صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رفت ، آرام و سبکبال، عزیز طنازی که در گذشته های نه چندان دور مردم صبح‌های جمعه اشان را با سلام او آغاز می‌کردند. سلام‌هایش نقطه اتصال رادیو با قلب‌های مردم بود.

امروز قلمی آرام گرفت. قلمی که برای صبح جمعه با شما،سه شنبه های رادیو پیام و ‌‌... پرواز می‌کرد و بر آشیانه دل‌های مردم می نشست. او هر جمعه روح ایمان را با این جمله در مردم بیدار می‌کرد:« به نام آنکه ما را بال و پر داد....»
به مناسبت در گذشت نویسنده،طنز نویس پیشکسوت رادیو استاد صادق عبداللهی با جمعی از دوستان او به گفتگو نشستیم.
زهره زمانی
آزارش به هیچکس نرسید
منوچهر والی زاده می‌گوید: حدود 50 سال با صادق عبداللهی رفاقت داشتم ، زمانی او را از دست می‌دهم که زمان درگذشت حسین عرفانیان نگذشته است.
وی ادامه می‌دهد: عبداللهی به کارش ایمان داشت و صادق بود. انسان بسیار رئوف ، مهربان ، نجیب و فرهیخته ای بود که ما سال ها با هم در برنامه های رادیویی و رادیو پیام کار کردیم و من نمی دانم از هفته دیگر می توانم به فعالیت در رادیو پیام ادامه دهم یا خیر.کسی که آزارش به هیچکس نرسید.
او ادامه می ‌دهد: زمانی که با محمد رضا اوزی «هشیار و بیدار» را در تلویزیون ، می ساختند ، نمایش های خانوادگی کوتاه را برای من می ‌نوشت که من آن را بازی می‌کردم.
والی زاده یکی از خصوصیات کاری عبداللهی را همخوانی متن با صدای هنر پیشه ها دانسته و می‌گوید: او سعی می‌کرد ،نوشته ای که برای هر هنرمندی می‌نویسد ، با صدای آن هنرپیشه همخوانی داشته باشد .ضمن اینکه نوشته ها و دیالوگ او به کسی بر نخورد.برای همین با توجه به اینکه به نوع بیان و صدای من آشنایی داشتند ،نوشته ها را طوری می نوشتند که من بتوانم راحت بخوانم.
او تصریح می‌کند: صادق عبداللهی توانمندی خاصی در طنز نویسی داشتند تا جایی که من می توانم بگویم اگر برنامه ده تا مخاطب داشت به یقین هشت نفر آن به خاطر متن هایی که او می نوشت ، دیده می شد.
والی زاده می‌گوید: گاهی در حین اجرای برنامه رادیو پیام تپق می‌زدم که به در اتاق می‌زد و می‌گفت:« منوچهر این جمله را باید این طوری بیان کنی».
باقلمش غصه ها را رفع می‌کرد
محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران درباره صادق عبداللهی می گوید: افتخاری نصیبم شده بود که مدتی در خدمت ایشان بودم،روزی که از ایشان تجلیل شد ،چقدر زیبا و طنازانه جمله ای را که نشان از بی اهمیتی او به دنیا بود، بیان کرد.«درراهروها دیدم عکسم را چسبانده‌اند.شنیدم کسی گفت:ای این هم مرد».
نگاه صادق عبداللهی به دنیا این طوری بود ،در روز تجلیلش هم همین را گفت بی توجه به جایگاه و مقام بود،دنیای او قلم و کاغذ بود.
مدیر رادیو ایران ادامه می‌دهد:او در گوشه استودیو موقع ضبط برنامه می‌نوشت و نوشته های خود و نویسنده‌های دیگر را ویرایش می‌کرد. صادق عبداللهی تا هفته پیش شنبه‌هابه طور منظم در جلسات نویسندگی برنامه ها شرکت می کرد و حضور فعالی در شورای نویسندگان داشت. او دردمند بود و غصه های مردم را می شناخت و تلاش می کرد به جای اینکه این غصه ها تبدیل به عقده شود آنها را با قلمش رفع کند.
نوآور بود
فرهنگ جولایی تهیه کننده پیشکسوت رادیو از عبداللهی به عنوان رفیق بسیار خوب یاد می‌کند و می‌گوید:عبداللهی در هر زمینه‌ای خوب می‌نوشت، نوآور بود ودر هر برنامه‌ای که وارد می‌شد آنجا را متحول می‌کرد.
مردی نازنین بود
حسن نیکیار متخلص به (امیر)در نقش آقای نیکی می ‌گویدتمام نقش ‌هایی که من بازی می‌کردم را صادق عبداللهی می‌نوشت.در هفته یکی دوبار با او تماس داشتم، مردم خوب و نازنین و فرهیخته و دوست داشتنی بود.فکر می‌کنم یکی از عزیزترین و بهترین طنز پردازهای کشورمان را از دست داده‌ایم.
دلسوزانه کار انجام می داد
امیر پارسی بازیگر «صبح جمعه با شما» می گوید:از خیلی سال پیش با ایشان همکاری داشتم و با هم، کار می‌کردیم .فکر کنم تقریبا از سال 65 -66 خدمت ایشان بودم، کار بسیار سخت اما دلسوزانه انجام می‌دادند.
او با بیان اینکه کار طنز خیلی کار سختی است، ادامه می‌دهد: ایشان ماشاء الله ،ماشاء الله، خدا رحمتشان کند که اینقدرساده و راحت این کار را انجام می‌دادند.حتی یادم هست یک سال تمام هر روز آن موقع که شبکه تلویزیونی تهران تازه افتتاح شده بود، برنامه داشتیم ایشان هر روز صبح ساعت 6:00 دوتا نمایش می آورد می‌داد دم درب رادیو ما از دم درب می‌گرفتیم و اجرامی‌کردیم.روزهای جمعه هم که سر جای خود بود.خیلی فعال بود و خیلی طنازانه، قشنگ با خنده‌ی مردم آشنا بود و مردم را می‌خنداند.واین کار را نزدیک به پنجاه سال ادامه داد.
قابل تحسین بود
مجید قناد که عمری است با مسابقات مختلف نه تنها کودکان بلکه بزرگترها را نیز شاد می کند،می گوید:فعالیت ایشان قابل تحسین هست،روحشان شاد،جایشان در عرصه هنر خالیست.
دست بخشش داشت
محمدرضا اوزی یکی از همکاران صادق عبداللهی می گوید :بعد از انقلاب حدود بیست و دوسال ،با هم ،شبانه روز کار می‌کردیم.برنامه رادیویی«صبح جمعه با شما» را راه اندازی کردیم، « هشیار و بیدار» را در شبکه یک تلویزیون اجرا کردیم برنامه های بسیاری مثل «جنگ شب» را هدایت می‌کردیم.حتی می توانم بگویم از همسرشان من بیشتر ایشان را می‌دیدم.گاهی حتی در دفتر می‌خوابیدیم و تا صبح کار می‌کردیم.همزمان هم برنامه‌های رادیو و تلویزیون را اجرامی‌کردیم.تا سال 72شدیدا مشغول کار بودیم.
اوزی با اشاره به خصوصیات اخلاقی مرحوم عبداللهی می‌گوید:«نیکوکاری» ایشان در ذهنم مانده ،بخششی مثال زدنی داشتند.نه اینکه دست ایشان از دنیا قطع شده این حرفها را می‌زنم بلکه ایشان یار من بودند و من دقیقا در جریان بودم که بخشش بسیار می‌کردند.حتی یک دفعه در رادیو برنامه‌ای پیش آمد که همه کمک بکنند ، به من گفت که پول برنامه این هفته صبح جمعه با شما را برای کمک به زلزله زده‌ها ببخشیم.
پاییزی تکرار نشدنی
سعید توکل تهیه کننده برنامه صبح جمعه باشما که آشنایی دیرینه ای با مرحوم عبداللهی دارد،می‌گویدبیش از 30 سال با او همکار بودم، به طوری که می‌توانم بگویم آشنایی به ما به دهه60 بر می‌گردد،او طنز پرداز و شاعر زبر دستی بود . آشنایی ما در پاییز بود و خداحافظی‌مان هم در پاییز است.
توکل در خصوص برنامه های مشترکی که با مرحوم عبداللهی داشت اشاره کرده و می‌گوید: «صبح جمعه باشما»، «جدی نگیرید»، برنامه رادیویی«قند و نمک» که دوسال با هم در رادیو تهران اجرا می کردیم.
توکلی که کلیپی کوتاه از تصویر و صدای اورا در سایت«شادشو» منتشر کرده است ادامه می‌دهد: فاصله ها باعث نشد که رفاقت و دوستی و همراهی ایشان با ما کمتر شود.ما رفت و آمد خانوادگی با هم داشتیم . سی و چند سال است که با او حرف می‌زنیم و در این مدت او بیشتر صحبت می‌کرد و من می‌شنیدم‌.
نوشته هایش کسی را ناراحت نمی‌کرد
مهران امامیه بازیگر طناز رادیوبا اشاره به ویژگی های عبداللهی در زمینه قلم فرسایی می گوید:سالهای سال ایشان برای برنامه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی نوشتند و به زیبایی نوشتند ، مخصوصا در زمینه طنز فاخر، طوری که نوشته هایش به کسی بر نمی‌خورد.
او یکی از ویژگی ‌های دیگر عبداللهی را زنده نویسی در پخش دانسته و می‌گوید :او یکی از معدود نویسنده‌هایی بودند که زنده‌نویسی می‌کرد، وما مستقیم آن را اجرا می‌کردیم.
دیروز در پستی که من گذاشته بودم ، کاربری گفت:آقای عبداللهی وقتی می‌آمدند سر ضبط،می‌گفتند:«کلنگ ها این متنی که من می‌گویم اجرا کنید» .او با خوش رویی با همه برخورد می‌کرد.فکر نمی‌کنم کسی غم و کینه‌ای از او بر دل داشته باشد.ضمن اینکه او در کارش بسیار دقیق بود.
با همه شوخی می‌کرد
علی رضا جاوید نیا بازیگر و کارگردان «صبح جمعه با شما» می‌گوید:از زمانی که خودم را شناختم با دست نوشته های عبداللهی بازی و قطعات ریتمیک را اجرا می کردم. درست 4 هفته پیش آخرین گفتگو با صادق عبداللهی در برنامه«این جمعه باشماست» رادیو ایران پخش شد.
اودر باره‌ی خصوصیات اخلاقی آن مرحوم تصریح می‌کند: عبداللهی بسیار به روز بود ، هیچ وقت ناله نمی‌کرد ،با وجودی که آدم رک و روراستی بود، همیشه می‌گفت و می خندیدو با همه شوخی می‌کرد.

اخبار پربازدید

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه

  • آمار خانه‌های خالی وجود دارد

  • ماه رمضان روی موج رادیو تهران/ با مسابقات میدانی به استقبال تابستان می رویم

  • ضرورت ها و آسیب های مکمل های غذایی برای سالخوردگان

  • بررسی رابطه دین و تجدد در ویژه برنامه رمضانی رهیافت