صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مدیرکل فرهنگی وهنری وزارت آموزش و پرورش گفت: انتظار داریم مجلس ردیف بودجه خاصی را برای پایگاه های تابستانی اختصاص دهد تا کیفیت برنامه هایمان بالاتر رود و بتوانیم دانش آموزان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

برنامه "ترنج" رادیو گفت‎وگو با موضوع غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان با حضورشهره گودرزی رئیس نظارت و ارزیابی اداره کل طرحهای ملی و فراگیر معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، سعید بابایی معاون دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر و ارتباط تلفنی با علی رمضانی مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

ترنج: برنامه های پیش بینی شده هلال احمر در تابستان امسال چگونه است؟

بابایی: این برنامه شامل دوبخش است، یک بخش مربوط به افراد جدید الورود این سازمان است و بخش دیگر مربوط به اعضایی است که در طول سال های گذشته با همراه بودند. فعالیت های پیش بینی شده نیز در راستای آموزش و ارتقای مهارت های دانش آموزان و جوانان است.


ترنج: وزارت ورزش و جوانان چه برنامه هایی را برای اوقات فراغت جوانان پیش بینی کرده است؟

گودرزی: این وزارت خانه بسته ابلاغی را به دستگاه های اجرایی سی و یک استان ابلاغ کرده که این بسته شامل برگزاری اردوهای گردشگری هویتی، پاتوق ها و نشست های فرهنگی، برگزاری برنامه های متنوع دیگر اعم از جشنواره و مسابقه برای گروه های سنی 15 تا 29سال است.
اتفاق خوب تابستان امسال نیز توسط سازمان های مردم نهاد جوانان صورت گرفته که اجرای برنامه های تابستانی در خانه های جوانان است و سیستم معاونت ساماندهی وادارات کل ورزش و جوانان استان فقط نظارت می کند. تجربه سال 96 نیز نشان داد این تجربه موفق بوده و با داشتن 31 خانه جوانان در مراکز استان ها و 12 خانه جوانان در سطح شهرستان توانستیم فقط نزدیک به 1600 هزار نفر جوانان را تحت پوشش برنامه ها قرار دهیم و براساس نیازسنجی در سال 97 توسعه این خانه ها در سطح مراکز استان و شهرستان کلید خورد.
ترنج: مخاطبین شما در سازمان شامل کدام رده های سنی می شود؟

بابایی: مخاطبین ما در سازمان جوانان هلال احمر از کودکان 5 ساله تا جوانان 29 ساله هستند که بسته به سن آنها برنامه هایی را پیش بینی کرده ایم که کانون های ما در سازمان شامل کانون غنچه های هلال برای کودکان 5 تا 7 سال، کانون های دانش آموزی فعال در بیش از 8هزار مدرسه سراسر کشور، کانون های دانشجویی در بیش از 900 مرکزآموزش عالی، کانون های جوانان در380 شهر و کانون های فعال در حوزه روستایی است.
فعالیت های عام امسال نیز با عنوان " تابستان هشت ریشتری" است که در برنامه های امسال فعالیت هایی که مربوط به حوزه مسئولیتی ماست و همینطور فعالیت های مختلف فرهنگی که در حیطه اوقات فراغت و کلاس های تابستانی است عرضه می شود.

ترنج: با توجه به این نامگذاری، آیا برنامه های شما تا کنون بازخوردی هم داشته است؟

بابایی: انشاءالله اثرات ریشتر آن را در پایان تابستان مشاهده کنیم ضمن اینکه باید متذکر شد 14 میلیون دانش آموز در کشور وجود دارد که برنامه ریزی روی اوقات فراغت آنها کار یک نهاد و دستگاه و وزارت خانه نیست بلکه نیازمند یک عزم ملی است.

ترنج: برنامه های پیش بینی شده شما برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در تابستان امسال چیست؟

رمضانی: بنابر دستور وزیر آموزش و پرورش تمام وزارت خانه و تمامی تشکل های دانش آموزی به صورت یک بخش نامه و دستور العمل واحدی که برای استان ها صادر شد با هدف اینکه بتوانند از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند فعالیت می کنند.
با توجه به اینکه ظرفیت آموزش و پرورش در حوزه فضا محدود است سعی داریم تا بهترین و بالاترین بهره روی را از این داشته باشیم و فقط توانستیم در 32 هزار پایگاه 5 ملیون دانش آموز را تحت پوشش قرار دهیم .با توجه به دغدغه آموزش و پرورش در امسال مبنی بر اینکه هر دانش آموز یک مهارت یادگیرد، از امور صنفی انتظار داریم فضای کاری خود را در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا آنها طی این سه ماه تابستان یک حرفه و مهارت را فراگیرند. در این راستا کانون فرهنگی و تربیتی آموزش و پرورش فضا را در اختیار 3500 هزار نفر دانش آموز قرار داده است.
در محیط های روستایی اقدام به اجرای طرح " مزرعه من" نموده ایم که بر مبنای آن دانش آموزان آن روستا طی این سه ماه با نظارت یک فرد متخصص تعیین شده از طرف آموزش و پرورش، در زمین زراعی خود مشغول به فعالیت می شوند. در حوزه مدارس فنی و حرفه ای، کاردانش و کشاورزی و همینطور کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهارت آموزی مورد توجه قرار داده شده است.

ترنج: چرا هنوز به آن سطح فراگیری برنامه های اوقات فراغت دانش آموزی در سطح کشور نرسیده ایم؟

رمضانی: لازم به ذکر است دولت مسئولیت کار اوقات فراغت این قشر را به وزارت ورزش و جوانان واگذار کرده که ما انتظار داریم تغییر رویکردی در این موضوع صورت گیرد باتوجه به اینکه بیشترین مخاطب را در حوزه آموزش و پرورش داریم این مسئولیت به آموزش و پرورش سپرده شود، افزون بر اینکه آموزش و پرورش با حداقل بودجه ای که دارد در زمینه اوقات فراغت دانش آموزان اقدام می کنند که انتظار داریم مجلس ردیف بودجه خاصی را برای پایگاه تابستانی اختصاص دهد تا نهایتا کیفیت برنامه هایمان نیز بالاتر رود و دانش آموزان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

ترنج: برنامه های شما برای جوانان و نوجوانان چیست؟ وبه چه نحوی می توانند از این برنامه استفاده کنند؟

بابایی: در وهله اول توصیه ما به خانواده ها و دانش آموزان این است که عضو هلال احمر شوند تا بتوانند در طول سال از جمله تابستان از فعالیت های ما بهتر و طبقه بندی شده استفاده کنند ضمن اینکه شعب ما در سراسر کشور فعال است که در حیطه آموزش و کسب مهارت اقدام می کند.
باید متذکر شد طلایی ترین کار در حیطه دانش آموزی اردو است؛ یک اردوی یک روزه اگر درست برنامه ریزی شده باشد می تواند اندازه یکسال برنامه داشته باشد و در دانش آموز تحول ایجاد کند ازاین رو سعی کردیم به خصوص در فصل تابستان اردوهای یک روزه و در کنار آن اردوهای بوم گردی مختلف به منظور آشنایی دانش آموزان با فرهنگ ها و سنن مختلف استان های همجوار خود داشته باشیم، اردوهای ویژه تر و تشکیلاتی نیز درنظر گرفته شده که مختص دبیران کانون هاست که در طول سال همراهی بیشتری را با ما داشتند.

ترنج: فکر نمی کنید برخورد جزیره ای و نوسانی با مقوله اوقات فراغت موجب شده خانواده های اعتمادی به نهادی مربوطه در موضوع اوقات فراغت نداشته باشند؟

گودرزی: تمامی 16نهاد فعال در حوزه اوقات فراغت قطعا برنامه ها و فعالیت های اثربخشی را اجرا می کنند ومشکل ما ضعف اطلاع رسانی و نبود تعامل مستقیم و مستمر با رسانه ملی و رسانه های استانی است لذا گروه معددودی از خانواده ها در جریان این برنامه ها قرار می گیرند از این جهت اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی موجب اعتمادسازی خانواده ها و اطلاع آنها از برنامه های این اوقات فراغت خواهد شد.

بابایی: علاوه بر اطلاع رسانی، خود والدین نیز باید وقت بگذارند تا از وضعیت برنامه هایی که مراکز مربوط برای اوقات فراغت برای فرزندان آنها درنظر گرفته اند باخبر شود که در این راستا باید فرهنگ سازی کنیم.

اخبار پربازدید

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • قدردانی از رادیو نمایش در نشست سوره مهر

  • مصداق های ادب در کتاب های درسی

  • «کاروان قرآنی انقلاب» راهی شد

  • سیری در هویت ایرانی و حقوق فرهنگی بر امواج فضیلت و فطرت

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • گرایش نویسندگان لهستانی به معجزه زبان فارسی

  • رمزگشایی رادیو ایران از انتقال آب خزر به سمنان

  • تاثیر ویژگی های حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان الگوی موفقیت

  • سیره عملی حضرت زهرا (س)