صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

تناسب فرهنگی، اعتقادات و مذهب، تحصیلات، شناخت کافی از شرایط یکدیگر، بلوغ فکری و عاطفی و غیره از عوامل موثر در زندگی موفق است

درجه رشد عاطفی و فکری فقط بستگی به سن ندارد چون افرادی پیدامی شوند که در سنین 25 سالگی از نظر رشد عاطفی، فکری و اجتماعی کاملاً رسیده و بالغهستند و برعکس اشخاصی وجود دارند که در سنین خیلی بالاتر هنوز به رشد عاطفی اجتماعی نرسیده اند. از آنجایی که رشد عاطفی، فکری با رشد هوشی رابطه مستقیم دارد لذا اختلاف زیاد بین هوش و معلومات زن و مرد ممکن است باعث بروز اختلاف زناشویی بشود. آنچه به نظر لازم و ضروری می رسد این است که زن و مرد فرق زیادی از نظر طرز تفکر وسلیقه نداشته باشند چون در این صورت با هم توافق نخواهند کرد. البته ممکن است درازدواجی که زن خیلی با هوش تر از شوهر خود باشد مسأله ای پیش آمد نکند ولی اکثراًخطر از هم پاشیدگی وجود دارد. رشد اجتماعی با رشد فکری عاطفی رابطه دارد چون فردیکه از نظر اجتماعی رشد کرده طرز سازش و همکاری را با افراد بهتر می داند و بهمحدودیتهای خود واقف است، انتظارات اجتماعی را درک می کند و از بحران های دائمیزندگی جلوگیری می کند. به عبارت دیگر پختگی روانی و رشد اجتماعی عاطفی باعث می شودکه همسران معایب یکدیگر را بپذیرند، نقایص یکدیگر را بپذیرند، نقایص یکدیگر را بهرخ هم نکشند و در حالات مختلف انعطاف پذیری داشته و واکنش مناسب نشان دهند.

چنانچه زوجین از لحاظ سطح تحصیلات و طبقه اجتماعی با یکدیگرفاصله زیادی داشته باشند احتمال زیادی برای فراهم شدن شرایط ناسازگاری و همچنیندرگیری بین آنان وجود دارد.
دختری از طبقه بالا، دارای تحصیلات دانشگاهی و برخوردار ازتعلیم و تربیت و شخصیت مطلوب اگر با جوانی از طبقه پایین ازدواج کند که از فهم مسائل اجتماعی عاجز است، آداب معاشرت نمی داند، تحصیلات اندکی دارد، از حیث لباسپوشیدن و آداب معاشرت و صحبت کردن اشکال دارد، دیر یا زود ناآرامی و تنش بر زندگیآنان سایه خواهد افکند. زن از رفتار و گفتار و کردار همسر خود احساس خشم و نفرت میکند و در حضور دیگران حقارت و شرمندگی بر او عارض می گردد. هنگامی که در صدد اصلاحرفتار همسر برمی آِید ممکن است شوهر از تذکر زن خود آزرده و یا عصبانی شود و برتیرگی روابط افزوده گردد.امکان دارد که در عین اختلاف تحصیلی، زناشویی سعادتمندانه ای در اثر مدیریت و درایت طرفین پدید آید ولی بهتر است از ازدواجی که در آن اختلاف تحصیلی و طبقاتی خیلی زیاد است اجتناب کرد. زیرا هر چه زوجین از جهات مختلف با همشباهت بیشتری داشته باشند امکان خوشبختی و سعادتمندی آنان، افزایش خواهد یافت.
تشابه علاقه به زندگی زن و شوهر بایستی به زندگی و به ویژه ادامه زندگی زناشویی خود علاقه مند باشند. لازم است در جهان بینی طرفین، تمایل بهبقا و لذت بردن از زندگی وجود داشته باشد. چنانچه یکی از زوجین علاقه زیادی بهزندگی نداشته باشد و زیر بار مشکلات عاطفی، اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و شغلی قدخم کرده باشد و در گفت وگوهای خود از پوچی زندگی و رهسپاری به دیار نیستی نام ببرد در وضعیت روانی طرف مقابل خود نیز خلل وارد می سازد.شور و شوق زندگی، انجامفعالیتهای روزمره، امید به آینده و پیشرفتهای آن، پرورش فرزندان و بزرگ کردن آنان ولذت بردن از دیدار فرزند و نوه، شادی آفرین و امیدبخش است و زندگی و گذر عمر را برکام زوجین گوارا می سازد.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "خونه زندگی" کاری از گروه خانواده 29 خرداد ماه در ساعت 10:20 با حضور آقای دکتر رضا شریفی(روانشناس خانواده) به بررسی عوامل موثر در ازدواج موفق می پردازد

اخبار پربازدید

  • پخش زنده همایش بزرگداشت حضرت آیت الله علامه طباطبایی (ره) از رادیو معارف

  • اسفندیار قره باغی خواننده مشهور در گفت و گو با رادیو ایران اقامت در آمریکا را تکذیب کرد

  • برنامه سازان رادیو ایران در مراسم افتتاح رادیو انقلاب تقدیر شدند

  • لنت ترمز قطعه فوق ایمنی در خودرو

  • رادیو انقلاب در راستای وحدت و همدلی ملت روشنگر راه آینده باشد

  • مدیرعامل باشگاه پرسپولیس درگفت وگو با رادیو تهران

  • با حکم دکتر شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی؛

  • استفاده از ظرفیت های صدا و فضای مجازی برای ارتقاء مهارت های خواندن و شنیدن بچه ها

  • رادیو برنامه‌هایی در خور چهل سالگی انقلاب تهیه و تولید می‌کند.

  • تولید 3,2 میلیون تنی سیب در ایران