صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع


تعریف کودکان کار در کشورهای مختلف یکسان نیست اما بیشتر کارشناسان بر اشتغال کودکان زیر 15 سال برای توضیح این واژه اتفاق نظر دارند، در این بین مساله توانمند سازی این کودکان از طریق آموزش نیز مساله قابل توجهی است.


ایران نیز با پدیده کودکان کار رو به رو است کودکانی که به دلیل سن کم و نبود نظارت لازم در بسیاری از مواقع به آنها ظلم می شود و بر پایه ارزش واقعی کار خود حقوق دریافت نمی کنند. هر چند آمار دقیقی از شمار کودکان کار وجود ندارد .
بیشتر کودکان خیابانی، کودکان کار هستند که به علت فقر اقتصادی خانواده هایشان مجبور به کار در خیابان شده اند. از این رو هر روز در خیابان ها کودکانی مشاهده می شوند که دست های کوچکشان پینه بسته و زیبایی صورتشان زیر لایه های چرک و سیاهی پنهان شده و پاهای خسته آنها به کفش های پاره و نامناسب عادت کرده است.
اینها کودکانی هستند که به دور از هیاهوهای کودکی وظیفه دارند تا بخشی از هزینه زندگی خانواده خود را تامین کنند و باری سنگین و بیش از توانشان را بر دوش بکشند. برخی از این کودکان حتی شناسنامه هم ندارند و در برابر مقداری پول معامله می شوند.
برپایه قانون کار ایران، به کار گماردن کودکان کمتر از 15 سال و همچنین نوجوانان 15 تا 18 سال نیز در شغل های سخت و زیان آور ممنوع است. هر چند سال ها از تصویب این قانون و مقررات ممنوعیت کار کودکان و نوجوانان می گذرد اما شواهد نشان می دهد که این قانون ها در بسیاری از مواقع اجرا نمی شود و استفاده از این قشر جامعه در شغل هایی مانند نانوایی، آهنگری و قالیبافی مرسوم است.

یکی از اهداف مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده ، حمایت های روانی اجتماعی از کودکان کار و خیابان و توانمندسازی خانواده و کودک است .همچنین کاهش ساعات کار کودکان از اهداف مورد توجه است.
فراهم آوردن زمینه تحصیل ، طی کردن مسیر رشد و تکامل شخصیت، توجه به اوقات فراغت این کودکان و تأمین نشاط آنها از اهداف مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده است چراکه این کودکان در حقیقت دوران کودکی مناسبی را تجربه نمی کنند.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "نیم نگاه" کاری از گروه اجتماعی سه شنبه 22 خرداد ماه در ساعت 12:00 به بررسی اهمیت توانمند سازی کودکان کار از طریق آموزش می پردازد.

اخبار پربازدید

  • قدم زدن در خیابان ایران با یاد حماسه سازان هم پیمان این سرزمین

  • شوخی با تعمیرکاران رادیاتور در «عصر صبا»

  • بررسی چگونگی و چرایی ترویج کتابخوانی برای زنان شهر نشین در «کتاب بان»

  • نقد و بررسی کتاب خوشنویسی اسلامی در «سیم و زر»

  • گفتگو با منوچهر صهبایی در وقتی خیال در میزند

  • نگاهی به اشعار عمران صلاحی در شاعر در آینه

  • پخش سریال جدید « قوطی کبریت» از « قوطی کبریت»

  • زندگی استاد ابوالحسن صبا در«ردپای قلم»

  • خبر خوش کانون پرورش فکری برای روشندلان؛ آمارانتشار کتاب به خط بریل افزایش یافته است

  • مولفه های هویت اسلامی ایرانی در " دیار سلمان"