صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

پیشکسوت رادیو ورزش گفت: جشنواره صدای ورزش با جذب استعدادها باید نقش بسزایی در پرورش گزارشگران خوب ایفا کند.

غلامعلی پیرایرانی تهیه کننده، گوینده و کارشناس پیشکسوت شبکه رادیویی ورزش در گفت و گو با رادیو ورزش درباره جشنواره صدای ورزش گفت: ما میزبان این جشنواره هستیم و میزبان همیشه سعی میکند سفره ای برای میهمان بچیند که خالی از اشکال باشد ما هم برای برنامه ها باید حق میزبانی را ادا کنیم یعنی بهترین برنامه را برای شنونده در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم همه برنامه های ما جشنواره ای باشد. برای شرکت در جشنواره باید نام تهیه کنندگان را بپرسیم و وقتی قرار شد در جشنواره شرکت کنند یکی از برنامه های آنان را در طول سال را از آرشیو خارج کنیم تا در جشنواره بگنجانیم. آن وقت میتوانیم بگوییم که برنامه های جامعی را برای شنوندگان تدارک دیده ایم‌.

این پیشکسوت رادیو ورزش اظهار کرد: در زمانی که تهیه کننده بودم نمیدانستم کدام اثرم در جشنواره حضور دارد چون من در جشنواره شرکت نکرده بودم، اما دیدم برنده تندیس طلایی جشنواره شدم.

پیرایرانی بیان کرد: معتقدم در دوره بعدی جشنواره باید از هر تهیه کننده یکی از برنامه های آرشیوی او را بدون اینکه آن تهیه کننده خبر داشته باشد برداریم و بررسی کنیم و هر کس برنده شد به وی جایزه دهیم.

وی تصریح کرد: جشنواره سعی میکند اعلام کند در چه رشته های ورزشی به گزارشگر نیاز دارد تا شرکت کنندگان آثار خود را بر اساس علاقه خود و نیاز شبکه ارسال کنند.

این پیشکسوت رادیو ورزش ادامه داد: رادیو ورزش به گزارشگرانی نیاز دارد که میتوانند شبکه را در رشته هایی مثل چوگان، ژیمناستیک و سایر رشته های ورزشی که کمتر از آنها در رسانه ها یاد میشود، یاری کنند.

وی بیان کرد: در گزارشگری صرف نام بردن از چند ورزشکار کافی نیست تا خود را گزارشگر تلقی کنیم و اطلاعاتی را با داد و فریاد برای شبکه بفرستیم بلکه باید یکسری مهارتها را در گزارشگران ببینیم مثل صدای خوب، فهم درست از رشته ورزشی و آنچه باید در مهارتها به کار گیرند و بر زبان آورند مهم است.

پیشکسوت رادیو ورزش اضافه کرد: هم اکنون شاهد هستیم برخی گزارشگران اسم بازیکنان را می آورند بدون اینکه منطقه زمین را برای شنوندگان رادیو بگویند بدون اینکه بگویند توپ کجاست، بدون اینکه از حواشی بگویند میروند یکسری اطلاعات از کامپیوتر میگیرند و میگویند مثلا رونالدو در فلان تاریخ فلان کار را کرد.

پیرایرانی تاکید کرد: برای گزارش اول باید به تخصص خود در آن رشته ورزشی توجه داشته باشیم و به رشته هایی بپردازیم که کمتر شبکه رادیویی ورزش در آن گزارشگر دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه اکثر گزارشگران بدون تخصص گزارشگر شده اند، بیان کرد: من سعی کردم چند گزارشگر را معرفی کنم مثل آقایان خیابانی و عطاران و سایر عزیزان همچنین با یک گزارشگر از بانوان کار کردم که الان در دوبلاژ فعالیت هم دارد. بنده اول سعی میکنم مهارتها را به شاگردان بیاموزم سپس از آنها امتحان بگیرم.

پیشکسوت رادیو ورزش تصریح کرد: جشنواره صدای ورزش با جذب استعدادها باید نقش بسزایی در پرورش گزارشگران خوب ایفا کند.

پیرایرانی اضافه کرد: با شناسایی استعدادها در گوشه و کنار کشور باید آنها را در یک کلاس حداقل دو ماه و حداقل 24 جلسه ای شرکت دهیم تا فوت و فن‌ گزارش را به آنها بیاموزیم سپس آنها را به زمین مسابقه ببریم تا ببینیم چقدر با آن رشته ورزشی آشنا هستند سپس عملکرد آنها را جمع بندی کنیم و در صورت امکان در رادیو ورزش جذب کنیم.

پیشکسوت رادیو ورزش تاکید کرد: هر روز تلاش میکنم تا مطالب جدیدی بیاموزم و باید در جهت تقویت زبان انگلیسی، ترکی و روسی تلاش کنیم.

انتهای پیام/

اخبار پربازدید

  • اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن»برگزار شد

  • امضای تفاهنامه بین معاونت صدای رسانه ملی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

  • پرداخت بیش از بیست و هشت هزار میلیارد تومان وام ازدواج

  • از آداب کتاب خواری تا آدم های توی کافه در «چاپخانه» رادیو فرهنگ

  • رادیو ورزش، شبکه استراتژیک در سپهر رسانه ای است

  • همه چیز درباره نغمه «آمده ام ای شاه پناهم بده» در رادیو صبا

  • جشن ازدواج در «صبح جمعه با شما»

  • رادیو معارف سوگوار شهادت جانسوز امام جواد علیه السلام

  • ویژه برنامه های رادیو ایران در سالروز شهادت امام محمد تقی(ع)

  • همراه با ادیبان در «ردیف عاشقان»