صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

تدبیر معاونت صدا در راستای نگاه ویژه به پیاده روی اربعین، تجلی گر برنامه سازی و رسیدن به ایده های نو در اربعین حسینی (ع) امسال شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا،از پالایش صدها هزار پیامک، تماس تلفنی و تعامل در فضای مجازی که توسط عاشقان و محبان سید الشهدا علیه السلام و یاران با وفایشان به چشم می خورد، می توان فهمید که هدایت و جهت دهی رسانه ای می تواند نقش بسیار بسزایی در انسجام هرچه بیشتر این جریان مقدس ایفا نماید.
اهمیت اقدامات برنامه سازان رادیویی زمانی در اربعین حسینی (ع) بیش از هر رسانه دیگری نمایان می شود که رادیو تنها هم زبان گویایی است که هیچگونه خللی در حرکت با پای پیاده برای زائرین ایجاد نمی کند و آنها می توانند هم نوا با رادیو ، هم پا با زیارت خود شوند. همچنین برنامه های مرتبط با حرکت بی مثال حسینی که به سمع مخاطبان میرسد فرصت تفکر ، تعقل و تمرکز بیشتری را به آنها می دهد و خود را در جریان خروشان نهضت حسینی (ع) بیش از هر زمان دیگری احساس می نمایند .ده هزار و هفتصد دقیقه برنامه نشان از ارادت رادیو به اربعین شبکه های مختلف رادیویی در طول ایام برگزاری مراسم اربعین حسینی با تولید و پخش سیصد و سی وچهار عنوان برنامه به مدت ده هزار و هفتصد دقیقه زائرین حسینی را همراهی می کنند.رادیو ایران
رادیو ایران با برنامه های سلام صبح بخیر،ساده مثل صبح، خانه و خانواده،راه شب ، عشق است و آتش و خون و ایران را بشنویم جنبه های مختلف گردهمایی بزرگ اربعین حسینی را از طریق ارتباط با راهپیمایی و گزارشگران اعزامی به سمع مخاطبان می رسانند.
همچنین برنامه به افق آفتاب که در آن همراه با یک آیه یا حدیث به اطلاع رسانی از وضعیت و اخبار راهپیمایی می پردازد ، برنامه نشانی به بیان کلام مقام معظم رهبری ، برنامه تقویم تاریخ با بررسی ابعاد مختلف تاریخی روز اربیعن، برنامه میزبان با پخش میزگرد درباره اهمیت و تاثیر راهپیمایی در همبستگی امت اسلام،
برنامه کاروانیان با محوریت اهمیت اربعین در ایجاد معنویت در جامعه ، برنامه دعوت با بیان واگویه های اربعینی، برنامه باغ ارغوان با موضوع پخش موسیقی درخواستی مرتبط با حال و هوای اربعین ، برنامه کافه هنر با بررسی موضوعات مختلف مرتبط با روز اربعین ، برنامه صفحه من که در آن با استفاده از ظرفیت مخاطبان همراه مواردی همچون گزارش مستند از پیاده روی ، آیتم های متن خوانی و نمایشی وجود دارد ، برنامه جهان سیاست با موضوع بررسی اهمیت و ضرورت راهپیمایی اربعین و نقش آن در وحدت و همبستگی ایران و عراق ،بحث روز با بیان موضوع راهپیمایی اربعین و برنامه رویدادهای هفته که به بررسی اخبار و رویدادهای مربوط به راهپیمایی اربعین پرداخته می شود.
رادیو جوان
برنامه پیاده تا خدا که در آن به گفتگو با شخصیت های آئینی پیرامون موضوعات مختلف در مورد کربلا، زیارت اربعین و حال و هوای پیاده روی اربعین و همچنین در خلال برنامه های پخش شده از این شبکه نیز با برقراری ارتباط تلفنی گزارش ارسالی از پیاده روی اربعین را به سمع مخاطبان می رساند.

رادیو تهران
رادیو تهران در ایام پیاده روی اربعین ویژه هایی تحت عنوان با کاروان اربعین را در قالب آیتم های کوتاه تدارک دیده است که به گزارش مستند از راهپیمایی اربعین ،گفتگو با زائران و مسئولین مرتبط با اربعین می پردازد.همچنین این شبکه در ویژه برنامه ای با همین عنوان در روز اربعین به صورت برنامه ای مستقل به روی انتن می رود. برنامه عطر خدا نیز به روایتگری تاریخ و پیوند موضوع اربیعن با توجه به اقتضائات امروز جامعه اشاره میکند.
رادیو قرآن
برنامه مهرتابان که به صورت زنده از کربلا پخش می شود و محفل انس با قرآن نیز "به صورت زنده از نجف اشرف و تا قبل از اذان ظهر و بعد از اذان مغرب و عشاء" به روی آنتن می رود .علاوه بر موارد گفته شده گزارش های متنوعی از پوشش راهپیمایی جامعه قرآنی را نیز به به سمع مخاطبان می رسانند.
رادیو معارف
برنامه در مسیر بهشت با موضوع انعکاس شور زیارت حسینی (ع) در اربعین حضرت سید الشهدا (ع) ،برنامه چلچراغ اشک با موضوع پیام ها و درس های اربعین حسینی (ع)، برنامه سفر عشق با موضوع آداب و فرهنگ سفر زیارتی اربعین با نگاهی به بایدها و نبایدها ، برنامه مجله روز با موضوع بررسی ابعاد مختلف پیاده روی اربعین ،برنامه پیام ولایت با موضوع بیانات مقام معظم رهبری در موضوع پیاده روی اربعین ، پخش زیارت وارث و زیارت اربعین، برنامه زیارت با موضوع آداب و معارف زیارت اهل بیت علیهم السلام با نگاهی به بایدها و نبایدها و برنامه زمزم احکام با موضوع احکام عزاداری ، مستحبات اربعین و احکام اربعین را به روی آنتن می برند.


رادیو پیام
در کلیه بخش های رادیو پیام به راهپیمایی اربعین-آیتم پیام کربلا -کلام رهبری در خصوص اربعین - پیام های بهداشتی و آداب این سفر در قالب تکست - پخش روضه و مداحی و موسیقی متناسب پرداخته می شود.
رادیو سلامت
این شبکه رادیویی با برنامه حقیقت سرخ که به برقراری ارتباط با گزارشگر رادیو سلامت در راهپیمایی روز اربعین ،برنامه به رنگ زندگی با موضوع گزارش از راهپیمایی با شکوه اربعین، برنامه مهرگان با موضوع گزارش از راهپیمایی با شکوه اربعین، برنامه کوچه سلامت پلاک 102 با موضوع گزارش از راهپیمایی اربعین مخاطبان را همراه خود می سازد.
رادیو ورزش
رادیو ورزش نیز با برنامه عصر عاشقی و برنامه چهلمین روز که در آنها به گفتگو با ورزشکارانی که در راهپیمایی اربعین حضور دارند می پردازد. برنامه فرهنگ و ورزش با موضوع انعکاس گزارش از مراسم پیاده روی اربعین و برنامه با گزارشگران که به تهیه گزارش از موکب هایی که توسط هئیت های ورزش و ورزشکاران اداره می شود اشاره می کنند.
رادیو نمایش
رادیو نمایش نیز با نمایش های رادیویی کمک حال ،مسافر،با پای پیاده ،خواب پدر،رفاقت ،سوغاتی،دوستی تازه،نشان دوست،در کنار هم،دکتر احمد،زائر و اشتباه محاسباتی با موضوع مجموعه نمایشی اپیزودیک با محوریت پیاده‏روی اربعین مخاطبان را همراهی می کند.همچنین این شبکه رادیویی برنامه گیومه خود را که شامل آیتم‏های متنوع و مرتبط با پیاده روی اربعین ازجمله ارتباط با گزارشگر مستقر در مرزهای مهران و چزابه، پوشش خبری سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین و پوشش خبری تئاتر پیاده‏روی اربعین متعلق به حوزه هنری را به روی آنتن می برد.
حال و هوای خاص در استودیو رادیو اربعین
وقتی وارد استودیو رادیو اربعین می شوید حال و هوای خاص فضای این محل انسان را تحت تاثیر قرار میدهد.سیاه پوش شدن در و دیوارهای استودیو ، صدای نوای آرام نوحه ، آرامش خاصی که کمتر در زمان تولید برنامه های زنده وجود دارد هر بیننده ای که تجربه حضوردر استودیوهای مشابه را داشته است متعجب می کند.
تمامی عوامل حاضر در این استودیو هنگام ضبط برنامه با زبان دل ارتباط برقرار می کنند و مخاطبان را همراه می سازند. چقدر برای گویندگان این شبکه دشوار است زمانی که مخاطبان در طول مسیر پیاده روی و با دل شکسته خود از حال و هوای عزادارن و مظلومیت امام حسین علیه السلام سخن می گویند، اشک و بغض خود را کنترل نمایند تا برنامه به نحو شایسته اجرا شود.
آنچه که از استودیو رادیو ابعین به چشم میخورد نه صرفا تکیه بر تاکتیک های برنامه سازی رادیویی، بلکه ارتباط فرا رسانه ای است که گروه های نه چندان پر تعداد برنامه ساز در هر شیفت کاری با مخاطبان میلیونی خود برقرار میکنند. این نحوه تعامل شاید در طول تاریخ رسانه ای و در جایگاه خود بی سابقه باشد.

رادیو اربعین چشم و چراغ همه شبکه های رادیویی است
یکی از گوینده های رادیو اربعین فاطمه عباسی است . وی در باره این شبکه معتقد است مفهوم تاثیر گذاری رسانه را می توان در قالب رادیو اربعین دید. فضای حاکم بر این شبکه به گونه ای است که وقتی درباره موضوعی با مسئولین تماس برقرار می شود آنها خود را موظف می دانند که به نحو شایسته ای پاسخگوی مشکلات باشند و در همین راستا پیگیری های حقیقی انجام می شود.
وی در رابطه با نوع کار در این شبکه می گوید: احساس من در رادیو اربعین کاملا متفاوت است. زیرا در رادیو اربعین از زبان دل حرف و سخن خارج می شود تا نگاه و نگرش های حرفه ای که حاکم بر این اصل است.زیرا همه عوامل در رادیو اربعین بدرقه کننده زائرین امام حسین هستند. به همین خاطر وقتی زائرین را همراهی می کنیم حسی ایجاد می شود که غیر قابل بیان است. گاهی اوقات زمانی که یک فرد با گویش خاص خود از عشق و ارادت به سید الشهدا علیه السلام حرف می زند، اشک از دیده همه عوامل جاری می شود.
رادیو اربعین امضا شده کربلاست
فرهاد دهنوی از تهیه کنندگان رادیو اربعین معتقد است رادیو اربعین اولین رسانه ای در دنیاست که ارتباط بسیار خاص و و یژه ای با مخاطب خود برقرار می کند. این شبکه به حال و هوای تمام زائرین امام حسین علیه السلام استیلای کامل دارد .
وی که تجربه تولید برنامه رادیویی در بخش های بسیار گوناگون و مختلف را دارد می گوید چیزی که در این میان واقعا متفاوت است ، حس خاص و غیر قابل وصفی است که تولید برنامه در این شبکه ایجاد می کند.رادیو اریعین یقینا امضا شده کربلاست .این رسانه با مخاطب خود و از درب منزل همراه می شود و به او می گوید که چه چیزی بپوشد،آداب زیارت چگونه باشد،چه مواردی را رعایت کند . در حقیقت در طی این ایام ما با مخاطبان به نوعی زندگی می کنیم .به نحوی که بیش از صدها هزار پیامک و تماس تلفنی که خود صد ها هزار حرف دل و تجدید میثاق به همراه دارد ثمره این تعامل معنوی است .
رادیو اربعین خیمه حسینی (ع) است
جواد تشکری از گویندگان رادیو اربعین می گوید رادیو اربعین خیمه امام حسین (ع) است که در زیر آن نزدیک به چهار سال است که پرورش پیدا کرده ایم .به نحوی که نمک زندگی ما این است که در طی این مدت روزی خودمان را از امام حسین می گیریم . رادیو اربعین فضای کاملا دلی دارد به نحوی که تهیه کننده ، هماهنگی و همه عوامل با زبان دل؛ نه صرفا تبحر و تخصص ، برای تولید برنامه ها قدم بر میدارند.
وی همچنین معتقد است شنونده های رادیو اربعین از تمام ایران و جهان هستند و مطلقا امواج این رادیو به گروه یا ملیت خاص محدود نمی شود.مردم با گام و زبان دل همراه و هم نفس برنامه ها می شوند تا همه با هم زائر سید الشهدا (ع) باشیم . شاید برای خیلی ها جالب باشد که بدانند تعدادی از مخاطبانی که با تماس تلفنی یا ارسال پیامک در تماس هستند اعلام کردند که حاجت دل خود را به واسطه رادیو اربعین گرفته اند.در حقیقت رادیو اربعین بزرگترین حسینه ایران است زیرا اقصی نقاط کشور شنونده آن هستند و به یاد مظلومیت اهل بیت عصمت و طهارت اشک می ریزند. خدا را شاکرم که در زمان فعالیت این شبکه ،پشت میکروفن رادیو اربعین قرار میگیرم و سوار بر امواج نور آن ، عزاداران حسینی (ع) را همراهی می کنم.امیدوارم همه این خدمات به گونه ای باشد که نام همه عوامل این شبکه در انتهای برگه خادمان حسینی (ع) قرار بگیرد.
اعزام گروه های برنامه ساز به کربلای معلی
معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران به منظور انعکاس مراسم باشکوه اربعین حسینی (ع) که بزرگترین اجتماع بشری در تمام اعصار است ، با اعزام تیم برنامه ساز رادیویی کاملا متبحر این رویداد بزرگ را اطلاع رسانی می کند.
مستند های متفاوت رادیویی از رادیو اربعین
حسین معصومی از تهیه کنندگان شبکه رادیویی ایران است که همراه تیم اعزامی برای تهیه برنامه به کربلای معلی می رود.وی در خصوص تهیه برنامه های خاص و متفاوت امسال از پیاده روی اربعین می گوید امسال یکی از اهداف مهمی که برای تولید برنامه های رادیویی در نظر داریم آن است که با استفاده از ظرفیت های موجود مستند های کوتاه رادیویی با موضوع و محوریت زائرین غیر مسلمانی که به خاطر عظمت این گردهمایی و یا سئوالات فراوانی که در ذهن دارند و برای پاسخ به آنها به کشور عراق سفرکرده اند تولید شود.
همچنین تهیه مستند از زائرین مسلمانی که از قاره های آمریکا،آفریقا و اروپا برای تشرف به مراسم اربعین حسینی (ع) اعزام شده اند نیز از دیگر اهداف برنامه سازی در این زمینه است.در حقیقت رسالت ما نشان دادن حضور مردم و اقشار مختلف است که چگونه و صرف نظر از نژاد،زبان و ملیت خود به امام حسین علیه السلام به عنوان قلب تپنده و نقطه اشتراک می نگرند.
تولید برنامه های رادیویی از محافل انس با قرآن
ناصر مصداقی از برنامه سازان اعزامی رادیو قرآن درباره تولید برنامه های رادیویی با رویکرد قرآنی در این ایام می گوید امسال در نظر داریم با تهیه گزارش های تلفنی مختلف نسبتا کوتاه و لحظه به لحظه از شور و جنب و جوش حسینی(ع) انعکاس این حرکت بزرگ را منتشر کنیم.همچنین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، در فاصله نجف اشرف تا کربلای معلی از پنجاه محفل انس با قرآن مجید که با حضور قاریان بین المللی ایرانی و خارجی همراه است، برنامه های مختلف و متعددی تهیه و تولید می شود که در زمان مناسب از رادیو قرآن پخش می شود.


پخش زنده کاروان عشق از رادیو جوان
شبکه رادیویی جوان در این ایام نیز برنامه های متعدد و گوناگونی دارد.به نحوی که تولید بسته های مختلف 10 تا 15 دقیقه ای از کم و کیف و حال و هوای حاکم بر این فضای معنوی یکی از آنهاست.
تهیه گزارش های تولیدی،گفتگوهای جذاب و گزارش های زنده از دیگر بخش هایی است که عوامل برنامه ساز اعزامی رادیو جوان تولید می کنند.همچنین در روز اربعین و از ساعت 10:45 به صورت زنده از کربلای معلی برنامه کاروان عشق از آنتن زنده این شبکه پخش می شود.
تولید برنامه از جنبه های کمتر مطرح شده موکب ها
شبکه رادیویی معارف نیز با اعزام گروه برنامه ساز خود سهم قابل توجهی در اطلاع رسانی از این رویداد مهم بر عهده دارد.بر این اساس حسین پور تهیه کننده اعزامی رادیو معارف در این باره می گوید امسال در نظر داریم علاوه بر تولید بسته های کوتاه و متنوع رادیویی که جلوه های شکوه و عظمت حسینی را به نمایش می کشد ، از جنبه های کمتر مطرح شده نحوه میزبانی موکب های عراقی گزارش های مختلف تهیه شود.
زیرا در کشور عراق با پویش سراسری در موسم اربعین همراه هستیم که تمام اقشار آن، عاشقانه به حضرت سید الشهدا(ع) عشق می ورزند ؛ صرف نظر از توان و قدرت مالی، سعی بر آن دارند تا سهمی در این اجتماع میلیونی ایفا نمایند و ارادت خود را به منصه ظهوربگذارند.مسلما در این میان جلوه های زیادی وجود دارد که تا کنون کمتر به آنها توجه شده است و باید انها را ثبت نمود.حال و هوای حاکم بر فضای موکب ها موضوعاتی است که در تولید بسته های متعدد رادیویی مورد توجه خواهد گرفت .همچنین تهیه گزارش های لحظه به لحظه و اطلاع رسانی از آخرین رویدادهای این مراسم بزرگ از دیگر اقدامات گروه اعزامی به عراق خواهد بود.


خاطر نشان می شود به همراه برنامه سازان رادیویی عوامل فنی رادیو نیز حضور چشم گیری در این رویداد مهم دارند . بر این اساس از سوی اداره کل فنی معاونت صدا تمهیداتی در نظر گرفته شده است که طبق آن تجهیزات فنی لازم به همراه صدا برداران برای تولید و ارسال برنامه ها به کشور عراق ارسال و اعزام شده اند تا به واسطه این تهمیدات ارسال صدا در بستر اینترنت و ماهواره برای پوشش این حماسه بزرگ از کشور عراق میسر شود.

اخبار پربازدید

  • بررسی ژانرهای سینما در «بوطیقا»

  • صفحه رادیو را در هفته نامه صدا و سیما بخوانید و بشنوید

  • جمعه های شاد با گلچین رادیو ورزش

  • آخرین تحول قیمت‌ها در «بازار تهران»

  • رادیو ایران با 2 اثر به جشنواره abuمعرفی شد

  • مدیر هماهنگی موسیقی و سرود معاونت صدا معارفه شد/ رادیو بزرگترین و بیشترین مصرف کننده موسیقی است

  • «تالار وحدت»روی آنتن رادیو تهران

  • نواب صفوی در «جمع یاران » رادیو ایران و رادیو نمایش

  • سلبریتی ها چرا سلبریتی می شوند؟

  • افسانه ایرانی «سنگ صبور» در «افسون افسانه» رادیو نمایش