صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: نرخ ارز باید براساس سیاست های پولی کشور تعیین شود در حالی که طبق وضعیت مالی دولت تعیین شده است.

ماشاءالله عظیمی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد با تاکید بر اینکه ارز در اقتصاد کشور یکی از مهمترین مولفه هاست، افزود: بنابراین در تعیین نرخ آن باید به نظرات بخش غیردولتی و خصوصی در سه اتاق تعاون، اصناف و بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی توجه ویژه ای شود.

وی اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده 68 درصد اعتبارات به شرکت های دولتی اختصاص یافته که با اصل 44 قانون اساسی مغایر است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران ادامه داد: بودجه 97 نسبت به بودجه سال قبل 6.1 درصد افزایش یافته در صورتی که طی شش ماه نخست امسال تنها 63 درصد از بودجه پیش بینی شده، تحقق یافته که این امر نشان دهنده تدوین غیرواقعی بودجه است.

وی همچنین گفت: در راستای چابک سازی دولت و تعادل میان درآمدها و هزینه ها طبق قانون برنامه ششم توسعه، حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه های اجرایی کشور باید در طول سال های این برنامه حداقل به میزان 15 درصد نسبت به وضع موجود در سال دوم برنامه کاهش یابد.

عظیمی با بیان اینکه در بودجه سال 97 به کوچک سازی 15 درصدی دولت توجهی نشده است، افزود: وابستگی بودجه سال آینده به نفت بیشتر شده که باوجود نوسان در قیمت آن اقتصاد کشور شکننده ترخواهد شد.

وی اظهارداشت: در مبحث مالیات، درآمدهای مالیاتی طبق لایحه بودجه سال آینده نسبت به بودجه 96 به میزان 15 درصد افزایش یافته در صورتی که طی شش ماه نخست امسال تنها 74 درصد درآمدهای مالیاتی تعیین شده، تحقق یافته است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران ادامه داد: لایحه بودجه 97 باید بر اساس منابع واقعی و نه بر اساس نیازهای دولت تدوین شود این در حالیست که در اصول بودجه ریزی استانداردهای لازم بر اساس نیاز و اندازه دولت اعمال شده است.

وی با تاکید بر اینکه در جهت گیری بودجه هزینه های جاری مهمتر از هزینه های عمرانی برای دولت است، یادآور شد: مبحث دیگری که باعث ایجاد شکنندگی در اقتصاد کشور می شود اینست که طی 20 سال گذشته هزینه های جاری دولت ها 97 درصد تحقق یافته اما بودجه های عمرانی تنها 69 درصد محقق شده است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «الهام مصطفوی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی در نمایشگاه قرآن تبیین شد

  • 2 هزار دقیقه ویژه برنامه شبکه های رادیویی به مناسبت آزاد سازی خرمهشر

  • نرخ رشد جمعیت ایران برمدار کاهش

  • معرفی دو کتاب "نگاهی به دعاهای قرآنی و عبادت روح زندگی" در برنامه ی اشاره

  • انس بیشتر با قرآن با ویژه برنامه ی "تلاوت های درخواستی"

  • آغاز تفسیر سوره مبارکه نجم در رادیو معارف

  • سحر خوانی ها، افطاری ها در ماه مبارک رمضان

  • نگاهی به وضعیت "دارو" در رادیو صبا

  • درخشش ژیمناستهای ترامپولین کشور در مسابقات قهرمانی آسیا

  • معرفی تازه های نشر قرآن کریم در غرفه های نور