صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دکتر مسعود ظفری اظهار داشت: جمعیت روستایی دوگنبدان به اجبار و به دلیل عدم وجود سکونتگاه در داخل شهر به مناطق کوهستانی مهاجرت کرده و در حاشیه شهر دوگنبدان ساکن شدند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی حاشیه نشینی در استان کهگیلویه و بویراحمد، شهر گچساران و دوگنبدان، با حضور دکتر مسعود ظفری (شهردار دوگنبدان) و دکتر غلامرضا تاج گردون (رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم گچساران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.
در این برنامه دکتر مسعود ظفری با اشاره به تاریخچه شکل گیری شهر دوگنبدان، گفت: شهر دوگنبدان در سال 1319 به واسطه اکتشافات نفتی شکل گرفته است.
وی با اشاره به این که شهر دوگنبدان به دلیل فعالیت های نفتی به وجود آمده است، اظهار داشت: استقرار دستگاه های بهره بردار نفت و تاسیس منازل مسکونی برای کارمندان در دوگنبدان این منطقه را به یک شهر مستقل مبدل کرد.
شهردار دوگنبدان در ادامه افزود: منطقه دوگنبدان قبل از ورود دستگاه های بهره بردار نفت، کارکردی کاروانسرایی داشته است.
وی در خصوص معضل حاشیه نشینی در شهر دوگنبدان، تصریح کرد: فعالیت تاسیسات نفتی در روستاهای دوگنبدان باعث شده تا مردم از روستاها به سمت شهر مهاجرت کنند.
دکتر مسعود ظفری در ادامه اضافه کرد: مردم روستایی با مهاجرت به شهر دوگنبدان از نظر سکونتی با مشکلات متعددی مواجه شدند، چرا که شرکت های نفتی مناطق قابل سکونت شهر دوگنبدان را در اختیار گرفته بودند.
وی با اشاره به این که شهرستان دوگنبدان در ارتفاعات استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است، خاطر نشان کرد: جمعیت روستایی دوگنبدان به اجبار و به دلیل عدم وجود سکونتگاه در داخل شهر به مناطق کوهستانی مهاجرت کرده و در حاشیه شهر دوگنبدان ساکن شدند.
شهردار دوگنبدان با اشاره به اولین جمعیت سرشماری شده ی دوگنبدان، اظهار داشت: در سال 1335 بر اساس آمارهای موجود شهرستان دوگنبدان یک هزار و 256 نفر جمعیت داشته است.
وی افزود: به دلیل فعالیت تاسیسات نفتی در شهرستان دوگنبدان جمعیت این شهر در سال 1345 به بیش از 13 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.
دکتر مسعود ظفری با بیان این که دوگنبدان شهری مهاجر پذیر است، عنوان کرد: در طول یک مدت 10 ساله بر اساس آمارهای موجود شهرستان دوگنبدان در سال های قبل از انقلاب بیش از 10 برابر افزایش جمعیت داشته است.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر غلامرضا تاج گردون با اشاره به اهمیت بافت های فرسوده کشور، گفت: عدم ساماندهی بافت های فرسوده کشور باعث می شود تا وقایعی مانند زلزله یا سیل با آسیب حداکثری وارد مناطق مختلف شده و بیشترین خسارت را برجای بگذارند.
وی با اشاره به لزوم هماهنگی دستگاه های اجرایی در رفع مشکل حاشیه نشینی، اظهار داشت: معضل حاشیه نشینی در سطح کشور زمانی رفع می شود که تمامی دستگاه های اجرایی در هماهنگی و همکاری با یکدیگر پیگیر این موضوع باشند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که رفع معضل حاشیه نشینی بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست، خاطر نشان کرد: مشارکت مردم در رفع معضل حاشیه نشینی می تواند توان و قدرت دستگاه های اجرایی را تا حد زیادی افزایش دهد.

اخبار پربازدید

  • آیین رونمایی از کتاب دستاورد بیست ساله رادیو معـارف

  • افزایش 5 تا 7 درصدی قیمت کالاها

  • «آپاراتچی» رادیو صبا روایتگر یکی از مجموعه فیلم‎های دی دی

  • دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی : رسانه باید مولد باشد

  • ممانعت از ایجاد قرارداد سفید امضا با سامانه روابط کار

  • بررسی عوارض استفاده از متادون بر عملکرد جنسی مردان از "رادیو سلامت "

  • وابستگی به دولت مانع شکوفایی خودروسازی

  • زنجان جزء 10 استان برتر در تولید گندم

  • بررسی بیماری های دستگاه گوارش در سپهر دانش از "رادیو سلامت"

  • "توتیا" به مناسبت ولادت حضرت معصومه "س" از رادیو نمایش پخش می شود