگردان بررسی می‌شود.
ضمن اینکه در «پیشران» با مدیران ، معاونین و مسئولان ارشد کشور در چهلمین سال انقلاب اسلامی با هدف بررسی گذشته برای برداشتن گامهای حساب شده در راستای رسیدن به آینده بهتر گفتگو می‌شود.
«دیروز نامه» نگاه نقادانه و طنز به شخصیت های قبل از انقلاب در خصوص شخصیت و عملکرد آنها داردو دستاوردهای علمی و اقتصادی در راستای حمایت از کالای ایرانی بعد از انقلاب تا کنون در «ایران ساز»معرفی می‌شود.
بیانات مقام معظم رهبری در مورد انقلاب ، انقلابی گری، دستاوردها ، دشمن شناسی و....در«نشانی» بازتاب دارد و برنامه صبحگاهی «سلام ایران» به انعکاس نشست چهلمین سال انقلاب که هر شنبه در ستاد چهلمین سال برگزار می شود با عنوان شنبه های انقلاب می‌پردازد.
«ایرانشهر» به موضوع چهل سالگی انقلاب و دستاوردهای انقلاب درباره ی مردم استان های مختلف و نقش آنها در پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد.
همچنین( مینی فیچر‌هایی) مستندهایی داستانی کوتاه در مورد فرهنگ و هنر انقلاب در «کافه‌هنر» در خصوص دستا وردهای نظامی ، دفاعی و هنر دفاع مقدس و انقلاب در «پلاک هشت» در خصوص دستاوردهای انقلاب در حوزه زنان و خانواده در«خانه‌و‌خانواده»در خصوص دستاوردهای اقتصادی - پرداختن به کالای ایرانی در «نمودار»
در مورد مسائل علمی و دستاوردهای علمی انقلاب مانند نانو، برق و ...در«رهاورد» و بررسی سینمای بعد از انقلاب در «حوض نقره» پخش می‌شود.
همچنین دستاوردهای احیای محیط زیست کشور در «سیاره‌آبی» بررسی ودر «میزبان» در مورد مسائل اقتصادی ، محیط زیست و کشاورزی بعد از انقلاب گفتگو می‌شود.
لازم به ذکر است دستاوردهای کشور در روستاهادر برنامه«راهی‌به‌آبادی» و دستاوردهای حوزه کشاورزی در «سبزینه» معرفی می‌شود.
دو برنامه سیاسی «جهان سیاست» به بررسی و تبیین رویدادها و تحولات مربوط به پیشرفت و دستاوردهای اقتصادی ، سیاسی و دفاعی ، علمی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی و ترسیم توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی بر ضد نظام می‌پردازد و «رویای‌اندلس»آشکار نمودن تلاش دشمن برای تغییر رویکرد از اسلام ناب به اسلام التقاطی و بررسی راههای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی نفوذ دشمن بر ضد جمهوری اسلامی و راهبردهای ایران برای مقابله با نفوذ و بررسی جنگ نرم و روانی است.
رادیو جوان با خط ویژه
رادیو جوان با موضوعات رشد امکانات در اختیار جوانان، فرصت ها برای نخبگان، بستر مناسب برای پیشرفت جوانان، مقابله با سیاه نمایی و تطهیر پهلوی، ایجاد و شکست طرح واره ها،شکاف دانش و تمرکز زدایی برنامه‌هایی را تهیه و تولید می‌کند.
در برنامه‌های درون شبکه ای فرصت های پیش روی نخبگان، که به واسطه ی پیشرفت های کشور، در چهار دهه ی اخیر به وجود آمده است، در «رادیوچی» بررسی می‌شود.
در«خط ویژه»که برنامه‌ای میان شبکه‌ای است، پیشرفت های علمی کشور در قالب برنامه های سی دقیقه ای بررسی می‌شود.
«رو در رو+40»نه تنها به بررسی پیشرفت های کشور در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی در چهار دهه ی گذشته می ‌پردازد بلکه با استانداران درباره ی پتانسیل های به بار نشسته ی استان ها و ارتقا سطح زندگی شهروندی در هرگذشته استان در چهار دهه ی اخیر گفتگو می‌شود.
رادیو تهران در«هوش مشرقی»
رادیو تهران در برنامه‌های شاخص «پارک شهر» با آیتم «تابلو صوتی» نگاهی به چهل سالگی انقلاب در سخنان مبارزان و فعالان انقلاب اسلامی دارد.ضمن اینکه «تهران من» با هدف افزایش حس تعلق و خودباوری مردم تهران نسبت به استان تهران پخش می شود که در آیتم های کوتاه گزارشی، زندگی در استان تهران را قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه می کند.
این رادیو سلسله نشست های شنبه های انقلاب در چهل موضوع دستاوردها و خدمات چهل ساله کشور با همکاری جنبش مردمی پاسداشت انقلاب کبیر جمهوری اسلامی ایران را پخش میکند و«گفتاورد» به بررسی و تبیین موضوعات اندیشه ها و رخدادهای تاریخی مربوط به چهار دهه اخیر از دوران مبارزات انقلاب تا امروز براساس برنامه ریزی محتوایی ستاد صدا و کتاب رادیو در بهار چهل سالگی می‌پردازد.
«هوش مشرقی» دستاوردی امیدآفرینی را معرفی کرده و توانمندی های انقلاب را در مقاطع تاریخ چهل ساله ایران در عرصه های ورزش، علمی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، سیاسی و سلامت تشریح
می کند.
ضمن اینکه در برنامه‌ای کوتاه در قالب CSA دستاوردها و خدمات چهل ساله کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی، دینی و اجتماعی می پردازد.
رادیو قرآن و روایت نشیبا
رادیو قرآن با 7برنامه « پای رحل استاد»،« چهل پنجاه و هفت»،«افق»، «قرآن و انقلاب»،«مهر تابان»، «چهل محفل»و« یک آیه یک قصه» به موضوع بهار چهل سالگی انقلاب اسلامی می پردازد.
دستاوردهای قرآنی نظام در حوزه کودک و نوجوان دربرنامه «یک آیه یک قصه»با روایت مریم نشیبا مقایسه می‌شود.ضمن اینکه با حضور قاریان و حافظان و فعالان و مسئولان قرانی هر استان در برنامه «چهل پنجاه و هفت»،دستاوردهای قرانی انقلاب تبیین می‌شود.«افق» به معرفی دستاوردهای قرآنی مساجد و مقایسه موسسات و خانه های قرآن قبل و بعد از انقلاب ، مصوبات قرآنی مجلس شورای اسلامی، دستاوردهای قرآنی نظام ، جایگاه قرآن در مطبوعات قبل و بعد از انقلاب می‌پردازد.ضمن اینکه دستاوردهای پژوهشی قرآنی انقلاب در مقایسه با قبل از انقلاب در «قرآن و انقلاب» مطرح می‌شود.
فعالیت ها و دستاوردهای قرآنی چهل سال انقلاب در برنامه«مهرتابان» و دستاورچهل محفل به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در «چهل محفل» بیان می‌شود.
«پای رحل استاد» نه تنها به معرفی جلسات قرآن اساتید تهران و شهرستانها می ‌پردازد بلکه به گسترش جلسات قرآنی به برکت پیروزی انقلاب اسلامی نیز اشاره دارد.
رادیو معارف با نهضت روح الله
رادیو معارف در برنامه‌های «حدیث آفتاب »، «کلام امام » و « پیام ولایت » به تبیین اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری می‌پردازد.
تحلیل تاریخ انقلاب اسلامی دربرنامه‌ « نهضت روح الله »، تشریح مبانی فقهی وکلامی ولایت فقیه در
« درمسیر ولایت »، فرهنگ مطلوب، بایدها و چالش ها درگفتگو با چهره های شاخص فرهنگی در «گفتگوی فرهنگی»، آرمان ها و دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی در برنامه های«آسمان هشتم»، «میعاد»، «روایت عشق» ، « شاهد» و « شجره طیبه»،همچنین گفتمان های کلیدی انقلاب اسلامی در برنامه های «راهبرد» ، « برای بیداری» و« اندیشه ها»، دشمن شناسی و دشمنی شناسی در برنامه های « ابلیسیان» و « دسیسه» از دیگر موضوعاتی است که این رادیو در بهار چهل سالگی انقلاب اسلامی به آن می‌پردازد.
رادیو فرهنگ و شنیدنی‌های تاریخ انقلاب
ویژه ‌برنامه «شنیدنی‌های تاریخ انقلاب « با مروری بر تاریخ شکل گیری انقلاب اسلامی و پساز آن تولید می‌شود.«چهل برگ» با معرفی و مروری بر چهل سال نشر ایران ، «چهل روایت» روایت هایی از هنر و ادبیات انقلاب «سروش» نحوه شکل گیری و تولید سرودهای انقلابی و گفت وگو با هنرمندان این عرصه،«چهل نما» گفت وگو با هنرمندان شاخص تئاتر و سینما درباره دستاوردهای این حوزه پس ازانقلاب است.
«رستاخیز کلمات»با موضوع نقد و بررسی زندگی و آثار شاعران برجسته و تاثیرگذار انقلاب، «مسابقه 57 – 97» تاریخ انقلاب اسلامی و رویدادها و دستاورد های فرهنگی-تاریخی پس ازپیروزی انقلاب اسلامی،« چله بهار» معرفی شاعر و پخش سرودهای انقلابی و« رهاورد» دستاورهای انقلاب اسلامی در حوزه علم وفناوری از دیگر برنامه‌های این شبکه رادیویی است.
رادیو سلامت و معرفی تولیدات دانش بنیان
این شبکه رادیویی با برنامه‌های «کارنامه» معرفی تولیدات دانش بنیان در حوزه سلامت، «رویش» برنامه ترکیبی نمایشی از دستاوردهای حوزه سلامت با معرفی بنیان گذاران آن،«ره‌آورد» بیان پیشرفتها و دستاوردهای حوزه سلامت، «با نخبگان» معرفی نخبگان حوزه سلامت به منظور الگوسازی،«زنان جامعه من» معرفی زنان فعال و تاثیر گذار جامعه به موضوع چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.
رادیو گفت‌و ‌گو درگذر از بحران
این شبکه رادیویی نه تنها در برنامه‌های روتین گفت و‌گوهای سیاسی،علمی و اقتصادی به موضوع انقلاب اسلامی می‌پردازد، بلکه در ویژه برنامه‌های «عصر خمینی» به تأثیرات انقلاب اسلامی بر حوزه های نظریه های انقلاب و روابط بین الملل و بازتاب های آن در سطح منطقه و جهان، «دستاورد» تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های اقتصادی، «راهی که آمده‌ایم» تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علم و فناوری، رشد و شتاب علمی، تولید علم در چهل سال گذشته می‌پردازد.ضمن اینکه «گذر از بحران» برنامه ای با ساختار مستند درخصوص چگونگـی مواجهه جمهوری اسلامـی ایــران با بحران هـای پیش روی خود در دوران پس از انقلاب است.
رادیو ورزش و بیان تاریخ شفاهی ورزش ایران
این شبکه رادیویی در ویژه برنامه«تاریخ شفاهی ورزش ایران» از زبان مدیران و مسئولان ورزشی به تاریخ ورزشی پس از انقلاب می‌پردازد.«دستاورد» با کارشناس مجری خسرو والی‌زاده به تحلیل دستاوردهای حوزه ورزشی قهرمانی و حرفه‌ای پس از انقلاب با حضور مسیولین حوزه ورزش می‌پردازد.
«ایران‌ما» میزان پیشرفت حوزه‌های متولی ورزش در استان‌ها پس از انقلاب را پیگیری می‌کند و «بانوی قهرمان» به تحلیل و انعکاس افتخار آفرینی بانوان در میادین ورزشی می‌پردازد.
رادیو اقتصاد با خدمتی بی منت
این شبکه رادیویی در برنامه‌های«کالای‌ایرانی»،«رهیافت»، «ساعت‌صنعت»،«نود‌و‌هشتی‌ها» وبرنامه‌های خبری«روی‌خط اقتصاد»، «روی‌خط‌بازار» و «روز‌از‌نو» به موضوع چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌پردازد.اماویژه‌برنامه«خدمت‌بی‌منت» با هدف معرفی یک روستا از هر استان که در طول 40 سال به شاخص های رشد و توسعه رسیده است و در قالب مستندی گزارشی در روستاها تهیه می‌شود . در ساخت این برنامه رعایت قالب مستند گزارشی است ؛ با ورود به روستا صحبت و گپ و گفت با روستائیان یا دهیار اعضای شورای شهر و حتی متناسب با نیازهایشان ، با مسئولین مرتبط هم گفتگو می‌شود . در ساخت این برنامه سعی می شود ضمن حفظ فضای بکر و اصالت روستایی ، از موفقیت ها ، زیر ساخت ها و ظرفیت های آن روستا در بخش های مختلف صحبت شود
رادیو نمایش با تولید 80 کتاب صوتی و نمایش تک قسمتی
اداره کل هنرهای نمایشی با توجه به اهمیت دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد نسبت به تدوین مصوبات اقدام کرده است.تولید 40 نمایش تک قسمتی مشترک با رادیو انقلاب ، 40 کتاب صوتی ناهید، خاطرات ایران، نرگس، سیاه چمن، خاطرات مرضیه ،کارآگاه سرکرده،
تی لم،انگشت مجسمه، فصل کوچ چلچله، افرا، فصل کبوتر،زمستان بی‌شازده،سرو بلند گوراب، برخورد،زیتون سرخ،روایتی ساده از ماجرایی پیچیده،شباویز، شانزده سال، تالار پذیرایی پایتخت، خداحافظ سالار، ای کاش گل سرخ نبود، قرار بانه، سفر سرخ، شب ناسور، گلوله‌های کاغذی، لتاک، شش و پنجاه‌و‌نه، انجمن مخفی، از دانشگاه تا شکنجه‌گاه، من پسر شاه نیستم، رسم دلداگی، نقاش سرزمین ملائک، زخم سکوت ، منتظرش بودند، صریر صبر، شهود، با دستهای بسته پرواز، ریام، می‌شود از اینجا فرار کرد، پای یه عشق دیگه در میونه از دیگر تولیدات این شبکه‌رادیویی است.
دربرنامه زنده گیومه « نشست شنبه های انقلاب» به صورت اختصاصی با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی پوشش داده می شود. لازم به ذکر است از آنجا که رویکرد این برنامه فرهنگی هنری می باشد دراین راستا به موضوعات تئاتر، سینماومساجد به صورت کامل پرداخته شده است.
تولید ات چند رسانه‌ای رادیو
در سایت کتاب گویای ایرانصدا تعداد 31 کتاب ویژه انقلاب اسلامی در دو قالب نمایشی (18) و روایی (13) که تعداد 9 کتاب گویا تولید اختصاصی ایرانصدا می باشد وکتاب نمایشی ساکن طبقه وسط بصورت " سه بعدی" تهیه شده است . همچنین در سایت موسیقی ایرانصدا تعداد 136 قطعه موسیقی ، 2 مجموعه پادکست با اطلاعات کامل ویژه انقلاب اسلامی بارگذاری شده است که قابل مشاهده می باشد . در ایرانصدا تعداد 43 مستند صوتی ویژه انقلاب اسلامی تهیه و بارگذاری شده است .از مستند های شاخص میتوان به مستند " فرح پهلوی " اشاره کرد.
رادیو پیام با پیام خدمت
با وجودی که ساختار رادیو پیام به صورت زنده ، ترکیبی ساده است که به چهار بخش موسیقی ، گفتار ، خبر و برنامه های کوتاه مدت تقسیم بندی
می شود .در برنامه‌90ثانیه تا 3 دقیقه «پیام خدمت» دستاوردهای انقلاب از زبان بزرگان بیان می‌شود.در «سکانس انقلاب» موسیقی فیلم‌ها و سریال‌های انقلابی پخش می‌شود.«سرود انقلاب» به صورت میان برنامه پخش می‌شود و «یک مسابقه یک پیام»اولین برنامه تعاملی رادیو پیام است، که مخاطب در آن مشارکت دارد و به صورت مسابقه اجرا می‌شود.«شنبه‌های انقلاب» از دیگر برنامه‌های ویژه است.
رادیو آوا و ترانه‌های انقلاب
ساختار رادیو آوا به صورت زنده ترکیبی و ساده است که به دوبخش موسیقی و کلام تقسیم بندی می شود . «ترانه انقلاب» و « گفتار متناسب با موضوعات روز و تقویم» از اقدامات محتوایی این رادیو است.

اخبار پربازدید

  • لزوم توجه به محتوا و نیاز مخاطب در برنامه های رادیویی

  • تجلیل از قصه گوی «شب بخیر کوچولو»

  • هر عکس یک پیام

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه