صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک متخصص دندانپزشکی اطفال گفت: قطره آهن می‌تواند موجب نمایان شدن پوسیدگی مخرب دندان در کودکان شود

دکتر غلامحسین رمضانی، متخصص دندانپزشکی اطفال در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دندان‌ها در حفظ زیبایی، صحبت کردن و تغذیه اهمیت دارند، افزود: علاوه بر این دندان‌های شیری، برای رویش دندان‌های دائمی حفظ فضا می‌کنند و راهنمای دندان های دائمی هستند تا این دندان ها در مسیر صحیح رویش کنند.
وی با بیان اینکه اگر دندان شیری نباشد، دندان دائمی دچار چرخش می‌شود، ادامه داد: 70 الی 80 درصد از مشکلات دندان دائمی از‌ جمله نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌های دائمی از بی توجهی به دندان های شیری ایجاد می‌شود.
این متخصص دندانپزشکی اطفال شایع‌ترین بیماری عفونی را پوسیدگی عنوان و بیان کرد: میکروب‌ها در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند. میکروب‌های مولد پوسیدگی، به کمک مواد قندی تکثیر می‌یابند و به سطح دندان می‌چسبند و با کمک تجزیه مواد قندی اسید تولید می‌کنند و اسید باعث تخریب دندان می‌شود.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین میکروب در این زمینه استرپتوکوک مونان است، گفت: این میکروب،‌ موجب تشدید گلو درد چرکی در کودکان هم می‌شود و قادر است، سیستم دفاعی کودک را مختل و مشکلات داخلی برای او ایجاد کند.
رمضانی با تاکید بر اینکه مراقبت از دندان به دو دسته تقسیم می‌شود؛‌ یکی مراقبت داخل منزل است که با مسواک و خمیر دندان و نخ دندان انجام می‌شود، و بخش دیگر، مراقبت در مطب می باشد؛ افزود: افراد مراقبت از دندان‌های کودکشان را با مشاوره قبل از تولد کودک آغاز کنند؛‌ از بدو تولد هم روزی یک یا دو بار با گاز یا تنظیف تمیز، لثه کودک را از مواد ناشی از شیر مادر پاک کنند. البته تمیز کردن لثه شب قبل از خواب توصیه می‌شود. بعد از رویش دندان با مسواک مخصوص یا مسواک انگشتی این کار انجام شود.
وی با بیان اینکه استفاده از خمیر دندان برای کودکان زیر دو سال خیلی کم باید باشد و برای کودکان زیر یک سال شاید لازم نباشد، تصریح کرد: کشیدن مسواک معمولی روی سطح دندان کافی است. مسواک زدن تا شش هفت سالگی کودکان باید توسط والدین انجام شود.
این متخصص دندانپزشکی اطفال در پاسخ به این پرسش که در صورت افتادن زود هنگام دندان شیری چه باید کرد؟ ، گفت: با مراجعه به‌موقع به مطب دندانپزشکی، دندانپزشک ممکن است از «فضا نگهدار» استفاده کند. فضای دندان شیری باید حفظ شود تا زمانی که دندان دائمی رویش کند.
وی با بیان اینکه قطره آهن در ایجاد پوسیدگی کمترین نقش را دارد و فقط تغییر رنگ ایجاد می‌کند، تاکید کرد: اما می‌تواند موجب نمایان شدن پوسیدگی مخرب دندان در کودکان شود که شب‌ها در دفعات زیاد شیر می‌خورند. در این موارد، مراجعه به مطب توصیه می‌شود. شاید این لک نشان‌دهنده پوسیدگی باشد.
رمضانی با بیان اینکه معاینه‌های دوره‌ای می‌تواند به صورت بروساژ و فلوراید تراپی باشد، ادامه داد: دندان‌های مشکل دار فیشورسیلنت می‌شوند. فیشورسیلنت موجب پیشگیری از ایجاد شیارهای عمیقی می‌شود که عامل اصلی پوسیدگی است. گاهی اوقات، شیارهایی در سطح جونده دندان وجود دارد که حتی با چند بار مسواک زدن، مواد غذایی از آنها خارج نمی‌شود.
وی در ادامه تاکید کرد: قبل از این که شیارها دچار پوسیدگی شوند، پزشک از فیشور سیلنت (پرکننده) استفاده می‌کند، اما فلوراید تراپی بر سطح صاف دندان بیشتر تاثیر دارد و می‌تواند عامل کمک‌کننده باشد.
این متخصص دندانپزشکی اطفال در خصوص تعداد دفعات فلوراید تراپی خاطرنشان کرد: بسته به میزان فلوراید موجود در آب منطقه فرق می‌کند. اگر میزان فلوراید در حد کم است، چهار تا شش ماه یک‌بار، تحت مراقبت دندانپزشک، آن هم به صورت موضعی ممکن است کافی باشد.

اخبار پربازدید

  • چگونه با کنجکاوهای مزاحم برخورد کنیم؟

  • بررسی علل گرایش زنان به اعتیاد در مستند "پنجره"

  • قدم زدن در خیابان ایران با یاد حماسه سازان هم پیمان این سرزمین

  • شوخی با تعمیرکاران رادیاتور در «عصر صبا»

  • بررسی چگونگی و چرایی ترویج کتابخوانی برای زنان شهر نشین در «کتاب بان»

  • نقد و بررسی کتاب خوشنویسی اسلامی در «سیم و زر»

  • گفتگو با منوچهر صهبایی در وقتی خیال در میزند

  • نگاهی به اشعار عمران صلاحی در شاعر در آینه

  • پخش سریال جدید « قوطی کبریت» از « قوطی کبریت»

  • زندگی استاد ابوالحسن صبا در«ردپای قلم»