صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی گفت:اگر رادیودر موضوع قرآن حرفی برای گفتن دارد و می تواند بین سایر رسانه های دیگر عرض اندام کند به خاطر این است که کشور ما مهد علمایی است که در محضر قرآن کریم تربیت یافته و خدمت کرده اند.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا در بیست وپنجمین روز ماه مبارک رمضان با حضور دکترحمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی ، استاد حاج شیخ حسین انصاریان ،دکتر رضا قدیمی معاون فضای مجازی سازمان صدا و سیما ،مهندس بیانی ، مهدی شاملو منتظرمقدم مدیر تولید چندرسانه‌ای ،استاد هاشم زاده حریصی ،چهره های برجسته قرآنی ،مفاخر قرآنی ،دوستداران کلام وحی از پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا رونمایی شد.
دکتر حمید شاه آبادی با سلام و درود و صلوات بر پیامبر عظیم الشان اسلام ،انبیاءواولیای الهی ،امام راحل وبنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری گفت:خوشحال و خرسندم از اینکه در ماه مبارک رمضان رسانه ملی در معاونت صدا دومین خدمت ویژه قرآنی را به ساحت قرآن و به حضور مردم تقدیم کرد.
وی با بیان اینکه در برابر شخصیت های بزرگی چون استاد حاج شیخ حسین انصاریان بنای صحبتی ندارم تصریح کرد:حضورم به نشانه تقدیر است که این افتخار را برای معاونت صدا به وجود آوردند.بعد از افتتاح رادیو تلاوت و تقاضاهای شنونده ها که انتظار دارندفعالیت این رادیو فقط منحصر به ماه رمضان نباشد ،وارد اقدام وحرکتی قرآنی می شویم که نقش رسانه ملی منحصر به فرد است.
معاون صدای رسانه ملی خاطر نشان کرد: با افتتاح دو رادیوی تلاوت و ترتیل تلاش نمودیم که فرصتهای بیشتری را برای انس مردم با قرآن کریم فراهم کنیم.در حال حاضر رادیو قرآن این افتخار را از آن خود کرده که با مجموعه ای 24 ساعته مفاهیم و مبانی قرآن را به درستی بیان کند و برای 520 هزار معلمی که در آموزش و پرورش خدمت می کنند ،آموزش داشته باشد .
وی با بیان خبر خوبی برای علاقمندان به حفظ قرآن کریم گفت: بعد از ماه مبارک رمضان رادیو ترتیل در اپلیکیشین ایرانصدا و سایر درگاه های اینترنتی بر روی صفحه نما به کار خود ادامه می دهد.در این اقدامی که در محضر شمائیم رسانه ملی به عنوان بزرگترین تولید کننده سمعی و بصری قرآن کریم در طول 40 سال گذشته افتخاراتی را آفریده و سفره ای را به نام پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا پهن میکند که در کنار زحمات ارزشمند همه عزیزانی نشسته ایم که در طول دهه های گذشته به تولیدات سمعی با محوریت قرآن کریم پرداخته که ده ها تلاوت منحصر به فرد ،ترجمه و ترتیل است.
معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه این گنجینه سرمایه عظیمی است تصریح کرد:وظیفه رادیو این است که درگاه انتشار را در اختیار مردم قرار دهد.
وی بالاترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران را سرمایه شخصیت های ارزشمند قرآنی دانست که به برکت نظام اسلامی تربیت شده وحرکتهای قرآنی که صورت گرفته این شخصیت ها را ارائه و معرفی می کند.
شاه آبادی تصریح کرد: اگر رادیو در موضوع قرآن حرفی برای گفتن دارد و بین رسانه های دیگر قدرت عرض اندام دارد همه اینها به خاطر این است که کشور ما مهد علمایی است که در محضر قرآن کریم تربیت یافته و خدمت کرده اند. ما صاحب سرمایه هایی همچون جوادی آملی و حاج شیخ حسین انصاریان هستیم که همه عمرشان را در خدمت قرآن گذاشته اند .واین از وظایف رادیوست که این داشته عظیم و سرمایه را پاس بدارد و عرضه کند.
وی با بیان اینکه تولیدات قرآنی در این چند دهه قابل مقایسه با گذشته نیست تصریح کرد: رادیو با پشتوانه این تولیدات و سرمایه های عظیم تلاش می کند تا سبک زندگی قرآنی را برای شهروندان ترویج نماید .خواه ناخواه ما در هجمه زندگی غربی هستیم.و جوانان ما دفاعی جزءارائه الگوهای قرآنی ندارند .رادیو بایستی سرمایه ها را تبدیل به نسخه ای قابل بهره برداری در زندگی مردم کند.
معاون صدای رسانه ملی خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم در کشور به سبک زندگی ایرانی – اسلامی، زندگی کنیم باید از لحظه لحظه عمرمان استفاده کنیم واین فرصت را همکارانمان در رادیو فراهم کنند تا مردم از لحظات خود برای شنیدن کلام وحی و معارف قرآنی بهره ببرند.
شاه آبادی با اشاره به پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا از ویژگی های این پایگاه را مرجعیت افکار عمومی دانست و افزود: ترجمه و تفسیری که ارائه می شود بایستی صحت آن برای مخاطبان رادیو اطمینان آور باشد تا به عنوان سند افتخار ارائه شود.
در ابتدای آیین راه اندازی و رونمایی از پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا استاد حاج شیخ حسین انصاریان با بیان صحبتهایی گفت:کرارا در این ماه مبارک رمضان بر زبان ملکوتی اهل بیت می شنویم که خداوند مهربان به ماه رمضان کرامت ،شرافت و عظمت عطاء کرد.خودرمضان در عالم ملکوتش ظرفی است که پروردگار عالم با ارزش ترین زمان را که یک شب است در این ظرف قرار داده است.
وی در خصوص عظمت شب قدر با بیان اینکه این یک شب از 30 هزار شب در این عالم ،نور ،انرژی و قدرت معنوی اش بهتر است گفت: اگر انسان بخواهد قرآن مجید را به حقیقت ببیند بهترین راه این است که که به 52 اسمی که خود پروردگار روی قرآن مجید گذاشته مراجعه کند.که هر 52 نام مبارک این کتاب را مفسر بزرگ شیعه در قرن هفتم ابوالفتوح رازی بیان کرده که می طلبد مفسری این اسامی را تفسیر کند و شان وحقایق این اسامی را برای مردم بیان کند تا قرآن کریم در حدی از طریق اسم و اسامی شناخته شود.
حاج شیخ انصاریان با بیان اینکه قرآن مجید فضل الله ونورالله است وبر این اساس گرچه سوره ها و آیات از لحاظ الفاظ محدود است ولی از نظر حقیقت نامحدود است.ظاهر وباطن آن عمیق است و این بی نهایت بودن قرآن را نشان می دهد.چون قرآن ناقل کلام امیر المومنین (ع) و مقداد بن اسود ست ادامه داد: وجود مبارک حضرت ابی عبدالله الحسین بنا به نقل فخر رازی مفسر بزرگ اهل سنت در جلد اول فرمودند :تمام محتوای 113 کتاب گذشته به کتاب خدا و قرآن مجید منتقل شده است .نگاه ابی عبدالله الحسین (ع)به قرآن این است که قرآن همه وحی الهی در دوران نبوت است.و این کتاب حسنات و محسنات و زیبایی های همه کتابهای آسمانی را دارد.
حاج شیخ انصاریان با بیان خاطره ای از دورانی که طلبه بودند و در قم خدمت وجود مبارک علامه طبا طبایی بزرگترین مفسر قرآن کریم برای زیارت می رسیدند ،اشاره کرده و گفت:در موقعیتی نبودم که بتوانم در دروس ایشان شرکت کنم خیلی کار می برد تا ذهن و فکرم آماده برای حضور در محضر این انسان الهی شود. وقتی هم آماده شدم ایشان از درس دادن و انتقال حقایق به خاطر کسالت بازمانده بودند همین که آن چهره را می دیدم خیلی با ارزش بود و از نعمتهای خاص خداوند بر من بود .
وی با اشاره به راه اندازی و رو نمایی از پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا تصریح کرد:کاری که شما پایه گذاری کردید در حقیقت کاری است که اولا خداوند متعال این کار را با لغت ابلاغ و مشتقاتش بیان کرد. کار را از خود قرآن مجید انتخاب کردید و عمل می کنید.این کار بسیار با عظمتی است چون در رابطه با قرآن عظیم و حکیم است .
حتما خداوند متعال در شما ومدیران این معاونت پاکی دیده که قرآن را در دستتان سپرده تا بتوانید مفاهیم قرآن را به جهانیان برسانید البته این کار اگر هنرمندانه به مردم برسد ،مردم آماده پذیرفتن هستند.
وی با اشاره به حدیثی از امام رضا (علیه السلام) با این مضمون که گوینده بایستی روایت را هنرمندانه،با عاطفه ومحبت وعالمانه به اعماق قلب مردم انتقال دهد ،تاکید کرد: بیش از 50 سال است که از طریق منبر با مردم در ارتباطم .خیلی ها معتقدند کسانی قابل تغییر نیستند در صورتی که خداوند جهت تغییر کردن را در سرشت انسان قرار داده و خیلی هم با ارزش است.
استاد انصاریان با اشاره به واقعه کربلا گفت: امام حسین (ع) از روز دوم محرم تا عصر عاشورا، خود برادران ویارانشان در این هشت روز دین خدا را تبلیغ کردند و زبان مبارکشان را برای تبلیغ دین خدا به کار گرفتند .حدود 30 هزار نفر زحمت کشیدند تا سه نفر دین را پذیرفتند که اولین آنها «حربن یزید ریاحی » و دو برادر بود.اگر کربلا جزء برای هدایت این سه نفر رخ نداده بود بازهم می ارزید.
وی با اشاره به مسئولان راه اندازی پایگاه جامع قرآنی ایرانصداگفت:با نگاه حقیقت بین کارتان را نگاه کنید و لمس کنید .چون عنایت و لطف خاصی به شما شده است بنابراین با رغبت بیشتر این کار کامل وجامع را به دست ملت اسلامی بدهید.
حاج شیخ انصاریان در خصوص تفسیر 30جلدی اش گفت:با عنایت خاص پروردگار دوصفحه ای را برای تفسیر 30 جلدی ام نوشته که می خواهم ابتدای آن بیاورم.البته نه کار تفسیر و ترجمه از من نبوده من ابزار ی در دست پروردگار عالم بودم که قلم توی دستم را حرکت داد و اینترجمه و تفسیر به وجو آمد.به شدت خودم را نسبت به این موهبت الهی شرمنده می بینم .شاید خیلی هم گریه کرده باشم که من کجا و تفسیر قرآن کجا؟
وی با بیان اینکه پاداش این ترجمه را تقدیم روح مطهر حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام نموده است گفت:ویرایش عالمانه ،ادیبانه از ترجمه قرآن دارم که چند جلد آن را تقدیم محضر آقای شاه آبادی کرده تا اگر آیندگان خواستند ترجمه گویایی انجام بگیرد.
در بخشی از این برنامه که به صورت زنده از شبکه های رادیویی قرآن ،معارف ،جوان وایران پخش می شد ،نخستین صفحه کلام الله مجید ،سوره حمد توسط حاج شیخ انصاریان قرائت شد .
در انتهای برنامه با حضور از اساتید ، برجستگان قرآنی کشور استاد دکتر حمید رضا مستفید در برنامه«محضر قرآن» ،استاد حافظ کل قرآن شهریار پرهیزگار که مردم نخستین ترتیل را با صدای اوشنیدند ، استاد محمد حسین سعیدیان قاری و موذن قرآنی ،استاد سید مهدی سیف در برنامه های آموزشی رادیو ،استاد عباس امامجمعه شنونده رادیو ترتیل ،استاد و پزشک حاذق ارولوژیست حسین کرمی در دوره های ترتیل خوانی ، استاد بهروز یاری گل که مخاطبان رادیو قرآن روزهای شنبه در برنامه «صراط» آموزش های قرآنی اورا می شنوند و استاد حاج محمد رضا پور زرگری تقدیر شد.
قابل ذکر است این تولید قرآنی به تهیه کنندگی مسعودرضا خالقی وصدای فاخر سه اساتیدرادیویی رضا خضرائی،سعید بارانی و سعید توکلی ونظارت خانم قاسم آبادی تهیه و تولید شده است.
پایگاه جامع قرآنی ایرانصدا به نشانیwww.guran.iranseda.ir قابل دریافت است.

اخبار پربازدید

  • پیام تسلیت معاون صدا به مناسبت درگذشت «صادق عبداللهی»

  • صادق عبداللهی از نامداران طنز رادیو به آسمان پیوست

  • دلایل "انتخاب‎های اشتباه" به روایت طنز

  • سطح روابط سیاسی ایران و عمان بالاست

  • بازار مسکن با کاهش عرضه مواجه است

  • زعفران محصول انحصاری ایران

  • روز جهانی استاندارد در "رادیو سلامت"

  • صداوسیما رسانه برتر بازیهای پاراآسیایی جاکارتا شد

  • حرفهایی طنز درباره اعداد رند و باورهای افراد در رادیو صبا

  • دولت تغییر کاربری در جنگل ها را ممنوع کند