صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک فعال در حوزه تولید و صادرات زعفران گفت: تولید زعفران دنیا امروز در قبضه و انحصار ایرانی هاست.

سعید غفارزاده در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر 95 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود.

وی ادامه داد: زعفران در عین نیاز به آب کم از بازده اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است.

این فعال در حوزه تولید و صادرات زعفران گفت: علاوه بر اشتغال‌زایی فراوان و جلوگیری از مهاجرت روستائیان مناطق کم آب کشور قدرت ارزآوری محصول مزبور شایان توجه است.

وی افزود: زعفران به عنوان گرانترین محصول کشاورزی و دارویی جهان جایگاه ویژه‌ای در بین محصولات صادراتی ایران دارد.

غفارزاده تصریح کرد: خریداران عمده زعفران ایران در حال حاضر امارات متحده عربی به میزان 38 تا 40 تن و اسپانیا به حجم 35 تا 40 تن است.

وی گفت: امارات متحده عربی زعفران را از ایران خریداری و به کشورهای مانند چین ریکسپورت می کنند البته بصورت قاچاق چون از دو سال پیش چینی ها تعرفه گمرکی زعفران را 50 درصد افزایش داده اند.

این فعال در حوزه تولید و صادرات زعفران در خصوص وضع تعرفه سنگین واردات زعفران ایرانی در چین به رادیو اقتصاد افزود: تقویت تولید زعفران در کشور نامبرده یکی از دلائل مهم این افزایش تعرفه است.

وی تصریح کرد: تولید زعفران در چین و حتی افغانستان به حدی نیست که بتواند اقتصاد زعفران ایرانی را تهدید کند.

غفارزاده همچنین در پاسخ به گفته برخی ها مبنی بر اینکه چرا زعفران بصورت بسته بندی و دراندازه های خرد به بازارهای جهانی عرضه نمی شود، گفت: ایران در برابر شرکت های عمده خریدار زعفران در دنیا بطور بایسته و شایسته نمی تواند عرض اندام کند چرا که امکانات شرکت های داخلی به هیچ وجه قابل مقایسه با شرکت های خارجی نیست.

وی افزود: در حال حاضر امکان پخش مویرگی و فروش گرمی زعفران و همینطور جمع آوری مبالغ مورد حصول ناشی از عرضه طلای سرخ در سطح بازارهای جهانی برای فعالان این حوزه وجود ندارد.

این فعال در حوزه تولید و صادرات زعفران در ادامه یادآور شد: میزان تولید زعفران کشور طی سال گذشته 320 تن بوده و پیش بینی می شود امسال به 400 تن برسد.

برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت 15 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، الهام مصطفوی و حمیده سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • سهم 2 میلیاردی تجارت کشاورزی ایران با اروپا

  • آغاز تفسیر سوره مبارکه "حشر" در رادیو معارف

  • پخش متفاوت دیدار تیم ملی فوتبال ایران و ونزوئلا از رادیو ورزش

  • تورم مهمترین آثار رشد نامناسب نقدینگی

  • نیازمند اتاق فکر در رادیو هستیم

  • آغاز به کار کمیته داوری جشنواره چهاردهم

  • تقدیر معاون صدا از گزارشگران اعزامی به مسابقات پاراآسیایی و المپیک جوانان

  • بالاترین افتخار برای رادیو معارف، همین بس که از حمایت علما و مراجع دینی برخوردار است

  • شب نشینی حامد عنقا در رادیو تهران

  • دکتر شاه‌آبادی در نشست مشترک با معاون اجتماعی نیروی انتظامی