صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

نذورات با کاهش فاصله طبقاتی اقتصاد سالم را به همراه خواهند داشت.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی مدیر شبکه رادیویی اقتصاد در خصوص تاثیر نذورات محرم بر اقتصاد گفت: معمولا نذر اطعام از سوی افرادی اهداء می شود که از تمکن مالی بهتری برخوردارند و این نذورات هرچند که در اختیار تمام افراد مختلف جامعه از غنی ترین تا ضعیف قشر قرار میگیرد ولی همین امر موجب اطعام اقشار ضعیف شده که در عمل ما شاهد کاهش فاصله طبقاتی جامعه می شویم که از ضرورات یک اقتصاد سالم است.

وی افزود: دومین بعدی که نذورات محرمی برای کشور به همراه دارد چرخه مالی است. بدین ترتیب که برای تهیه محصولات نذورات محرمی معمولا از محصولات داخلی استفاده می شود که باعث به حرکت درآمدن بیشتر چرخه تولید میشود . به عنوان مثال برای تهیه اطعام نذورات از محصولات دامی بیشتر استفاده می شود که موجب بالا رفتن تقاضا و کمک به اقتصاد و تولید خواهد شد.

مدیر شبکه رادیویی اقتصاد ادامه داد: اطعام نذورات بر زنده نگه داشتن و استمرار فرهنگ عاشورایی و بهره مندی از برکات معنوی و اجتماعی نقش به زایی دارد. به عنوان مثال ما برای انتقال آموزه هایمان به کوکان از ابزارهای مختلف تشویقی بهره میگیریم که آن موضوع مورد علاقه آنها قرار میگیرد و این شیوه تربیتی از نظر علوم دینی و علوم روز مورد تایید می باشد.

وی افزود: در ادبیات دینی بسیار تاکید شده که هنگام مراجعه از سفرهای زیارتی سوغات مورد علاقه خانواده را برای آنها به ارمغان بیاوریم که آنها نیز به آن سفر حس معنوی و مثبت پیدا کنند و در واقع این روش مهم تربیتی برای نهادینه کردن رفتارهای هدیه دان است.

دکتر مهدیار اسماعیلی یادآور شد: زمانی که فرهنگ عاشورایی و آموزه های بلند اهل بیتی در بستر ایام محرم و در قالب هیئت ها و سخنرانی ها و منابر رونق میگیرد، شرایطی را فراهم میکند که کوچک و بزرگ مسائل دینی و رفتارهای صحیح را یاد بگیرند و تبدیل به یک فرهنگ مستمر شود.

وی افزود: وقتی کودکان ما با محسنات نذر در سنین پایین آشنا شوند و فرهنگ عاشورایی را در زمانی که هنوز ذهنشان رشد کامل نکرده را مشاهده کنند قطعا در بزرگسالی با استفاده از پیشینه ذهنی موجبابا استمرار فرهنگ اسلامی را رقم خواهند زد.

مدیر شبکه رادیویی اقتصاد در خصوص نقش رادیو اقتصاد در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و یاد و خاطر سیدالشهدا در ایام محرم گفت: این شبکه رادیویی در قالب جلسات مختلف و با حضور مدیران و برنامه سازان شبکه از ماهها قبل مبادرت به تدوین برنامه هایی کردیم که از زوایای مختلف اقتصادی و مذهبی فرهنگ عاشورایی را مورد بررسی قرار دهیم و اذهان مخاطبان را با این واقعه مهم و بزرگ اسلامی بیش از پیش روشن نمایم.

وی گفت: دربرنامه شمیم محرم که در ظهر عاشورا به صورت میدانی دراستودیو مستقر در میدان امام حسین پخش می شود با حضور کارشناسان مذهبی به موضوع شبهات محرم در خصوص هزینه کردهای مراسم مذهبی به خصوص مراسم عزا داری سید الشهدا (ع) و ریشه آن در باورهای ملی ایرانیان مورد بررسی قرار میگیرد.یکی از آیتم های این برنامه گفتگوی کارشناسی درباره اقتصاد محرم و کسب و کارهایی است که در محرم رونق میگیرد و انگیزه های راه اندازی این کسب و کارها مورد بررسی قرار می گیرد و انعکاس گزارش ها از هیئت های مذهبی کسب و کار های مختلف و بازاریان از دیگر بخش های این برنامه است که ابعاد اقتصادی محرم و پرهیز از اسراف مورد توجه قرار میگیرد.

وی افزود: این برنامه به تهیه کنندگی پویان امینان روز عاشورا ساعت 11 تا 12:30 از رادیو اقتصاد پخش می شود.

مدیر رادیو اقتصاد ادامه داد: برنامه هیئت شب های تاسوعا و عاشورا نیز در استودیو میدانی رادیو اقتصاد مستقر در میدان امام حسین و در جوار هیئت های عزداری سالار شهیدان پخش می شود.

یکی از آیتم های این برنامه دلنوشته است که از زبان مردم راز و نیازهای مردم با سرور شهیدان را انعکاس میدهد و گفتگو با کارشناسان در مورد ابعاد شخصیتی و ویژگی های اخلاقی امام حسین (ع) و یاران ایشان و ارتباط این مباحث با زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه از دیگر بخش های این برنامه است.

از دیگر بخش های این برنامه معرفی پیر غلامانی است که فعالیت های اقتصادی گسترده ای برای محرم و زنده نگهداشتن این ماه عزیز و یاد و خاطره سرور شهیدان انجام می دهند.

مهدیار اسماعیلی با اشاره به ویژه برنامه شرح بی نهایت روز تاسوعا گفت: این برنامه به فلسفه شهادت حضرت عباس (س) و همدلی ایشان با امام حسین(ع) و چرایی اطاعت کامل ایشان از امام می پردازد.

در این برنامه نقش نذورات محرم در اقتصاد و رونق برخی کسب و کارها با حضور کارشناسان اقتصادی مورد بررسی قرار میگیرد و با صاحبان کسب و کارها در خصوص انگیزه آنها در همکاری با هیئت ها گفتگو می شود. از دیگر بخش های این برنامه انعکاس فعالیت های هئیت های عزاداری شهرهای مختلف و آداب و رسوم هر منطقه می باشد.

اخبار پربازدید

  • آغاز به کار نمایشگاه «باران»، آثار خوشنویسی استاد رضا مجمع صنایع در نگارخانه کوثر

  • رادیو اقتصاد میزبان عزاداران حسینی در شام غریبان

  • شمیم محرم در عاشورای حسینی

  • فلسفه شهادت حضرت عباس (س)

  • ویژه برنامه های تاسوعا وعاشورای حسینی در رادیو ایران

  • روایت کودک ترین شهید کربلا در«شش ماهه بلند بالا»

  • رادیو از تمامی مستندسازان عاشورایی استقبال می کند

  • همراه با رادیو ورزش در محرم 1444

  • معرفی ویژه برنامه های رادیو ایران در ایام محرم

  • خیمیه حسینیه در رادیو معارف برپا می شود