صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 23 اردیبهشت، با حضور دکتر هویک بهبو، کارشناس حقوقی، درباره نحوه رسیدگی به اختلافات ورزشی به ارائه توضیحاتی پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر هویک بهبو، کارشناس حقوقی، در پاسخ به این پرسش که آیا همه اختلافات ورزشی به دادگاه ارجاع داده می شود، اظهار کرد: ما راه کارهای متفاوتی برای حل و فصل خصومت و رسیدگی به اختلافات طرفین داریم که شامل میانجیگری، حکمیت، داوری و یا مراجعه به مراجع قضایی می شود. در مسائل ورزشی، اختلافات در فدراسیون ها توسط کمیته های انضباطی یا کمیته های اخلاق و مراجع تجدید نظر رسیدگی و حل و فصل می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فضای ورزشی و روحیه ورزشکاران خاص است و می طلبد که رسیدگی خاصی به مسائل آنها شود، در آیین نامه اینطور پیش بینی شده که تمامی اختلافات ناشی از فعالیت های ورزشی درون فدراسیون ها حل و فصل شوند و ترجیحاً به دادگاه ها ارجاع داده نشوند. نکته ای که وجود دارد، این است اختلافات باید به نحوی باشد که مؤثر در فعالیت های داخل آن فدراسیون باشد. به تعبیری اختلافات مربوط به باشگاه ها، اعضای لیگ، بازیکنان و مقامات رسمی باشد. به نحوی که در برگزاری مسابقات و یا فعالیت های ورزشی تأثیرگذار باشد؛ درغیر اینصورت می توان در دادگاه هم به آن رسیدگی کرد.
دکتر بهبو تصریح کرد: اگر در یک بازی ناداوری شود و یک تیم به ناحق صعود کند، این مسئله در صلاحیت فدراسیون است و در کمیته انضباطی به آن رسیدگی می شود. این مشکل را نمی توان به صورت مستقیم در دادگاه مطرح کرد و از دادگستری خواست که به مسئله رسیدگی و نتیجه بازی را باطل اعلام کند. زیرا این موضوع تخصصی است. نیاز به متخصصین ورزشی دارد و بهتر از فدارسیون مربوطه کسی نمی تواند به درستی راجع به آن قضاوت کند. همچنین بهتر است صاحب نظران امر ورزش به موضوع بپردازند و در مراجع حقوقی عمومی با ساز و کاری که دارد، مطرح نشود. زیرا پسندیده نیست که ورزشکاران و قهرمانانمان در آن فضا حضور پیدا کنند.
برنامه "ورزش در آینه قانون" با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که یکشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

اخبار پربازدید

  • در آیین تجلیل از عوامل برنامه سازان طرح تابستانی «قرآن کتاب زندگی» مطرح شد؛درخواست دکتر شاه آبادی از جامعه قرآنی برای پیگیری برنامه ها/آغاز طرح پاییز

  • صنعت تایر ایران حرف اول را در منطقه می زند

  • کنوانسیون پالرمو مخالف اصل استقلال ایران

  • شکوفایی روستاها با طرح «روستای بدون بیکار»

  • «مستند عکاسان جنگ» از رادیو تهران

  • تحلیل مسائل روز اقتصادی در «مرورگر 1332»

  • بررسی راه های پیشگیری از هاری در "مجله پزشکی"

  • معاون صدا از گزارشگران رادیو ورزش تقدیر کرد

  • رادیو تهران؛ «بیسیم چی» روایتگر دفاع مقدس

  • مراسم تودیع سرکار خانم زهره بزرگ در رادیو فرهنگ برگزارشد