صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عضو گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره ویژگی های استاد معین اظهار کرد: استاد معین تقریبا خودش را وقف زبان و فرهنگ ادب فارسی کرد زیرا از خیلی از بهره مندی های مادی دنیا چشم پوشی کرد و خودش را وقف پژوهش در عرصه ادبیات کرد.

برنامه «صورت ماه » رادیو گفت و گو با موضوع بزرگداشت استاد معین و با حضور دکتر بهمن فرنودی فیزیکدان، مترجم همزمان شفاهی، کتبی و ویراستار، دکتر سلطان مراد جمشیدیان استاد ادبیات فارسی دانشگاه، نویسنده، پژوهشگر و کارشناس ادبی، دکتر ناهید توسلی استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر ادبی و متخصص فرهنگ و زبان های باستانی، دکتر رضا زنگنه دبیر سابق انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و دکتر حسینعلی رحیمی عضو گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی به روی آنتن رفت.
حسینعلی رحیمی در آغاز با بیان اینکه استاد دکتر محمد معین متولد 1297 در شهر رشت است، گفت: در سال 1321 شمسی نخستین دانش آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی در ایران می شود. در سال 1345 حادثه ناگواری برایشان پیش می آید و بر اثر سکته به اغما می رود و در 13 تیر 1350 درگذشت.
عضو گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بیان کرد: یکی از ویژگی های استاد معین این بود که آغازگر و جریان ساز بسیاری از حوزه هایی بود که در آن حضور داشت. شخصیت های علمی بزرگی در ایران وجود داشته است اما جریان سازی در فرهنگ و ادبیات موضوع مهمی است که استاد معین در آن بسیار اثر گذار بود.
وی درباره ویژگی های استاد معین اظهار کرد: استاد معین تقریبا خودش را وقف زبان و فرهنگ ادب فارسی کرد زیرا از خیلی از بهره مندی های مادی دنیا چشم پوشی کرد و خودش را وقف پژوهش در عرصه ادبیات کرد.
در ادامه ناهید توسلی استاد دانشگاه با بیان اینکه فرهیختگان جامعه از بیش فعالی خیلی جالب برخوردار هستند، گفت: این بیش فعالی این افراد را وادار می کند، شتاب شدیدی در زیستن، آموختن و انتقال آن به دیگران داشته باشند. یکی از این اندیشمندان و فرهیختگان، دکتر محمد معین است.
نویسنده و پژوهشگر ادبی و متخصص فرهنگ و زبان های باستانی بیان کرد: وقتی زندگی دکتر معین را بررسی می کنیم، به نظر می رسد سن عقلی علمی بیشتری از سن معمولی خود دارند و به همین دلیل این افراد با شتاب زندگی می کنند؛ گویا مسئولیتی اخلاقی و انسانی بر گردن این افراد در رابطه با فرهنگ انسانی و دینی و ملی و زبان شان دارند.
در ادامه دکتر بهمن فرنودی با تصریح بر اینکه جامعه همیشه به فرهنگ معین و دهخدا نیاز دارد، گفت: برای این فرهنگ نامه ها، گروه بزرگی کار پژوهشی انجام دادند و جلوی لغات فقط چند کلمه ننوشتند بلکه برای آن شرحی نوشتند و آن را ریشه یابی کردند تا به عنوان مرجع مورد استفاده قرار بگیرد.
فیزیکدان، مترجم همزمان شفاهی، کتبی و ویراستار با اشاره به اینکه امروز خیلی از واژه ها در فرهنگ معین قرار ندارند زیرا این فرهنگ متعلق به 40 سال پیش است، عنوان کرد: البته این یک ایراد محسوب نمی شود زیرا در گذر زمان این یک موضوع طبیعی است و هر جایی که افراد دچار مشکل می شوند در نهایت به منبع اصلی مراجعه می کنند.
در ادامه سلطان مراد جمشیدیان استاد ادبیات فارسی دانشگاه با بیان اینکه داشتن افرادی همچون دکتر معین توفیقی برای جامعه است، گفت: دکتر معین راهنما و راهگشای دیگران در خیلی از مباحث ادبی و فرهنگی بودند زیرا اگر تحقیقی قرار بوده صورت بگیرد، از آثار بزرگانی همچون دکتر معین استفاده شده است.
نویسنده، پژوهشگر و کارشناس ادبی بیان کرد: تا قبل از اینکه فناوری مانند امروز رشد کند، برای یک کار تحقیقی و نگارش باید فعالیت های فیزیکی زیادی انجام می دادیم یعنی برای پیدا کردن یک اثر از شهری به شهر دیگر سفر می کردیم.
وی اضافه کرد: فرهنگ معین زیور و زینت و اعتبار خانه های ایرانیان تا چند سال پیش بود یعنی اگر کسی می خواست پا به عرصه علم و قلم بگذارد از وجود این اثر استفاده می کرد.
در ادامه دکتر رضا زنگنه با بیان اینکه در قرن اخیر به ویژه بعد از آشنایی با فرهنگ اروپایی و ترجمه هایی که انجام داده ایم، دچار سوء تفاهم شدیم، عنوان کرد: این سوء تفاهم در ترجمه اصطلاحات تخصصی گرفته تا در فهم آنچه به ما به عنوان میراث رسیده است، وجود دارد.
دبیر سابق انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران تصریح کرد: ثمره این سوء تفاهم ها بعضی تضادسازی هایی است که اصالت ندارد. به عنوان مثال بعضی از مکاتب غربی را هیچ وقت نفهمیدیم و یکی از نتایجش این شده که فکر کردیم ذهن علمی با ذهن هنری ناسازگار است یعنی فکر کردیم اگر بخواهیم هنرمند باشیم باید علم را کنار بگذاریم.

اخبار پربازدید

  • معرفی ظرفیت های تجاری دریایی ایران

  • آخرین قسمت از " خواهران غریب" در رادیو تهران

  • شورایعالی کار با حضور شریعتمداری برگزار شد

  • تقدیر از یک دهه تلاش و مجاهدت در رادیو معارف

  • رادیو پیام تلاش می‌کند تا مخاطبان را با کتاب آشتی دهد.

  • ویژه برنامه های رادیو ایران در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز ولایت امام زمان (عج)

  • راه اندازی پویش ملی «من کتاب می‌خوانم» در رادیو ایران

  • رادیو معارف در سوگ شهادت نگین سامرا

  • «از رادیو تهران بپرسید»

  • صدای «کوی نشاط »پنج شنبه های رادیو ایران را شنیدنی می کند