صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: سالانه سه میلیون و 200 هزار تن محصول سیب در کشور تولید می شود.

عزیزالله امانی در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه ایران 253 هزار هکتار باغ سیب دارد، افزود: کشور در زمینه تولید و صادرات این محصول دارای مزیت نسبی است.

وی همچنین از صادرات 700 هزار تن سیب درختی طی سال گذشته به کشورهای همجوار خبرداد و اظهارداشت: این میزان صادرات ارز قابل توجهی نصیب اقتصاد مملکت کرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: جدا از این 700 تا 750 هزار تن محصول جذب صنایع تبدیلی و بقیه هم به بازار مصرف داخلی کشور عرضه شد.

وی در ادامه با بیان اینکه آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید سیب در کشور شناخته شده است، افزود: هم اکنون یک سوم تولید سیب درختی ایران در این استان تولید می شود.

امانی تصریح کرد: سال گذشته یک میلیون و 200 هزار تن سیب درختی در استان آذربایجان غربی تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

وی گفت: امسال به دلیل وقوع سرما زدگی شدید در ابتدای فصل بهار میزان تولید سیب در استان با کاهش رو به رو شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: پیش بینی می شود امسال 750 هزار تن سیب در سطح استان تولید شود.

وی در ادامه از وجود 60 هزار هکتار باغ سیب در استان آذربایجان غربی خبرداد و اظهارداشت: از این سطح 53 هزار هکتار بصورت بارور و هفت هزار و 300 هکتار بصورت نهال است.

امانی در خصوص اقلیم مناسب تولید سیب در ایران نیز به رادیو اقتصاد توضیح داد: استان های شمالی کشور به استثناء حوزه دریای خزر مستعد پرورش سیب درختی است.

وی گفت: بالا بودن رطوبت و وجود بیماری های زیاد مانع جدی توسعه سیب درختی در حوزه مناطق حاشیه خزری است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: سیب محصول مناطق سردسیری بوده به همین دلیل در استان های شمالی و مرکزی برای تولید سیب اقتصادی بسیار مناسب است.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 9 صبح به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • عملیاتی شدن سیاست های مالی مستقل اروپایی با ایران، برگ برنده مهم دیپلماتیک است

  • حذف دلار زیر چتر کشورهای عضو بریکس

  • به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، با توجه به فرارسیدن روز حقوق بشر، رادیو ایران ویژه برنامه دیوار سکوت را تقدیم می کند.

  • اسناد لانه شیطان به روایت" یک سند یک نکته"

  • شهر الکترونیکی در رادیو تهران

  • با فرهنگ سفر کنیم

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!

  • امسال کمبود پرتقال نداریم

  • شعار جشنواره چهاردهم رادیو انتخاب شد

  • رادیو تهران؛ مشکلات بنگاه ها و صاحبان ملک