صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه «یک پرونده، یک روایت» کاری از گروه "جامعه" رادیو جوان است که در ماه های اخیر با حضور در فضای مجازی ضمن گسترش مخاطبینش در سراسر جهان، تاثیر مثبتی در کاهش جرم در جامعه داشته است.

برنامه «یک پرونده، یک روایت» کاری از گروه "جامعه" رادیو جوان که به تازگی نیز به مرحله نهایی جشنواره مستند رادیویی پژواک راه یافته، چندین سال است که با همکاری پلیس آگاهی هر هفته به بررسی پرونده هایی که از لحاظ جنایی پیچیدگی‌های خاصی دارند، می‌پردازد و سعی دارد با بازگو کردن داستان واقعی مجرمین ضمن آموزش به مردم از وقوع جرم‌ پیشگیری کند.
این برنامه که تنها برنامه رسانه ملی در حوزه مستند جنایی است، پس از پشت سر گذاشتن سری اول موفق، در سری جدید با رویکردی متفاوت، قرار است به جرائم حوزه سایبری بپردازد.
مجتبی حسنی تهیه کننده «یک پرونده یک روایت» در مورد سری جدید این برنامه توضیح داد: سری جدید این برنامه از 20 اردیبهشت آغاز خواهد شد که با توجه به گسترش فضای مجازی و جرائم مربوط به این حوزه، به جرائم سایبری و آگاهی دادن به مردم برای پیشگیری از افتادن در تله سودجویان اینترنتی خواهیم پرداخت. همچنین به دلیل بازخورد بالای سری قبلی این برنامه در بین مردم، در سری جدید با همکاری پلیس آگاهی بجز استانهای تهران و البرز، پرونده‌ها و جرائم مربوط به کل کشور را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
حسنی در مورد حضور این برنامه در فضای مجازی و تاثیر فوق العاده‌‌اش در بین مردم، گفت: «یک پرونده، یک روایت» در بین تمامی برنامه‌های رادیویی بیشترین دنبال کننده را در فضای مجازی دارد و هر روز هم به این آمار اضافه می‌شود و پیش بینی می‌کنیم به زودی تعداد دنبال کنندگان این برنامه به 100 هزار نفر برسد.
وی با بیان این که با توجه به میزان مخاطبان این برنامه در فضای مجازی سعی کردیم چه از آنتن رادیو و چه در فضای مجازی در راستای فرهنگ سازی و کاهش جرم قدم برداریم، تصریح کرد : علی رغم محدودیت‌هایی که در رسانه برای روایت بعضی از پرونده‌ها وجود دارد، این برنامه توانسته ارتباط خوبی در فضای مجازی با مردم برقرار کند؛ چنان که هر روز چندین پیام در فضای مجازی ارسال می‌شود که مردم با شنیدن برنامه و درک عقوبت یک جرم دست از اقدام به عمل مجرمانه برداشته‌اند یا همان ابتدا از رفتن به سمت جرم منصرف شده‌اند.
حسنی در ادامه در بیان تأثیرگذاری این برنامه به موضوع قابل توجهی اشاره کرد و گفت: اتفاق جالبی که چند هفته پیش برای این برنامه رخ داد، این بود که متهم فراری یکی از پرونده ها پس از شنیدن داستان جنایت خود از در این برنامه و اعتراف دیگر متهمان پرونده، برای روشن شدن تمام ابعاد آن جنایت، خودش را به پلیس معرفی و به جرم خود اعتراف می کند. پلیس نیز با کنار هم قراردادن اعترافات متهمان، این پرونده را به سرانجام می رساند، که این نشان می‌دهد «یک پرونده یک روایت» حتی در بین مجرمین هم شنیده می‌شود و در بین آنها نیز تاثیر خود را گذاشته است.
تهیه کننده برنامه «یک پرونده یک روایت» در بیان یکی دیگر از علل استقبال مخاطبان و شنوندگان از این برنامه رادیویی می‌گوید: این برنامه به دلیل روایت داستانی و بیان جزییات حادثه از زبان خود متهم، تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد، و با وجود اینکه ممکن است گاهی اوقات حوادث تلخی در آن روایت شود، اما برد رسانه‌ای آن در ذهن مردم و علی الخصوص افرادی که شاید مستعد اقدام به جرم باشند باعث برداشتن گام های مثبتی در راستای کاهش جرم در جامعه شده است.
حسنی با اشاره به این که این برنامه با حضور در فضای مجازی جهانی شده و مخاطبینش را در کشورهای مختلف پیدا کرده است، گفت: طبق سرشماری که در فضای مجازی انجام دادیم در آماری قابل توجه 15 درصد از مخاطبان این برنامه در خارج از کشور و اغلب از کشورهای آلمان، هلند، آمریکا، انگلستان، امارات، مصر، افغانستان و کانادا هستند.
تهیه کننده «یک پرونده یک روایت» در پایان با تشکر از سردار محمدیان فرمانده ناجای استان البرز و سرهنگ شجاعی قائم مقام پلیس آگاهی استان البرز، سرهنگ نادربیگی فرمانده پلیس اگاهی استان البرز و سرهنگ شهرام شکیبایی یکی از کارآگاهان پلیس آگاهی البرز و کارشناس انتظامی برنامه، نقش پلیس آگاهی را در همکاری برای ساخت این مستند و انتخاب سوژه‌های تاثیرگذار برای افزایش آگاهی مخاطبان بسیار بالا دانست.

«یک پرونده یک روایت» به تهیه کنندگی مجتبی حسنی و اجرای صادق علیخانی سه‌شنبه شب‌های هر هفته، ساعت 22 از آنتن رادیو جوان پخش می‌شود.

اخبار پربازدید

  • رونمایی از 250 عنوان نمایش برای تولید در سال 1401 رادیو

  • رادیو با 206 برنامه سالروز فتح خرمشهر را گرامی میدارد

  • در سالروز فتح خرمشهر با رادیو اقتصاد همراه شوید

  • احترام به حریم شخصی سوژه طنز «صبح صبا»

  • پویش به عشق علی علیه السلام میلیاردی شد!

  • احیای ساختار و ارتقا مستند رادیویی هدف نخستین جشنواره مستند رادیویی پژواک

  • تجلیل از برترین های رمضان رادیو

  • پیام تسلیت معاون صدا در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت مرحوم مهرداد عشقیان

  • پیام معاون صدای رسانه ملی به مناسبت روز رادیو

  • معاون صدا: دکتر حداد عادل مردی از جنس انقلاب و عرصه جهاد فرهنگی