صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد، گفت: فراخوان ارسال آثار و تجربیات موفق مسجدی در ماه رمضان اعلام می شود و در پایان آذرماه مصادف با ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) همایش ملی مسجد طراز اسلامی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت الاسلام صداقت، معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با حضور در برنامه "افق" با اشاره به برنامه های دهه تکریم و غبارروبی مساجد در دهه آخر ماه شعبان گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قبل از ماه رمضان مسجد را آماده می کردند چون ماه رمضان هم بهار قرآن است هم بهار مسجد لذا مساجد حالت غبارروبی به خود می گرفتند و عطرافشانی می شدند و این کلمه غبارروبی شکل گرفت.
وی خاطرنشان کرد: چند سال اخیر به تدبیر مرکز رسیدگی به امور مساجد تکریم به مساله غبار روبی اضافه شد به این ترتیب که علاوه بر ظاهر مسجد غباری که روی کارکردهای مسجد نشسته و مساجد را از آنها دور کرده برداشته شود.
حجت الاسلام صداقت اظهار کرد: با توجه به اینکه مسجد یک نهادی است که خدای متعال برای مردم نهاده و مردم متولی مسجد هستند، آن را می سازند، اداره می کنند و رونق می دهند، مرکز رسیدگی به امور مساجد تشکیلاتی است نقش هدایتی، حمایتی و نظارتی دارد.
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه بنای ما متولی گری مساجد نبوده بلکه سعی مرکز بر این است که مساجد کارکردهای اصلی خود را پیدا کنند و راه را گم نکنند، تصریح کرد: ما دنبال این هستیم که مساجد با همت مردم و متولیان مسجد که امنای مسجد و امام جماعت و خادم مسجد هستند، رونق بیشتری پیدا کند و کارکردهایش زنده شود.
وی با اشاره به فعالیت های مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: یک سری از برنامه های ما بر می گردد به توانمند سازی کارگزاران مسجد، ائمه جماعات و خدام و امنا که از لحاظ مهارتی و آموزش آنها را توانمند کنیم و روش مدیریت فرهنگی مسجد را آموزش دهیم، ایده های جدید بدهیم و یک سری رویکردهای برنامه ای که باعث فرهنگ سازی در حوزه مسجد شود.
حجت الاسلام صداقت با اشاره به توانمند سازی ائمه جماعات و کارگزاران مسجد و فرهنگ سازی در حوزه مسجد، ادامه داد: بر این اساس دهه تکریم مساجد بهانه ای است تا مسجد که مرکز جامعه اسلامی و محوریت سبک زندیگ دینی دارد، برگردد در افکار و لسان مردم و باید در این حوزه گفتمان سازی کنیم.
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه حدود 72 هزار مسجد در سطح کشور داریم که تعدادش بسیار کم است، افزود: یعنی به ازای هر هزار نفر یک مسجد داریم که کم است چرا که بر اساس استاندارد جهانی برای هر 500 نفر یک مسجد لازم است ما به دو برابر این رقم احتیاج داریم، همچنین در تهران باید 10 هزار مسجد داشته باشیم که 3 هزار مسجد بیشتر نداریم.
برگزاری همایش مسجد طراز اسلامی با هدف ارتقای شاخص های مساجد کشور
حجت الاسلام میر تاج الدینی، مشاور رئیس سازمان صدا و سیما در ادامه در گفتگوی تلفنی با اشاره به برگزاری همایش مسجد طراز اسلامی گفت: بیش از یک سال است که بر روی این طرح کار شده و همه ارکان هایش مشخص شده است و سازمان صدا و سیما در این همایش در جهت بستر سازی برای فرهنگ سازی مسجد طراز اسلامی و ارتقای شاخص های مساجد کشور و همچنین ترویج حضور مردم در مساجد و مطالبه و انتظارات مردم نسبت به مساجد کار می کند.
وی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت صدا و سیما سه قرارگاه مدرسه، بسیج و مسجد مورد توجه خاص و ویژه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: برگزاری این همایش نیز در راستای فعالیت های این قرارگاه با اقدام مشترک بین صدا و سیما و مرکز رسیدگی به امور مساجد صورت خواهد گرفت، قرار است این همایش در سطح کشور و هر سال با هدف ارتقای جایگاه مساجد در جامعه و شاخصه های لازم برای یک مسجد در طراز جامعه اسلامی برگزار شود.
حجت الاسلام میر تاج الدینی با اشاره به شاخصه های مسجد طراز اسلامی اظهار کرد: یکی از این شاخص ها "مسجد برقرار" است که مرکز رسیدگی به امور مساجد روی این مساله کار کرده و پیشنهادات خوبی دارد، یکی دیگر از شاخص ها "ارائه خدمات افتخاری در مساجد" است؛ چون مساجد مردمی اداره می شوند و اقشار مختلف و صنوف مختلف در مسجد حضور دارند هر کدام می توانند به صورت افتخاری به اهل مسجد و محله مشورت دهند و ارتباط مردم با مسجد را بیشتر کنند و مسجد به عنوان کانون اصلی محله به حساب بیاید.
مشاور رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به ارائه خدمات اجتماعی مانند انفاق، صندوق های قرضه الحسنه و ستاد جهیزیه در مساجد تصریح کرد: مساجد در عین حال که جایگاه نماز و عبادت است جایگاهی برای تحقق انفاق و خدمت به مردم باید باشد همچنان که نماز مستمر است انفاق هم باید روزانه باشد، در همایش مسجد طراز اسلامی این مولفه ها پیگیری و گفتگو می شود و علاوه بر معرفی مساجد نمونه تجربه های خوب مساجد ارائه و به عنوان الگو مطرح می شود.
وی با بیان اینکه خدمات درمانی و آموزش و اخلاق اسلامی جز شاخص های مسجد برتر و طراز است که با توجه به شرایط هر محله جز کارکردهای مساجد بوده است، ادامه داد: مدارس قبل از این شیوه مدرن در مساجد برقرار بوده حتی در تاریخ مشروطه اولین مدرسه مدرن که به شیوه جدید در ایران شکل گرفت در مسجد بوده، همیشه در کنار مدارس حوزه های علمیه شکل گرفته، خیلی از مساجد در کنار خود درمانگاه دارد و در کنار مراکز تجاری و بازار بوده که موضوع خدمات افتخاری در همایش در این راستاست.
حجت الاسلام صداقت در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری همایش مسجد طراز اسلامی گفت: اصلی ترین هدف این همایش فرهنگ سازی و گفتمان سازی در حوزه مسجد است این فرهنگ سازی جدای اینکه حضور مردم را در مساجد پر رونق تر می کند و مردم با فرهنگ مسجدی شدن ارتباط می گیرند این مطالبه را از کارگزاران و امام جماعت ایجاد می کند؛ که چرا ما به مسجد طراز نزدیک نیستیم.
وی ادامه داد: به این معنی که بعضی مساجد کارکرد اجتماعی، آموزشی و تربیتی دارند و بعضی هم خیلی از این مساله فاصله دارند، باید اتفاقی بیفتد که مساجدی که دارای ظرفیت هستند خود را به آن طراز برسانند، ما اعتقاد داریم یکی از هسته های تاثیرگذار در جامعه اسلامی مسجد است که باید فعال شود و برای فعال سازی باید مطالبه مردم از کارگزار صورت گیرد.
حجت الاسلام صداقت افزود: برای رسیدن به شاخص های مسجد طراز اسلامی، آموزش لازم است ولی تا مطالبه مردم و درخواست از سوی مردم نباشد اتفاق خاصی نمی افتد، حمایت مردمی و مطالبه مردمی لازم است تا یک مسجد به طراز برسد به طور مثال در زلزله کرمانشاه مسجد شد مرکز و بیش از پنج میلیارد تومان در پنج روز اول در مساجد تهران جمع شد و به کرمانشاه رسید.
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه وقتی مساجد طراز معرفی شوند و مستندهایشان به تصویر در بیاید ما به اهداف خود می رسیم، تاکید کرد: در این میان نقش فرهنگ سازی هفتاد درصد و آموزش سی درصد است، اگر بخواهیم مساجد به سمت مسجد طراز پیش بروند نقش مهم تر را فرهنگ ایجاد می کند که این همایش به این مساله کمک می کند.
وی با اشاره به تقویم زمانی همایش مسجد طراز اسلامی گفت: فراخوان ارسال آثار و تجربیات موفق مسجدی در ماه رمضان اعلام می شود و در هفته آخر مرداد ماه همایش های استانی برگزار و از برگزیدگان استانی تقدیر می شود و در پایان آذرماه مصادف با ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) همایش ملی مسجد طراز اسلامی در سطح کشوری در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام صداقت با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان در مساجد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نسبت مسجد با قرآن نسبت پررنگی است و از طرفی رمضان ماه بهار قرآن است و مهد قرآن مساجد است باید کار ویژه ای صورت گیرد لذا برپایی کرسی های تلاوت و کرسی های تفسیر از مهمترین فعالیت های مساجد است به این ترتیب که ائمه جماعاتی که می توانند تفسیر بگویند یا مبلغین در این حوزه برنامه ای برای تفسیر قرآن تدارک خواهند دید.
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به برگزاری مسابقات حفظ قرآن در مساجد اظهار کرد: با توجه به اینکه برنامه های شب های قدر در مساجد رونق دارد، توصبه می کنیم به مساجد که هر کار نیکی که می توانند راه اندازی کنند از ماه رمضان شروع کنند لذا افتتاح های زیادی در مساجد در این ایام صورت می گیرد مثل راه اندازی صندوق های قرض الحسنه، سال گذشته طرح هر مسجد یک جهیزیه را در ماه رمضان راه اندازی کردیم و در سطح شهر تهران 120 جهیزیه از مساجد هدیه شد.
وی با اشاره به مساله مساجد نیمه کاره تصریح کرد: قسمتی از این مساله برمی گردد به حوزه قانون گذاری و نهادهای تاثیرگذار که اشکالات قانونی کار را رفع کنند، به طور مثال بر اساس قانون باید در شهرک های تازه ساز زمینی به مسجد اختصاص داده شود ولی مثلا در شهرک شصت هزار نفری یک مسجد ساخته می شود که ضعف قانونی است، بخش دیگر مساله بودجه است، بودجه دولتی برای این کار وضع نشده دولت می تواند پشتیبانی کند چراکه بودجه مرکز رسیدگی به امور مساجد یاری کننده قصه نیست بنابراین مردم این اهمیت را قائل شوند و در این خصوص کمک کنند.

اخبار پربازدید

  • در آیین تجلیل از عوامل برنامه سازان طرح تابستانی «قرآن کتاب زندگی» مطرح شد؛درخواست دکتر شاه آبادی از جامعه قرآنی برای پیگیری برنامه ها/آغاز طرح پاییز

  • صنعت تایر ایران حرف اول را در منطقه می زند

  • کنوانسیون پالرمو مخالف اصل استقلال ایران

  • شکوفایی روستاها با طرح «روستای بدون بیکار»

  • «مستند عکاسان جنگ» از رادیو تهران

  • تحلیل مسائل روز اقتصادی در «مرورگر 1332»

  • بررسی راه های پیشگیری از هاری در "مجله پزشکی"

  • معاون صدا از گزارشگران رادیو ورزش تقدیر کرد

  • رادیو تهران؛ «بیسیم چی» روایتگر دفاع مقدس

  • مراسم تودیع سرکار خانم زهره بزرگ در رادیو فرهنگ برگزارشد