صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

فراخوان بخش " نمایش های رادیویی" در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که ذیل برنامه های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می شود، اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، نمایش های رادیویی با قدمتی بیش از هفتاد سال ، به عنوان فراگیرترین و موثرترین آثار در عرصه تولیدات هنرهای نمایشی به حساب می آید. به همین خاطر در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران ، در جشنواره بین المللی تئاتر فجر و به همت و یاری مدیران رادیو ،بخش نمایش های رادیویی نیزدر آن قرار گرفته است.به همین خاطر علاقه مندان می توانند بر اساس رویکردهای اعلام شده در آن شرکت نمایند.
رویکردهای مسابقه نمایش های رادیویی
بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته رویکردهای پنج گانه ذیل برای شرکت آثار در نظر گرفته شده است که متقاضیان حتما باید بر پایه آنها آثار خود را تولید نمایند.
تاریخ انقلاب اسلامی ایران (شامل جریان های شکل گرفته در قبل و بعد از انقلاب) ، معرفی خدمات و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران، نقش امام خمینی (ره) در راهبری،پیروزی و تداوم انقلاب و زندگی و اندیشه شخصیت های تاثیرگذار در جریان انقلاب و تحولات سیاسی،اقتصادی و فرهنگی که منجر به شکل گیری انقلاب اسلامی شده اند رویکردهای پنج گانه مسابقه نمایش های رادیویی هستند.


شرایط کلی مسابقه نمایش رادیویی
شرکت در مسابقه برای تمامی هنرمندان عرصه نمایش های رادیویی آزاد است.تنها آثاری مورد تایید دبیرخانه است که صاحب اثر، متقاضی حضور در این بخش باشد.شبکه های رادیویی و شبکه های استانی می توانند آثار خود را با معرفی صاحب اثر به دبیرخانه ارسال نمایند. قابل ذکر است که در صورت مشخص نبودن صاحب اثر در فرم تکمیلی از نظر دبیرخا نه جشنواره، صاحب اثر،کارگردان نمایش محسوب
می شود.مبنای بازشنوایی و داوری آثار بر اساس تکنیک های علمی و فنی نمایش رادیویی خواهد بود.آثار
باید در قالب یک نمایش تک قسمتی و با حداکثر زمان 60 دقیقه ارائه شوند.
حداکثر تعداد شخصیت برای هر نمایش 7 نفر است. )چنانچه شخصیت های یک نمایش بیشتر از 7 نفر
باشد اسکان آنها در مدت برگزاری جشنواره به عهده گروه مربوطه خواهد بود.(هر شخص مجاز به شرکت دادن یک اثر در جشنواره است.آثار ارسالی به دبیرخانه در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب، از
شبکه های رادیویی پخش خواهند شد.آثار انتخاب شده باید در جشنواره به صورت زنده و در حضور مخاطبان در قالب رادیویی همراه با آرایه های صوتی مانند موسیقی ، افکت و سایر موارد اجرا شوند و داوری نهایی نیز بر اساس اجرای زنده و فایل ارسالی گرو ه ها در جشنواره صورت خواهد پذیرفت.سی وهفتمین جشنواره
بین المللی تئاتر فجر از بین آثار ارسالی، پذیرای 10 اثر برای شرکت در جشنواره خواهد بود. اسکان و پذیرایی گروه های پذیرفته شده از شهرستان بر عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود.
همچنین برخی ملاک های انتخاب و ارز شگذاری آثار نیز بدین شرح است:
ترکیب بندی مناسب صدا- فیکس کردن مرکز صدا- خلاقیت و نوع آوری -تعیین حدود صحنه- مالکیت
میکروفن- انتقال صحنه- پیوستگی صحنه ها- تداوم ایده نمایشی-رادیویی بودن تم نمایش-تصویر سازی و
انتقال فضا- فن بیان - تشدید لحظات نمایشی- دقت در پرسپکتیو صدا- پای نبندی و سایر موارد مرتبط.

نحوه ارسال آثار
متقاضیان باید در زمان اعلام شده آثار مد نظر خود را ارسال نمایند. بر این اساس ضروری است این افراد ابتدا با مراجعه به سایت جشنواره ، به نشانی www.fitf.ir ، نسبت به تکمیل فرم ثبت نام در مسابقه اقدام و در ادامه فایل صوتی نمایش را با فرمت MP3 بر روی یک نسخه CD یا DVD با پست سفارشی به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.لازم به ذکر است پذیرش آثار به صورت حضوری نیز در دبیرخانه امکا نپذیر است.
درج نام اثر، نام و نام خانوادگی صاحب اثر و شماره تلفن همراه بر روی لوح فشرده ضروری است.
در مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شش تن از برگزیدگان گروه های نمایشی شامل نویسنده،کارگردان،بازیگر،تهیه کننده و سایر عوامل لوح سپاس و تندیس رادیو نمایش به همراه جایزه نقدی اهدا می شود.همچنین به انتخاب هیات داوران 2 تندیس جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز به 2 برگزیده اهدا خواهد شد.
آخرین مهلت ارسال آثار تا 10 آذر 1397 بوده و در 29 آذر 1397 آثار راه یافته به جشنواره اعلام می شوند.
همچنین در22 بهمن 1397 تا 4 اسفند 1397 برگزاری جشنواره و اجرای زنده آثار در نظر گرفته شده و 4 اسفند 1397 مراسم اختتامیه برگزار میشود.
همچنین نشانی دبیرخانه جشنواره در تهران، خیابان انقلاب، خیابان خارک، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کوربن، کوچه مهبد، پلاک 10 ، طبقه اول به همراه کد پستی 1133734913 و شماره تلفن های 66754696 – 66700820 اعلام می شود.

اخبار پربازدید

  • نگاهی به شعر و ادبیات عامه در «ققنوس»

  • اختلال سیستم ایمنی یک عامل اثر گذار در بروز بیماریها

  • زندگی اسرار آمیز»کتابی که برای بچه ها تدریس می شود در رویای کاغذی

  • نگاهی به رویدادهای سینما، تئاتر، و موسیقی در هفت اقلیم

  • نگاهی به خدمات موسیقیایی علامه سید محمد حسین طباطبایی در «فرزانگان فرهنگ»

  • بررسی ادبیات ملل در «ققنوس»

  • ازگوشه و کنار رویدادهای حوزه هنرهای تجسمی در «نگارخانه»

  • ازموزه موسیقی ایران تا گرامیداشت یاد هایدیگر در قلمرو فرهنگ

  • «چشم به راه» نیما در کاروان شعر و موسیقی

  • گرامیداشت استاد موذن زاده اردبیلی در قلمرو فرهنگ رادیو فرهنگ