صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اظهار داشت: در پروانه صادر شده برای فعالیت قهوه خانه های کشور موضوع با عنوان عرضه ی قلیان در این مکان وجود ندارد، در حالی که اساس نامه ی این صنف سرو قلیان را قید کرده است.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی قهوه خانه ها کشور، با حضور دکتر بهزاد ولی زاده (رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر بهزاد ولی زاده با اشاره به فعالیت گسترده شرکت های دخانیات در سراسر دنیا، گفت: در حال حاضر صنایع دخانیاتی با هر ترفند و تدبیری به دلیل سود بالایی که این صنعت برای آن ها دارد در امور مختلف دولت ها و حوزه های گوناگون اقتصادی دخالت می کنند.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: بسیاری از شرکت های دخانیات همواره به خاطر سودهای کلان خود به مرگ مردم راضی هستند.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به این که در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت 181 کشور عضو دارد، اظهار داشت: کشور ایران جزو اولین کشورهای عضو شده در سازمان جهانی بهداشت است، در حالی که امروزه بسیاری از کشورهای جهان رغبت زیادی به عضویت در این سازمان دارند.

وی با اشاره به نوع فعالیت قهوه خانه ها در کشور، عنوان کرد: در پروانه صادر شده برای فعالیت قهوه خانه های کشور موضوع با عنوان عرضه ی قلیان در این مکان وجود ندارد، در حالی که اساس نامه ی این صنف سرو قلیان را قید کرده است.

دکتر بهزاد ولی زاده با اشاره به این که ممنوعیت استفاده از قلیان در سال 1386 با فشارهای متعدد صنف قهوه خانه دارها برداشته شد، خاطر نشان کرد: برخی از دانشگاه های علوم پزشکی در کشور بعد از رفع ممنوعیت مصرف قلیان موفق شدند تا با هماهنگی حوزه ی قضایی خود این ممنوعیت را در محدوده ی خود ادامه دهند.

وی با بیان این که امروزه 32 دانشگاه علوم پزشکی حوزه ی تحت پوشش خود را از عرضه ی قلیان عاری کرده اند، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر 7 میلیون نفر در سال بر اثر مصرف مواد دخانیاتی در جهان به مرحله مرگ می رسند، به طوری که این حوزه می تواند یکی از مخاطره آمیز ترین رفتاری باشد که موجب انسان ها در جهان می شود.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

اخبار پربازدید

  • بررسی تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی در "رادیو سلامت"

  • شاه آبادی: راهکار ویژه پیشگیری از سوانح را هنرمندان رسانه ملی ارائه می‌دهند/وزیر بهداشت: صداوسیما باید فرهنگ استفاده از وسیله نقلیه را جا بیندازد

  • آقای بازیگر ایران بسیار قدر دیده شد

  • مدیر رادیو قرآن از محل برگزاری مسابقات سراسری قرآن بازدید کرد

  • "از چشمه سار درایت" ویژه برنامه شهادت امام محمد باقر (ع) در رادیو فرهنگ

  • سندرم تونل مچ دست در فراسوی رادیو سلامت

  • رادیو معارف در سوگ یادگار کربلا

  • رادیو تهران: سفر به اردبیل با « اینجا پایتخت نیست»

  • علیرضا تغابنی برنده جایزه آکادمی سلطنتی دورفمن در خشت و خیال

  • سرگذشت هنری مرحوم محمد عبادی از رادیو ایران