صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

طرح ملی حفظ قرآن کریم امسال با مشارکت نهاد‌های مختلف و بامحوریت حفظ جزء 30 قرآن آغاز شد و در این زمینه رادیو قرآن با برنامه‌ریزی خوب 8 شبکه رادیویی دیگر را به خدمت طرح درآورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، طرح ملی حفظ قرآن کریم امسال پس از سال‌ها انتظار کار خود را با مشارکت نهاد‌های مختلف آغاز کرد و قرار است در اولین‌گام علاقه‌مندان جزء سی قرآن کریم را حفظ شوند.
این طرح در سه فاز طراحی شد و طی آن مقرر شد تا بخشی از جزء سی در تابستان، بخشی در پاییز و بخشی در زمستان اجرایی شود.
مشارکت رسانه‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی قرآنی در طرح را می‌توان نقطه قوت دیگری دانست که به نوعی آغاز طرح ملی حفظ به شمار می‌رفت و این اتفاق کمی دلسوزان این عرصه را برای تحقق تربیت 10 میلیون حافظ قرآن دلگرم کرد.
رادیو قرآن از جمله دستگاه‌هایی است که در این زمینه وارد عمل شده و در کنار دیگر رسانه‌ها و دستگاه‌ها برنامه‌های ویژه‌ای طراحی و این برنامه‌ها در کنار دیگر برنامه‌های تبلیغی و آموزشی تقدیم مخاطبان شد که اغلب آنها برای گروه سنی جوان و نوجوان طراحی شده است.
البته این شبکه رادیویی از حدود 18 سال پیش با برنامه آیه‌های زندگی موضوع حفظ قرآن و غنی‌سازی اوقات فراغت را در دستور کار قرار داد که در ادامه طرح قرآن کتاب زندگی همین راه را در رادیو قرآن دنبال کرد. همچنین در ادامه این طرح با طرح شبکه قرآن تلفیق و به صورت مشترک برنامه ها را در یک محور واحد تولید می‌کردند که این هم‌افزایی دو شبکه و رادیو قران در ادامه مشارکت همه دستگاه‌های قرآنی را در پی داشت.
احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن طرح «قرآن، کتاب زندگی» را تمرین عملی حفظ قرآن برای توده مردم دانست و گفت: طی این طرح، طعم حفظ یک جزء برای فرد حاصل می‌شود، به گونه‌ای که ممکن است علاقه‌مندی به حفظ کل آیات نورانی کلام وحی برای وی ایجاد شود. همچنین این طرح ابداع رادیو قرآن است که در بین شبکه‌های رادیویی با محوریت رادیو قرآن اجرا می‌شود.
وی حضور مؤسسات در این طرح را از ملزومات کار دانست و گفت: اجرای این طرح موجب می‌شود که طعم حفظ یک جزء برای فردی حاصل شود و قصد حفظ کل آیات نورانی کلام وحی را کند، البته برای ورود تخصصی‌تر به این عرصه نیاز به حضور مؤسسات دارد.
مدیر رادیو قرآن درخصوص مشارکت دستگاه‌ها و نهادها در این طرح گفت: به دلیل اینکه ایام اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان بیشتر است لذا سعی کردیم تا با بهره‌گیری از توانایی وزارت آموزش و پرورش و بیست و دو هزارکانون مساجد به شکل دیگری، اوقات فراغت آنها را ساماندهی کنیم. همچنین همراهی پدر و مادر با نوجوانان طی این ایام موجب تشویق بیشتر جوانان و نوجوان به حضور در این دوره بوده است.
احمد فراهانی، دبیر طرح قرآن کتاب زندگی (بشارت 1452) درخصوص طرح گفت: «قرآن کتاب زندگی» برنامه‌ایست که از 2 تیرماه امسال با محوریت حفظ جزء سی‌ام به روی آنتن رادیو قرآن رفته است. این برنامه 16 سوره پایانی را از سوره ناس تا زلزال هدف قرار داد و سعیش بر این بود که مخاطبان این سوره‌ها را در فصل تابستان حفظ کنند. این برنامه از ساعت 17 تا 18:30 به روی آنتن رفت و دو گروه برنامه‌ساز این برنامه را به مخاطبان و شنوندگان ارائه دادند.
فراهانی از ادامه برنامه تا پایان سال خبر داد و گفت: سعی‌مان بر این است که از تابستان امسال این برنامه را در هر فصل ادامه دهیم و تا پایان زمستان، شنوندگان بتوانند حافظ جزء سی‌ام قرآن شوند.
فراهانی با اشاره به دیگر بخش‌های برنامه «قرآن، کتاب زندگی» عنوان کرد: همچنین طی آیتمی نیز ترجمه قرآن توسط مسعود وکیل و در آیتم دیگر که به مفاهیم و معارف قرآن پرداخته شد؛ موضوعات معارفی با رویکرد اجتماعی این سوره‌ها توسط کارشناسان مربوطه بیان ‌شد. به عبارت دیگر در طول برنامه، علاوه بر حفظ آیات، تکنیک‌های حفظ، ترجمه، معارف و مفاهیم آیات نیز بررسی شد.
وی از تولید هشت هزار و 250 دقیقه برنامه در طرح خبر داد و گفت: در این راستا برنامه قرآن کتاب زندگی با چهار هزار و 680 دقیقه، مهرتابان با دو هزار و هشتاد دقیقه و هدیه‌های آسمانی هم با 970 دقیقه برنامه مشارکت فعالی داشتند، همچنین 260 دقیقه برنامه‌ هم به صورت اختصاصی برای پخش از دیگر شبکه‌های رادیویی تولید شد.
دبیر طرح ادامه داد: برنامه 5 دقیقه‌ای به کارشناسی «معتز آقایی» آماده و هر روز از 8 شبکه سراسری رادیو تقدیم مخاطبان شد. سوال پیامکی طرح نیز هر روز در فواصل برنامه ها و فواصل پخش تقدیم شنوندگان شد.
فراهانی تصریح کرد: برنامه صبحگاهی مهرتابان از شنبه تا چهارشنبه هرهفته به این طرح در قالب آیتم های متنوعی پرداخت که بدین شرح است: آیتم کارشناسی حسین محمودی شامل تفسیر سوره‌ها در بخشی با عنوان «امن و امان»، کارشناسی مهدی عباسی کارشناس حفظ و بیان نکاتی در مورد حفظ سوره‌ها، احسان تقی‌زاده و بیان سبک زندگی از منظر علم روانشناسی.
دبیر طرح قرآن کتاب زندگی افزود: برنامه «هدیه‌های آسمانی» نیز با هدف آموزش حفظ، روخوانی و روانخوانی جزء سی‌ام قرآن کریم برای کودکان و نوجوانان به همت گروه آموزش شبکه رادیویی قرآن تقدیم مخاطبان شد.
وی درخصوص مشارکت رادیو‌های مختلف در طرح گفت: در این طرح هشت شبکه رادیویی جوان، ورزش، پیام، نمایش، تهران، گفت‌وگو، ایران‌، فرهنگ و تولید چند رسانه‌ای معاونت صدا مشارکت داشتند که در این زمینه رادیو ورزش با تبلیغ طرح در برنامه‌ها و میان برنامه‌ها، پخش مسابقه پیامکی طرح به طور روزانه در برنامه‌های پرمخاطب، پخش برنامه‌های پنج دقیقه‌ای ویژه طرح در برنامه اذانگاهی مشارکت خوبی داشت و رادیو فرهنگ هر روز صبح از ساعت 7:55 دقیقه تا 8:00 به طرح پرداخت.
فراهانی ادامه داد: رادیو نمایش هم در طرح قرآن کتاب زندگی با روزی دو نوبت قبل از اذان ظهر و مغرب و مسابقه پیامکی با روزی 3 نوبت پخش به کمک طرح آمد. همچنین رادیو جوان در برنامه قرار ویژه اذان ظهر و برنامه به رنگ سپیده ویژه اذان صبح دقایقی را به موضوع طرح و حفظ جزء 30 قرآن می‌پرداختند.

اخبار پربازدید

  • دست پر رادیو در تابستان با بیش از هفت هزار برنامه

  • بررسی مراحل عرفانی کشف و‌سلوک در "بن بست سلوک" از رادیو فرهنگ

  • از مراقبه نفس تا آمادگی برای ظهور در « قلب فرهنگی»

  • پیام تسلیت معاون صدا در پی درگذشت سرور پاک‌نشان

  • دومین نشست هم اندیشی "شیر مدرسه مطالبه ملی" در رادیو  برگزار شد

  • مدیر رادیو اربعین منصوب شد

  • رادیو ایران در سالروز ولادت با سعادت امام رضا(ع) ، از مشهد مقدس برنامه پخش می کند.

  • «مستند فرهنگ» ویژه روز صنایع دستی

  • «فرهنگ مردم» عشق و هنر گره می زند

  • عمارت خانه خورشید از حرم رضوی روی آنتن رادیو فرهنگ می رود