صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

سرگذشتی مستند از خاطرات شهید علیرضا کریمی در برنامه "فرهنگ جبهه" چهارشنبه یکم تیرماه از رادیو‌فرهنگ پخش می شود.

برنامه « فرهنگ جبهه» به معرفی کتاب هایی با سرگذشت شهدا و مروری بر زندگی آنها اختصاص دارد که در برنامه امروز بخش هایی از زندگی و خاطرات شهید علیرضا کریمی براساس کتاب «مسافر کربلا » روایت می شود.
در این برنامه کتاب « مسافر کربلا»معرفی می شود. این کتاب شرح زندگی نوجوانی است که امام راحل الگوی او قرار گرفت. علیرضای این کتاب، یکی از کسانی است که ره صدساله عارفان را یک شبه طی کرد و خود چراغی شد برای آیندگان. جمعی از دوستان و همرزمان، برادران و مادر این شهید، خاطراتی از وی نقل کرده اند که در این کتاب به رشته تحریر درآمده است.
شهید علیرضا کریمی، در سن 17 سالگی 22 فروردین سال 1362 در فکه، جاده شنی با رد شدن تانک بعثی از روی پیکر مجروح به درجه رفیع شهادت نائل شده است."
وی بیست و دوم شهریور سال 1345مقارن با ایام ماه مبارک رمضان در محله سیچان اصفهان به دنیا آمد . پزشکان گفته بودند که به خاطر بیماری شدید این مادر ، بعید است بچه زنده بماند . اما خدا خواست که او بماند .
در ایام پیروزی انقلاب ، با اینکه سن کمی داشت اما حماسه ها آفرید . سال اول جنگ ، دوم راهنمائی بود ،همان سال فعالیت فرهنگی را در مسجد محل آغاز کرد . برگزاری اردو برای بچه های دبستانی ، تبلیغات ، کلاسهای قرآن و احکام و مثل خیلی از نوجوانان آن دوران ، تاریخ تولد شناسنامه اش را تغییر داد تا توانست به جبهه اعزام شود . همرزمانش حماسه او را در تپه های صلوات آباد کردستان به یاد دارند . در عملیات محرم در حالی که شجاعانه در مقابل پاتک دشمن مقاومت می کرد از ناحیه سر و دست و پا مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت . وقتی برای آخرین بار راهی جبهه میشد ، در پاسخ مادرش که پرسید : کی بر می گردی ؟ جواب داد : هر وقت که راه کربلا باز شد !
در فروردین ماه سال 1362 برای شرکت در عملیات والفجر یک ، راهی فکه شد . علی ، آنقدر شجاعت و مدیریت داشت که مسئول یکی از دسته های گروهان اباالفضل(ع) شد. در جریان حمله نیروهای اسلام ، مورد اصابت گلوله تیربار دشمن قرار گرفت و هر دو پایش را تقدیم نمود ، اما شجاعانه مقاومت کرد و سرانجام مظلومانه به شهادت رسید .
"فرهنگ جبهه" به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 20:00 از فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز روی آنتن می رود.

اخبار پربازدید

  • اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن»برگزار شد

  • امضای تفاهنامه بین معاونت صدای رسانه ملی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

  • پرداخت بیش از بیست و هشت هزار میلیارد تومان وام ازدواج

  • از آداب کتاب خواری تا آدم های توی کافه در «چاپخانه» رادیو فرهنگ

  • رادیو ورزش، شبکه استراتژیک در سپهر رسانه ای است

  • همه چیز درباره نغمه «آمده ام ای شاه پناهم بده» در رادیو صبا

  • جشن ازدواج در «صبح جمعه با شما»

  • رادیو معارف سوگوار شهادت جانسوز امام جواد علیه السلام

  • ویژه برنامه های رادیو ایران در سالروز شهادت امام محمد تقی(ع)

  • همراه با ادیبان در «ردیف عاشقان»