صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس بازار ارز گفت: در حال حاضر بیشترین سهم تعیین قیمت دلار دربازار کشور مربوط به بانک مرکزی است.

مهرداد میرزازاده در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به نظام های تعیین نرخ ارز در ممالک مختلف جهان افزود: نرخ ارز ثابت، چند گانه و شناور مدیریت شده از جمله این نظام هاست.

وی همچنین در مورد نظام نرخ ارز ثابت اظهارداشت: کشورهایی که به لحاظ منابع ارزی مشکلی ندارند و در عین حال از ثبات سیاسی و اقتصادی مناسبی برخوردارندطبق معمول از این روش استفاده می کنند.

این کارشناس با اشاره به نظام چند گانه نرخ ارز گفت: نظام مزبور طی دهه 60 و 70 در ایران اعمال و به کالاهای مختلف با نرخ های متفاوتی ارز تخصیص داده می شد.

وی در خصوص نرخ شناور مدیریت شده نیز افزود: در این نظام نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شودولی بانک مرکزی جهت جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی و تعادل بخشی به بازار در این عرصه مداخله می کند.

میرزازاده در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهارداشت: روش تعیین نرخ ارزدر ایران مبتنی بر نرخ شناور مدیریت شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارز در نیمه دوم سال جاری بویژه در دی و اوائل بهمن دچار جهش قیمتی شد بنابراین با ورود به هنگام بانک مرکزی دراین زمینه می توانست ضمن مدیریت بهتر نرخ ها ،تعادل بازار را نیز حفظ کند.

این کارشناس بازار ارز افزود: طبق معمول قیمت نرخ ارز در نیمه دوم سال بواسطه رشد تقاضا در بازار جهت واردات کالاهای مورد نیاز شب عید از سوی واردکنندگان بر مدار افزایشی قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: کاهش نرخ دلار نسبت به روز گذشته ناشی از ورود بانک مرکزی به این بازار بوده است.

میرزازاده تصریح کرد: در حال حاضر بخش عمده ای از قیمت نرخ ارز را در کشور بانک مرکزی مدیریت می کند مگر اینکه تورم انتظاری ایجاد و خریداران خانگی دلار به این عرصه ورود پیدا کنندو طبق معمول رفتار مشتری های قابل پیش بینی نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر تورم انتظاری ایجاد و خریداران خانگی دلار به این عرصه ورود پیدا کنند در چنین شرایطی کنترل از دست بانک مرکزی خارج خواهد شد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • تقدیر از عوامل برنامه ساز رادیو معارف

  • آیین معنوی خطبه خوانی پرسنل رادیو معارف در حرم کریمه اهل بیت سلام الله علیها

  • مجلس برای پایگاه های تابستانی ردیف بودجه اختصاص دهد

  • نشست مشترک معاون صدا با مدیران پخش شبکه های رادیویی

  • معاون صدا رسانه ملی مطرح کرد

  • شنا تا رعایت کامل بهداشت ممنوع!! رادیو سلامت بررسی می کند.

  • اقدامات سازمان بهزیستی برای رفع معضل حاشیه نشینی

  • آیین رونمایی از کتاب دستاورد بیست ساله رادیو معـارف

  • آیین رونمایی از کتاب دستاورد بیست ساله رادیو معـارف

  • افزایش 5 تا 7 درصدی قیمت کالاها